Reklama
Powiat Tarnowski. Będzie łącznik w Wierzchosławicach
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 06 marca 2019 22:55

Wiele wskazuje na to, że w tej kadencji samorządu wybudowany zostanie łącznik z autostrady w Wierzchosławicach. Samorząd Województwa Małopolskiego jest zdeterminowany i będzie podejmował konkretne działania, aby jak najszybciej wybudowana została droga łącząca węzeł autostradowy w Wierzchosławicach z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma podkreśla, że w realizację przedsięwzięcia zaangażowana jest Anna Pieczarka – wicemarszałek Małopolski, zarząd, ale także radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku małopolskim.

- Ja przypomnę, że w ubiegłym roku ogłoszony został przetarg na wykonanie tej inwestycji na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Wpłynęło 6 ofert. Najtańsza opiewała na kwotę 206 mln zł, najdroższa na 254 mln zł. Niestety: województwo, tym bardziej my nie dysponowaliśmy takimi środkami. W sumie Poprzedni Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął informację o wysokości złożonych ofert, ale nie podjął żadnej decyzji. Nowy zarząd od razu poważnie podszedł do tematu. Przetarg został unieważniony, ale przygotowano konkretny harmonogram działań – mówi wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma. Prace podzieliliśmy na trzy etapy: oczywiście te etapy są ze sobą ściśle połączone, ale dla każdego z nich będziemy szukali innych źródeł finansowania. Najpierw chcemy by powstał projekt wstępny, ten zakres prac zakończy się jeszcze w tym roku, w przyszłym roku – głęboko w to wierzę, - ogłoszony zostanie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie łącznika wraz z mostem na rzece Dunajec. System dróg dojazdowych do łącznika to jeden etap prac; drugi etap to budowa mostu – najkosztowniejszy element całej inwestycji, natomiast trzeci etap obejmuje budowę drogi do strefy aktywności gospodarczej w Tarnowie. Wszystkie te działania będą ze sobą skoordynowane w czasie.

Część prac projektowych i związanych z budową dróg dojazdowych sfinansuje marszałek, 100 tysięcy złotych przekaże gmina Wierzchosławice, milion złotych to wkład powiatu tarnowskiego, a sześc milionów przekaże miasto Tarnów. Gros środków będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej którymi dysponuje samorząd województwa małopolskiego, natomiast na budowę samego mostu powinniśmy otrzymać wsparcie centralne, rządowe. Taka konstrukcja finansowa to realna szansa na szybką realizację inwestycji. - Ustaliliśmy, o czym wspomniałem, że w tym roku powstanie koncepcja wstępna, w przyszłym ogłosimy przetarg. Wiele wskazuje na to, że pod koniec 2020 roku rozpoczną się prace. Dzisiaj, tego typu inwestycje realizuje się w cyklu dwuletnim, więc oddanie łącznika, mostu i drogi dojazdowej do SAG w Tarnowie pod koniec 2022, najdalej w pierwszej połowie 2023 roku, jest jak najbardziej realne – dodaje wicestarosta tarnowski.

Trzeba pamiętać, że cały transport ciężki, który kieruje się w stronę Tarnowa, przejeżdża przez ścisłe centrum Wierzchosławic. Samochody osobowe „skracają” sobie drogę, ale i tak kilkaset osób, które mieszka przy obecnym zjeździe z autostrady, na tym cierpi. Nowy łącznik odblokuje Wierzchosławice i Ostrów. Budowa łącznika to szansa na rozwój strefy aktywności gospodarczej w Tarnowie, ale także nowa, lepsza perspektywa rozwojowa dla Zakładów Azotowych w Tarnowie. Zresztą przedstawiciele zarządu ZAT brali udział w spotkaniach, mają przygotować nam raport o ruchu – dzisiaj, ale także o planowanym w latach następnych. To na pewno jest argument w „walce”o środki na budowę łącznika – tłumaczy Jacek Hudyma.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

akw4

345px X 300px  100dpi sak

prr092019a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .