Gmina Brzesko. Nawet 50 osób stracić może pracę?
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 06 lutego 2019 20:29

DSC 0133Zwolnienia w szkołach gminy Brzesko są nieuniknione. Informacji na ten temat nie znajdziemy jednak w raporcie przygotowanym przez brzeski magistrat. Dokument (szerzej na jego temat napiszemy niebawem) stosunkowo niewiele wnosi. Kilka ogólników, danych statystycznych, banałów, komunałów – tyle. Brak w nim konkretów. Jakich? Chociażby propozycji kilku wariantów zmian systemowych w oświacie (np. jakie oszczędności finansowe powstałby w momencie likwidacji jednej, dwóch czy trzech szkół; jakie oszczędności powstaną po reorganizacji administracji szkolnej).  Indagowany przez radnego Adama Kwaśniak, dyrektor wydziału, który administruje szkołami i przedszkolami Józef Cierniak przyznał, że ze wstępnego rozeznania wynika, że około 10 nauczycieli mogłoby przejść na emeryturę. Mogłoby... bo póki co – z tego co ja, jak i pewno wszyscy uczestnicy sesji zrozumieli – żadnej deklaracji z ich strony nie ma. Wręcz przeciwnie... do przejścia na emeryturę się nie palą. Józef Cierniak przyznał, że pracę może stracić około 30 – 40 nauczycieli. Wnioskować z tego można, że jeśli nikt nie zdecyduje się odejść na emeryturę, w najbardziej czarnym scenariuszu, na bruku, znajdzie się nawet 50 pedagogów.


Radny Kwaśniak „dopytywał” dla ilu z nich znajdzie się miejsce w szkołach średnich powiatu brzeskiego. – Czy władze miasta rozmawiały na ten tematy ze starostą brzeskim Andrzejem Potępa?  Bezradnemu w konfrontacji z radnym, dyrektorem Józefem Cierniakiem, wyręczył burmistrz Tomasz Latocha. Przyznał, że na razie takich rozmów nie było, ale i tak ostateczna decyzja będzie należała do starosty, jako potencjalnego pracodawcy. Pytanie radnego Adama Kwaśniaka było jak najbardziej uzasadnione,  w jednym z wywiadów udzielonych przez zastępcę burmistrza Grzegorza Bracha (brzesko.pl) czytamy: Liczymy na współpracę z władzami powiatu, bo te w tym roku muszą zapewnić miejsca dla znacznie zwiększonej liczby uczniów szkół średnich, a co za tym idzie poszerzyć kadrę pedagogiczną. To mogłoby uchronić naszych nauczycieli przed utratą pracy.

W powiecie optymizmu wiceburmistrza Bracha jednak nie podzielają. Jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców – radny powiatu brzeskiego cedzi bez ogródek. – Nie sadzę, by znalazło się miejsce dla kogokolwiek w naszych szkołach. Jeśli już... to będą to pojedyncze przypadki. Dziwię się tylko, że żaden z radnych popierających burmistrza Tomasza Latochę, nie przypomniał radnym z partii, która rządzi teraz krajem, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości stoi za tymi zmianami, że to minister edukacji Anna Zalewska zapewniała, że żaden nauczyciel nie starci pracę, a nawet będą dodatkowe miejsca pracy – mówi naszej redakcji.


We wspomnianym wcześniej wywiadzie Grzegorz Brach mówił: „W związku ze spadającą liczbą wychowanków gminnych szkół należy także przeanalizować ilość zatrudnionych pracowników obsługi. Końcowy raport w tej sprawie wypracowany zostanie najprawdopodobniej po obradach komisji oświaty, która zaplanowana jest na koniec stycznia”. Dzisiaj, na sesji nadzwyczajnej temat został potraktowany jednak po macoszemu. Żadne konkrety nie padły. Statystycznie omówiono tylko (w raporcie) stan zatrudnienia w jednostkach oświatowych gminy Brzesko.

Nasz informator twierdzi, że magistrat ma już pewne przemyślenia w tej kwestii (nasze informacje o masowych zwolnieniach nauczycieli potwierdziły się). Prace może straci około 20 – 50 osób z obsługi (w zależności, jak głębokie będą zmiany).

Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kądziołka apelowała o uspokojenie nastrojów, podsycanych przez media społecznościowe. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, jeśli w najbardziej czarnym scenariuszu pracę w oświacie może stracić kilkadziesiąt osób…


(mir)


Komentarze (7)

Pseudonim : a kuku 07 luty 2019 10:31
Konkretna OdNowa :)
Pseudonim : J 07 luty 2019 13:12
Kij ma dwa końce
Pseudonim : Stefan 07 luty 2019 19:56
Podziękujcie pani minister Zalewskiej za reformę. Przecież żaden nauczyciel miał nie stracić pracy. Nie wiem jakim cudem skoro w szkołach należących do gmin będzie po jednym roczniku mniej.
Pseudonim : Odnowiciel 07 luty 2019 20:37
tez nie wiem jak to mozliwe, widac w Brzesku mamy mega specjalistow, skoro i tutaj potrafia sie wylozyc :) tym bardziej, ze w innych gminach jakos cicho o zwolnieniach...
Pseudonim : w 07 luty 2019 20:39
haha ale Odnowa, macie co chcieliscie, a ja sie pytam, gdzie ta tansza woda? bo poki co to mamy tylko lanie wody
Pseudonim : Grześkowa 08 luty 2019 10:43
Zastanawia mnie jedno. Podobno Wawryka nie rozmawiał całymi miesiącami ze starostą. A tu na sesji słyszę że Latocha też jeszcze nie rozmawiał nt przejęcia części nauczycieli. Trochę to niepoważne.
Pseudonim : J 08 luty 2019 12:39
O Wawryce to mówili co chcieli co zawsze mijało się z prawdą.A z tego wyszło że niektórzy do pięt mu nie dorastają

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

wyb1belka2019

2019aktwyb

2019kalendarzwyb

2019prezentacjakandydatow

prdoz2019

pr082019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .