Dożynki wojeówdzkie za nami
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 02 września 2019 20:36

To były prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej! Tak o prezentowanych wieńcach mówiono podczas dożynek wojewódzkich dla Małopolski wschodniej, które odbyły się w Zakliczynie. Ogłoszono, że tytuł sołtysa Małopolski w tym roku przypadł Andrzejowi Królowi, sołtysowi Uniszowej w gminie Ryglice, a koncert zespołu Golec uOrkiesta zgromadził tysiące osób. Dożynki w Zakliczynie rozpoczęła msza św. polowa, którą odprawił biskup tarnowski ks. dr Andrzej Jeż w asyście innych kapłanów. W homilii duszpasterz dziękował rolnikom za obsiane i zagospodarowane pola. Podkreślał, że produkowana w naszym województwie żywność jest zdrowa, atrakcyjna i wysokiej jakości. Apelował o odkrycie na nowo wartości ziemi, o szacunek dla niej, podtrzymywanie całego przekazu kulturowego, jaki jest z nią związany, a także infrastruktury, która pozostała w krajobrazie rozdrobnionych gospodarstw Małopolski.


- Pragnę wam błogosławić, aby nasza ziemia rodziła obfite plony, ale także rodziła ludzi wielkich, którzy wzrastają w tajemnicy pokory ku Bogu i ku człowiekowi – powiedział bp Andrzej Jeż. Starostami dożynkowymi byli Jolanta i Mariusz Staszewscy z Lusławic, którzy na kilkuhektarowym gospodarstwie rodzinnym uprawiają zboża, a także ekologiczne owoce i warzywa. Przekazali oni okazały bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów marszałkowi Małopolski Witoldowi Kozłowskiemu. - W imieniu samorządu województwa pragnę najserdeczniej podziękować rolnikom za wysiłek podczas pracy przy żniwach, ale także przy innych uprawach czy wkładany w hodowlę zwierząt. Dziękuję za to, że małopolska wieś wciąż jest przywiązana do tradycji, za pielęgnowanie tego, co przekazali nam nasi dziadkowie i pradziadkowie - mówił marszałek Witold Kozłowski. Stwierdził, że praca rolnika to codzienne obowiązki spełniane w gospodarstwie, ale dobry gospodarz myśli również o przyszłości, o rozwoju, o doskonaleniu metod.
- My jako samorząd wojewódzki myślimy o przyszłości i rozwoju, a jednocześnie staramy się tak gospodarować, aby każdemu w Małopolsce zapewnić godne życie. Żaden powiat, żadna gmina nie są marginalizowane. Każda, nawet najmniejsza miejscowość jest dla nas równie ważna. Udowadniają to tegoroczne dożynki wojewódzkie, mają one w tym względzie taką symboliczną wymowę. Tydzień temu odbyły się w Ryczowie, dziś są w Zakliczynie - dodał marszałek. Anna Pieczarka z zarządu województwa przypomniała, że dożynki to piękny zwyczaj w polskiej historii. Wspaniałej historii, lecz trudnej i ciężkiej. - Spotykamy się w niezwykłym dniu. Równo 80 lat temu nikt z naszych rodaków nie myślał o świętowaniu. Nad nasz kraj nadciągnęła niemiecka zawierucha. Lecz nasz naród przetrwał dzięki bohaterstwie i wierze naszych przodków w najwyższe wartości takie jak Bóg, Honor i Ojczyzna. I za tę wolność chcemy Wam, bohaterowie tych tragicznych dni podziękować. Dziękujemy za wolną, wspaniałą Ojczyznę. Dziękujemy, że dziś możemy stać dumni, wolni, z podniesionym czołem i wołać: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” - powiedziała Anna Pieczarka.


Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak podziękował natomiast za przyznanie organizacji dożynek dla Małopolski wschodniej. - Samorząd naszej gminy, podobnie jak samorząd województwa małopolskiego, za cel stawia sobie łączenie tradycji z nowoczesnością i innowacyjnością. Pamiętamy o historii, dbamy o kulturę ludową i obrzędy religijne, a jednocześnie dynamicznie się rozwijamy, idziemy z postępem – podkreślił burmistrz.


Było 30 wieńców dożynkowych. W kategorii wieńca współczesnego za najpiękniejszy uznano wieniec z Sieciechowic w gminie Wierzchosławice, a tradycyjnego z Poręby Radlnej w gminie Tarnów. Nominowanych do nagrody w konkursie na najlepszego sołtysa Małopolski było w tym roku 44 sołtysów. W Zakliczynie ogłoszono, że zwyciężył Andrzej Król, sołtys Uniszowej w gminie Ryglice. W czasie dożynek nie zabrakło stoisk regionalnych i kapel ludowych. Występ zespołu Golec uOrkiestra, który wykonał swoje największe przeboje, zgromadził prawdziwe tłumy. Dożynki w Zakliczynie swoją obecnością zaszczycili m.in. parlamentarzyści – wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie Urszula Augustyn, Urszula Rusecka, Norbert Kaczmarczyk i Michał Wojtkiewicz oraz senator Kazimierz Wiatr. Był też radny województwa małopolskiego Wojciech Skruch.

Odczytane zostały okolicznościowe listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

skarbnikaudytm

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .