Brzesko. Ministerialne wsparcie dla szpitala
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 08 kwietnia 2020 22:00

Grubo ponad 2.5 miliona złotych to wsparcie Ministerstwa Zdrowia dla brzeskiego szpitala. A wszystko to w ostatnich trzech latach. Pracownicy brzeskiej lecznicy nie mają cienia wątpliwości: to za sprawą wiceminister zdrowia, poseł Józefy Szczurek – Żelazko. Starosta brzeski Andrzej Potępa, któremu podlega lecznica podkreśla, że pomoc wiceminister jest bezcenna. Ostatnio rząd Zjednoczonej Prawicy po raz kolejny przekazał środki dla brzeskiego szpitala. Tym razem jest to kwota 400 tysięcy złotych. – W tym bardzo trudnym czasie dla polskiej służby zdrowia, dla nas wszystkich Polaków, jestem w stałym kontakcie z dyrektorem szpitala w Brzesku, z władzami powiatu brzeskiego. Wspierałam ich w pozyskaniu tej kwoty, którą udało się wygospodarować przez nasz rząd. Rząd, w którym mam zaszczyt pracować. Pracownicy służby zdrowia muszą czuć się bezpiecznie. Dlatego na bieżąco są dostarczane środki ochrony osobistej oraz płyny dezynfekcyjne – mówi naszej redakcji wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko.

Karetka dla szpitala

Warto dodać, że wcześniej, z Ministerstwa Zdrowia, do szpitala trafiło ponad dwa miliony złotych. Ponadto zakupiono nowa karetkę. Przypomnijmy, że w grudniu 2019 roku oficjalnie flota pojazdów brzeskiego szpitala wzbogaciła się o nowa karetkę. Dzięki zabiegom starosty brzeskiego Andrzeja Potępy oraz wiceminister zdrowia Józefy Szczurek – Żelazko, pojazd trafił do Czchowa. Nowa karetka jest na stanie  Zespołu Ratownictwa Medycznego w Czchowie.  Dodajmy, że pieniądze na jej zakup karetki przekazało Ministerstwo Zdrowia.  – Brzeski szpital jest jednym z 16 w Małopolsce, który otrzymał pieniądze na zakup nowoczesnej karetki. W Polsce takich placówek jest 200. Na ten cel Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło 80 milionów zł –  mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia i poseł na Sejm RP. Jak mówi starosta Andrzej Potępa zakup karetki  zdecydowanie poprawi stan taboru Zespołów Ratownictwa Medycznego w Brzesku. - Jakość wyposażenia ma ogromne znaczenie dla szybkości udzielania pomocy, może decydować o czyimś życiu – mówi starosta. Dodajmy, że w w brzeskim szpitalu jest non stop cztery zespoły, po jednym jest w Czchowie i Szczurowej. To obecna poseł, a kiedyś dyrektor brzeskiego szpitala, zainicjowała powstawanie tak zwanych punktów wyniesionych pogotowia w powiecie brzeskim.

Blok operacyjny

Jesienią tamtego roku oddano do użytku nowy blok operacyjny brzeskiego szpitala. To wspólne dzieło samorządu powiatu brzeskiego oraz byłej dyrektor placówki, obecnej wiceminister zdrowia Józefy Szczurek – Żelazko. Dzięki tej inwestycji szpital w w Brzesku zmieniał się. Blok operacyjny w brzeskim szpitalu był już mocno przestarzały. Decyzję o rozpoczęciu inwestycji uzależnialiśmy jednak od pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Udało się. Szpital otrzymał kilkumilionowe dofinansowania na modernizację tego kluczowego miejsca. Ja dodam, że remont obejmował także pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Inwestycji na taką skalę jeszcze w szpitalu nie realizowaliśmy. W ramach tego zadnia powiększyliśmy blok operacyjny. W efekcie powstały trzy sale operacyjne z zapleczem techniczno - socjalnym, a także sala do wybudzania pacjentów. Prace obejmowały zmiany układu pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych, jak i mediów (instalacja wodno-kanalizacyjna, klimatyzacja) – wspomina starosta Andrzej Potępa.

Nowy sprzęt

Zakupiliśmy nowy sprzęt, z którego będzie na co dzień korzystał personel. Są tom.in. kardiomonitory, centralna stacja monitorowania, defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki elektryczne, diatermie, stoły operacyjne, aparat RTG, umożliwiający wykonanie zdjęć podczas operacji i w różnych pozycjach oraz system ogrzewania pacjenta. Szpital brzeski wykonuje około 2.5 tysiąca operacji rocznie. Z roku na rok ich przybywa. Stąd decyzja o remoncie bloku operacyjnego. Dodam, że w ramach inwestycji, zmienił się również pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Przebudowano tam łazienki i wykonano wymianę sprzętu sanitarnego na taki, z którego bez problemu będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością. Zostały też wykonane instalacje,m.in. mechanizm wzywający personel, monitoring i klimatyzacja. Warto wspomnieć, że zastosowano materiały wykończeniowe, minimalizujące ryzyko zakażeń. W ramach projektu w szpitalu pojawią się w końcu nowe łóżka ułatwiające rehabilitację pacjentów po operacjach, a także aparat USG. Oddział wzbogacił się też o nową aparaturę medyczną służącą do diagnostyki chorób układu kostno-stawowego: cyfrowy aparat RTG, densytometr oraz ultrasonograf.

Dotacja z Unii

Jak mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko modernizacja zakrojona na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przypomnę, że ponad 5,3 mln zł dotacji pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jest to największa inwestycja, która do tej pory była prowadzona w szpitalu w Brzesku. Nowy blok operacyjny to zupełnie nowa jakość świadczonych usług – zapewnia minister Józefa Szczurek – Żelazko. Warto dodać, ze innym akcentem dzisiejszych uroczystości było podpisanie umowy dotacji na zakup nowej karetki pogotowia. - W ten sposób brzeski szpital wzbogacił się o ponad czterysta tysięcy złotych – wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko. Starosta Andrzej Potępa dziękował jej za wsparcie i pomoc finansowa ze strony zadu i zaangażowanie na rzecz szpitala i powiatu brzeskiego.


(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .