Reklama
Gmina Tarnów. Blisko 110 milionowy budżet gminy Tarnów na 2020 rok przyjęty
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 28 stycznia 2020 21:33

Blisko 110 milionowy budżet na 2020 rok przyjęli radni w trakcie sesji Rady Gminy Tarnów, która odbyła się 24 stycznia 2020 roku. Dzięki zrównoważonej polityce, prowadzonej przez samorząd gminny już od kilku lat, również w tym roku nowych inwestycji doczekają się mieszkańcy wszystkich miejscowości. Wśród budżetowych wydatków na 2020rok w wysokości blisko 110 miliony złotych warto wymienić te najważniejsze pozycje.

Będą inwestycje w oświacie

Koszt oświaty na terenie gminy Tarnów to ponad 33.3 milionów złotych, z czego subwencja oświatowa wynosi 21,4 miliony, co oznacza, że z gminnej kasy do utrzymania placówek oświatowych dokłada się około 12 milionów.  Gminną oświatę czekają w nowym roku kolejne inwestycje. A najważniejsze z nich to m.in. modernizacja placu zabawa przy szkole w Łękawce, przygotowanie projektu rozbudowy przedszkola w Białej, budowa stołówki przy szkole w Zawadzie.

Lepsze drogi

Dzięki kolejnym inwestycjom drogowym mieszkańcy naszej gminy już w 2020 roku będą poruszać się wygodniejszymi drogami i bezpieczniejszymi chodnikami. Zaplanowano m.in. budowę dróg transportu rolnego, budowę chodników przy drogach powiatowych, wykonanie nakładek asfaltowych. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych planowana jest przebudowa ulicy Sportowej w Tarnowcu oraz ulicy Sanguszki w Tarnowcu. Gmina zabezpieczyła także pieniądze na wkład własny do remontu dróg uszkodzonych podczas powodzi i podtopień. W budżecie gminnym zabezpieczono również środki na wkład własny do wielu inwestycji drogowych, na które gmina Tarnów będzie pozyskiwać fundusze zewnętrzne, zarówno z nowego rządowego programu na budowę dróg lokalnych, z MSWiA z tzw. „powodziówek” oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych na budowę dróg dojazdowych do pól.

Będzie jaśniej

Budżet na 2020 rok to również oświetlenie ulic, placów i dróg w tym ul. Prostopadła w Koszycach Małych; Źródlana w Koszycach Małych; Borki w Koszycach Wielkich; drogi „Na Gajka” w Łękawce; drogi w Radlnej, ulicy Pogodnej, Ogrodniczej (bocznej) oraz Na Młyny Tarnowcu; w sołectwie nr 1 w Woli Rzędzińskiej i w Zawadzie. Wójt Grzegorz Kozioł nie ma najmniejszej wątpliwości, że budowa oświetlenia ulicznego ma ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych, ale także zwiększa komfort kierowców.

Budżet dla wszystkich mieszkańców

Wśród wydatków gminnych znaleźć możemy również pieniądze przeznaczone na redukcja CO2 w gminie Tarnów, czyli wymianę źródeł ciepła. Dodajmy jednak, że fundusze te pozyskała gmina Tarnów z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dodajmy, że gmina dotuje także transport zbiorowy, czyli dopłaca do autobusów miejskich jeżdżących po naszej gminie, przeznacza środki na pomoc społeczną. Spora kwota zostanie przekazana również na działalność lokalnych Ludowych Klubów Sportowych, Uczniowskich Klubów Sportowych i Stowarzyszeń, jednostek OSP działających na terenie gminy Tarnów. Warto wymienić także dalsze prace przy budowie kaplicy cmentarnej w Tarnowcu (kontynuacja budowy). Zaplanowano też zakup samochodów pożarniczych, budowę remizy OSP Łękawka, wykonanie projektu ogrzewania budynku remizy OSP w Jodłówce Wałkach, realizacja programu Ekoparnerzy an rzecz Słonecznej Małopolski – odnawialne źródła energii, wspomnianą wcześniej redukcję emisji CO2 poprzez inwestycje proekologiczne w gospodarstwach. Zaplanowano budowę placu zabaw w Błoniu, opracowanie dokumentacji oraz budowę parkingu przy kościele w Koszycach Wielkich, Wola Rzędzińska nr 1 (modernizacja placu zabaw w centrum miejscowości), wykonanie monitoringu, zagospodarowanie poddasza budynku wielofunkcyjnego w Zbylitowskiej Górze z przeznaczeniem na świetlicę, wykonanie projektu boiska w Jodówce Wałkach (szatnia, trybuny, ogrodzenie, oświetlenie), wykonanie projektu monitoringu boiska i placu zabaw w Jodłówce Wałkach, projekt nowego kompleksu sportowego wraz z parkingiem i oświetleniem boiska wokół Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .