Kilka milionów na termomodernizację obiektów powiatowych
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 29 sierpnia 2019 16:41

Zakończona właśnie termomodernizacja budynku, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Urząd Miasta (ul. Głowackiego 51) była ostatnim akordem wielkiego programu ocieplenia obiektów użyteczności publicznej podległych staroście. – Prace przy budynku Starostwa zostały sfinansowane w ramach dotacji unijnej oraz wkładu własnego powiatu i gminy Brzesko – wyjaśnia Andrzej Potępa, starosta brzeski.


60 procent kosztów inwestycji stanowiła dotacja unijna. Po 20 procent wyłożyły powiat i samorząd miejski. Prace przebiegły bardzo sprawnie. Od wielu lat mówiło się o potrzebie ocieplenia budynku tutejszego urzędu. Termomodernizacja pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Z audytu energetycznego wynika, że oszczędności będą sięgały nawet 60 procent. – Remont budynku przy ulicy Głowackiego 51 w Brzesku, w którym mieści się siedziba Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego, finansowany był w dużej mierze z dotacji unijnej. Dzięki takiemu zabezpieczeniu finansowemu koszty po stronie powiatu były stosunkowo niewielkie. Warto dodać, że w ramach realizacji zadania: „Termomodernizacja budynku administracji samorządowej w Brzesku” samorząd powiatowy wyda zaledwie 680 tysięcy złotych. Przy okazji termomodernizacji została wymieniona także sieć komputerowa, system sygnalizacji pożarowej oraz oświetlenia awaryjnego w budynku – mówi starosta Andrzej Potępa.


Przypomnijmy, że w ramach kompleksowej termomodernizacji wykonano wcześniej prace w budynku Schroniska w Brzesku. Tam przetarg podzielono na cztery części. Udało się wyłonić firmy, które wykonały wymianę okien i drzwi (tych, które nie zostały wymienione wcześniej); wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania, w tym grzejników oraz opomiarowania ciepła, a także wymianę wszystkich opraw elektrycznych: ze starych na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie ledowe. Ten zakres prac obejmował także montaż kolektorów fotowoltaicznych. Ostatnim etapem prac był montaż klimatyzacji. – W budynku, w którym oprócz schroniska, mieści się kilka powiatowych instytucji oraz wydziałów starostwa, wymieniono wszystkie lampy. Ocieplenie budynku oraz nowa instalacja CO, pozwoliły na znaczne oszczędności – ocenia starosta Andrzej Potępa.
Dwa lata temu powiat podpisał dwie umowy. W ramach pierwszego wniosku wykonano termomodernizację budynków głównego i administracyjnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Brzesku. Koszt tej inwestycji wyniósł około 1.6 mln złotych, w tym dotacja unijna sięgnęła ponad 981 tys. złotych, czyli 60 procent kosztów kwalifikowanych. Natomiast w ramach drugiego wniosku udało się zmodernizować budynek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze oraz obiekt administracyjny Starostwa Powiatowego w Brzesku przy ulicy Piastowskiej 2B. Realizacja ostatnich dwóch zadań pochłonęła ponad 4.3 mln złotych, z tego dotacja wyniosła 2.2 mln złotych. Zakres prac obejmował wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów, stropodachów i dachów, instalację centralnej klimatyzacji, modernizację systemów grzewczych, modernizację oświetlenia. – Dodam tylko, że w ramach wszystkich projektów zastosowaliśmy odnawialne źródła energii: instalację fotowoltaiczną, która teraz wspomaga zasilanie budynku w energie elektryczną, została zamontowana także pompa ciepła wspomagająca instalację C.W.U. Termomodernizacja wspomnianych obiektów pozwoliła na znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania, ale także zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że poprawiła się estetyka wspominanych wcześniej obiektów – mówi starosta Andrzej Potępa.


W sumie blisko sześć milionów złotych kosztowała termomodernizacja czterech budynków użyteczności publicznej, których właścicielem jest powiat brzeski. Ponad 3.2 mln złotych otrzymano z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. To pieniądze pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .