Narodowa Strategia Onkologiczna
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 11 grudnia 2019 09:58

Rząd „wypowiedział” wojnę nowotworom. A wszystko w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – wyjaśnia wiceminister zdrowia, a zarazem tarnowski poseł Prawa i Sprawiedliwości, Józefa Szczurek – Żelazko. Śmiertelne żniwo w dużej mierze można byłby ograniczyć, gdyby Polacy częściej się badali. Rząd zapowiada usprawnienie procedur oraz stworzenie całej struktury lecznictwa onkologicznego w Polsce. - Nowotwory oraz choroby serca i układu krążenia to największe wyzwania polskiej medycyny, narodowej służby zdrowia – trafnie ocenia wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko.

W Polsce co roku na nowotwory zapada ponad 160 tysięcy Polaków, a około 100 tysięcy rocznie umiera z powodu nowotworu. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 28 procent. W związku z tym Narodowa Strategia Onkologiczna jest odpowiedzią na obecny i prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz wynikające z tego trendu skutki w postaci dużej śmiertelności, pogorszenia jakości życia chorych i ich rodzin, jak również poważnych konsekwencji społecznych, stanowiących znaczne obciążenie finansowe zarówno dla obywateli jak i systemu ochrony zdrowia. Ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i wspierających onkologię ze szczególnym uwzględnieniem działań z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, jak również poprawy sytuacji kadrowej i kształcenia w dziedzinie onkologii. To strategiczny dokument, który ma doprowadzić do zmiany trendów epidemiologicznych w onkologii. Została zaplanowana jako program wieloletni, obejmujący lata 2020-2030.

Głównym celem Strategii jest zmniejszenie umieralności na najczęstsze nowotwory. Biorąc pod uwagę fakt, że aby zapobiec około 50 procent nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne, prewencja stanowi istotną część planowanych zadań w ramach Strategii. Jak mówi nam wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada kompleksowe inwestycje w pięciu obszarach onkologii, które będą realizowane w latach 2020-2030: inwestycje w kadry; w edukację o zapobieganiu chorobom nowotworowym; w lepszą wykrywalność chorób nowotworowych. - Zainwestujemy także w lepszy dostęp do opieki onkologicznej i lepszą jakość opieki oraz w naukę i innowacje – zapowiada wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .