Reklama
Iwkowa. Rusza wielki projekt kanalizacyjny i wodociągowy
WYDARZENIA - Iwkowa
środa, 30 maja 2018 22:49

Ponad 26 milionów złotych będzie kosztowała budowa sieci kanalizacyjnej wraz z oczyszczalnią ścieków w Iwkowej. Gmina chce też rozbudować sieć wodociągową. Budowa sieci została podzielona na trzy części. – Chcemy docelowo wybudować sieć kanalizacji wszędzie tam, gdzie  z racji zwartej zabudowy jest to możliwe. Dlatego oczyszczalnia ścieków została zlokalizowana w najniższym punkcie naszej gminy, w Kątach, niedaleko granicy z gminą Łososina Dolna. Tam jest zlewania z całej gminy. Wszelkie pozwolenia na budowę oczyszczalni ścieków już mamy. Teren który teraz chcemy skanalizować to obszar Kąty Wieś – wzdłuż linii kanalizacyjnej do Porąbki Iwkowskiej Połomia i Iwkowej. Iwkowa jest najbardziej zurbanizowana, domy są stosunkowo najbliżej siebie. Jak dojedziemy do Iwkowej to w tej miejscowości podłączymy kilkaset domów. Pozwoli to na skanalizowanie dwóch trzecich Iwkowej. Pozostanie nam tylko pociągnięcie nitki w kierunku Iwkowej – Nagórza i kilku mniejszych przysiółków – przypomina wójt Bogusław Kamiński. Realizacja zadnia potrwa jakieś trzy lata. Sama dotacja unijna opiewa na ponad 15 milionów złotych.  Nie mniej ważną inwestycją jest dalsze wodociągowanie gminy.


Na to zadanie gmina zabezpieczyła kwotę około 4.6 miliona złotych. – Zaplanowaliśmy wodociągowanie miejscowości Kąty (Kąty Grabie; Kąty Wieś), jak również Wojakowej i Dobrociesza. To zadanie przewiduje także budowę nowego ujęcia wody pitnej,  stacji uzdatniania wody oraz zbiorników. Chcemy poprawić ciśnienie wody w istniejącym, wodociągu, ale także zdywersyfikujemy dostawy – podkreśla wójt Kamiński.  Czwarty etap zrealizowany zostanie w połowie tego roku. To inwestycja, która obejmuje budowę wodociągu Porąbka Iwkowska – Wojakowa wraz przyłączami. A piaty etap będziemy wykonany w tym i przyszłym roku.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .