Brzesko. O pieniądze samorząd powiatu brzeskiego zabiegał przez kilka lat
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 01 października 2019 09:56

Kosztował około 12 milionów złotych. Nowy blok operacyjny w Szpitalu Powiatowym w Brzesku został niedawno oficjalnie otwarty. To trzy przestronne sale operacyjne (dwie chirurgiczne i jedna ortopedyczna), ale także duża sala przygotowawcza pacjenta do operacji oraz sala nadzoru poznieczuleniowego. - Remont wraz z wyposażeniem trwał około roku – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.


O potrzebie budowy nowego bloku operacyjnego mówiło się w Brzesku od wielu lat. Mówiło, bo przez wiele lat nie było pomysłu, w jaki sposób sfinansować tę inwestycję. Na taki wydatek bowiem ani powiatu, ani szpitala nie byłoby stać. Dopiero w 2012 roku pojawiła się nadzieja, że w końcu środki na ten cel uda się pozyskać w ramach unijnej dotacji. Starosta brzeski Andrzej Potępa, wraz z ówczesną dyrektor szpitala, obecnie wiceministrem zdrowia, Józefą Szczurek – Żelazko, przekonywał decydentów, że środki unijne powinny trafić także na inwestycje związane ze służbą zdrowia. Podczas konwentu starostów województwa małopolskiego, który odbył  się w Nowym Targu, nie udało się wypracować kompromisu. Nie było także pełnego zrozumienia dla projektu podczas Spotkania Subregionalnego – Subregionu tarnowskiego. Do przełomu doszło w momencie, kiedy starostwie wraz z zarządem województwa małopolskiego, spotkali się w Brzesku. Tutaj doszło do porozumienia w sprawie podziału środków. Dla powiatu brzeskiego zarezerwowano sumę blisko sześciu milionów złotych. - Gdyby nie determinacja starosty Andrzej Potępy pewno do tego kompromisu, by nie doszło, nie wiadomo czy środki w ogóle udałoby się uruchomić – wspomina Stanisław Sorys, były wicemarszałek Małopolski.

Blok z wyposażeniem
Remont bloku trwał od października 2018 roku. Warto wspomnieć, że w trakcie remontu wszystkie zabiegi były wykonywane w trzech salach zastępczych. Blok operacyjny mieści się na piątym piętrze, ma blisko 700 metrów kwadratowych i całkowicie nowe wyposażenie. Jest to kolejna duża inwestycja zrealizowana w tej placówce. - Chcę dodać, że na realizację zadania otrzymaliśmy blisko 50 proc. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Nowo oddany  blok operacyjny spełnia aktualnie obowiązujące normy dla obiektów szpitalnych. Jest także wyposażony w zintegrowany elektroniczny system zarządzania, który kieruje wentylacją, klimatyzacją pomieszczeń i natężeniem światła. System pozwala również na uzyskanie dostępu do informatycznych baz danych pacjenta  bezpośrednio z  sali operacyjnej. Blok operacyjny w brzeskim szpitalu był już mocno przestarzały. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji była uzależniona od zdobycia środków zewnętrznych na ten cel. Udało się. Szpital otrzymał kilkumilionowe dofinansowania na modernizację tego kluczowego miejsca. Ja dodam, że remont obejmował także pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Jest to jedna z największych inwestycji jakie były realizowane w brzeskim szpitalu. W ramach tego zadnia został powiększony blok operacyjny. W efekcie powstały trzy sale operacyjne z zapleczem techniczno-socjalnym, a także sala do wybudzania pacjentów. Prace obejmowały zmiany układu pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych, jak i mediów (instalacja wodno-kanalizacyjna, klimatyzacja) – wspomina starosta Andrzej Potępa. Niezwykle ważnym elementem nowego bloku operacyjnego jest nowoczesny sprzęt, z którego będzie na co dzień korzystał personel. Są to m.in. kardiomonitory, centralna stacja monitorowania, defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki elektryczne, diatermie, stoły operacyjne, aparat RTG, umożliwiający wykonanie zdjęć podczas operacji i w różnych pozycjach oraz system ogrzewania pacjenta.

Goście dopisali
W uroczystym otwarciu bloku wzięła udział Józefa Szczurek-Żelazko, Wiceminister Zdrowia.
– Szpital w Brzesku jest taką placówką, która wyznacza sobie ambitne cele i je realizuje. To jeden z najlepszych szpitali nie tylko w Małopolsce, ale także w Polsce – powiedziała Wiceminister Zdrowia. Warto wspomnieć, że w uroczystym otwarciu bloku wzięli udział samorządowcy ziemi brzeskiej, a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Brzesku. W gronie gości znaleźli się starosta Andrzej Potępa, wicestarosta Maciej Podobiński, były starosta i wicestarosta Ryszard Ożóg, szef samorządu powiatowego Kazimierz Brzyk, radni powiatu oraz szef pionu inwestycyjnego Starostwa Powiatowego w Brzesku, Krzysztof Klimek. Nie zabrakło wójtów, przedstawicieli samorządów gminnych oraz licznego grona pracowników brzeskiego szpitala. - Ta inwestycja cieszy nas w sposób szczególny, była bardzo potrzebna, zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców całego powiatu. Ale także poprawi komfort pracy całego personelu medycznego  - mówi  starosta Andrzej Potępa.

Trochę danych
W ciągu roku w brzeskim szpitalu, który obsługuje blisko 100 tys. powiat, wykonywane jest około 2.5 tysiąca operacji. Po oddaniu bloku będą one wykonywane w bezpiecznych i komfortowych warunkach zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Szpital brzeski wykonuje około 2.5 tysiąca operacji rocznie. Z roku na rok operacji przybywa. Stąd decyzja o remoncie bloku operacyjnego. Dodam, że w ramach inwestycji, zmienił się również pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Przebudowano tam łazienki i wykonano wymianę sprzętu sanitarnego na taki, z którego bez problemu będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością. Zostały też wykonane instalacje, m.in. mechanizm wzywający personel, monitoring i klimatyzacja. Warto wspomnieć, że zastosowano materiały wykończeniowe, minimalizujące ryzyko zakażeń. W ramach projektu w szpitalu pojawią się w końcu nowe łóżka ułatwiające rehabilitację pacjentów po operacjach, a także aparat USG. Oddział wzbogacił się też o nową aparaturę medyczną służącą do diagnostyki chorób układu kostno-stawowego: cyfrowy aparat RTG, densytometr oraz ultrasonograf. Jak mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko modernizacja zakrojona na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie dyrekcji szpitala, samorządu powiatowego oraz środków europejskich.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .