Brzesko. Dzień Pracownika Socjalnego
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 23 listopada 2017 00:19

Dzień Pracownika Socjalnego to święto obchodzone 21 listopada. Od kilku lat Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku organizuje uroczystości o charakterze powiatowym. Pod tym względem, zresztą pod wieloma innymi też, brzeski PCPR, jest prekursorem w Małopolsce. – Uznaliśmy, że warto raz w roku spotykać się z pracownikami Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domów Pomocy Społecznej i samorządowców, by wspólnie świętować, ale także dzielić się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami – mówi naszej redakcji Stanisław Lambert, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku, z zarazem pomysłodawca organizowania spotkań o charakterze powiatowym. – Nie byłoby jednak tego spotkania, gdyby nie wsparcie samorządu powiatowego – dodaje Stanisław Lambert. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, nie zabrakło gości.

Goście, goście…

Samorząd powiatu brzeskiego reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierz Brzyk, starosta Andrzej Potępa, wicestarosta Ryszard Ożóg. Natomiast samorząd wojódz ki radny sejmiku – Adam Kwaśniak. Byli też dyrektorzy Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej czy szefowie takich instytucji jak Warsztaty Terapii Zajęciowej (Zawada Uszewska). Warto dodać, że Pracownicy Socjalni w tym wypadku to nie tylko osoby zatrudnione w Miejskich i gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, ale również szeroko rozumiani wolontariusze, którzy w jakiś sposób działania takich ośrodków wspierają. – Im wszystkim należą się słowa wielkiego uznania – podkreśla przewodniczący rady Powiatu Brzeskiego, Kazimierz Brzyk.

 

Polskie święto

Starosta Andrzej Potępa przypomniał, że Dzień Pracownika Socjalnego to polskie święto, nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służb społecznych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku i zostało utrzymane przez nową ustawę z roku 2004. Dodajmy, że w powiecie pracuje kilkudziesięciu pracowników socjalnych (MOPSY i GOPSy), drugie tyle pracowników WTZ, DPS czy wolontariuszy, którzy codziennie pomagają rodzinom, niepełnosprawnym  i stawiają czoło biurokracji. Dzisiaj był czas na podziękowania i refleksję. A czego im życzyć? Andrzej Potępa mówił, że z okazji Dnia Pracownika Socjalnego składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim Pracownikom jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz Osobom zaangażowanym w działalność w tym sektorze. – Dziękuję za Państwa ogromne oddanie i wysiłek na rzecz drugiego człowieka. Oby ta praca była dla Państwa źródłem satysfakcji i radości, by nie zabrakło w niej empatii,  ludzkiej życzliwości, solidaryzmu społecznego i entuzjazmu w podejmowaniu nowych wyzwań zawodowych.  Życzę Państwu zdrowia, bo ono daje siłę do działania, uśmiechu, który czyni świat piękniejszym i wytrwałości, z której rodzą się sukcesy, no i życzę powodzenia w życiu osobistym, bo ma to przecież przełożenie na nasza aktywność zawodową – podkreślał starosta Potępa.


 
Spotkanie w Auguście

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzone jest 21 listopada. Z tej okazji, od kilku lat, odbywają się w Brzesku uroczystość honorująca wszystkich pracowników pomocy społecznej. Tym razem odbyły się w Sali konferencyjnej Hotelu August w Brzesku.  Jak podkreślali uczestnicy to nie jest łatwa praca. – Musimy bowiem zmierzyć się z problemami innych osób, wykazać empatią  i to nie jest zajęcie od 7.30 do 15.30. Często p porostu „zabieramy” pracę i te problemy do domu, gdzie człowiek cały czas myśli, jak pomóc – podkreśla Stanisław Lambert.  

 

Wyróżnienia Starosty

Starosta brzeski Andrzej Potępa oraz dyrektor PCPR w Brzesku Stanisław Lambert wręczyli kilku pracownikom socjalnym specjalne wyróżnienia. W ten sposób uhonorowano: Annę Matras, specjalistę pracy socjalnej z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie (za wspieranie rodzin dotkniętych przemocą domową i rozwiązywanie ich problemów); Joannę Chmielarz, terapeutkę z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzesku (za wsparcie w procesie rehabilitacji zdrowotnej, zawodowej i społecznej podopiecznych tej instytucji);  Halinę Kijak z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie (za wieloletnią pracę na rzecz osób i rodzin – klientów GOPS Borzęcin); siostrę Jadwigę Słabosz, księgową z Domu Pomocy Społecznej w Porąbce Uszewskiej (za podejmowanie ciągłych wyzwań, operatywność i kreatywność); Joannę Odroń – Wąs z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku (za udział w przedsięwzięciach mających na celu podniesienie standardu życia mieszkańców tej gminy) oraz Marię Smoleń – Kurtykę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzesku (za stanowczość, zapał i wytrwałość w długoletniej pracy na rzecz klientów MOPS Brzesko). – Wszyscy nagrodzeni cechują się ciepłem, cierpliwości, wyrozumiałością w stosunku do swoich podopiecznych – zapewniali zgodnie Andrzej Potępa i Stanisław Lambert.

Nagrody „Polonia Minor”

Podczas Dnia Pracownika Socjalnego wręczono także Nagrody „Polonia Minor”. Nagrodę „Polonia Minor”, Marszałek Województwa Małopolskiego wraz z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego przyznaje osobom fizycznym, a także osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, stowarzyszeniom oraz innym podmiotom za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski. O przyznaniu nagrody decydują, wspólnie, Marszałek Województwa Małopolskiego wraz z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego z własnej inicjatywy lub na wniosek: Zarządu Województwa Małopolskiego lub Komisji Głównej Sejmiku Województwa Małopolskiego. W imieniu marszałka wręczył je radny Adam Kwaśniak, gratulując odznaczonym w imieniu własnym, jak i władz Małopolski. W tym roku nagrodę otrzymali: Dorota Nosal z GOPS Dębno (za wielki wkład w rozwój idei pomocy społecznej i pracę na rzecz osób potrzebujących); Magdaleny Wiśniewskiej (terapeutki z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej, za wkład w rozwój idei pracy społecznej i zaangażowanie w pomoc potrzebującym, integrowanie mieszkańców Małych Ojczyzn); Heleny Kuklin z MOPS Brzesko (za wielki wkład w rozwój idei pracy społecznej i pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców) Nagrodzono też instytucję: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku.  – W imieniu nagrodzonych podziękowali Stanisław Lambert i Helena Kuklin.

Wykłady i spotkanie

Pracownicy socjalni mieli tez okazję do wysłuchania dwóch wykładów. Psycholog, Joanna Wieczorek – Jonak wygłosiła prelekcję: Jak rozmawiać z agresywnym klientem). Podkreślała, że praca społeczna jest trudna, wymaga wiedzy psychologicznej, zwłaszcza kiedy po „drugiej stronie” jest osoba agresywna, która ma bardzo roszczeniowy charakter. Natomiast aspirant sztabowy Bogumił Machaj z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku wygłosił wykład zatytułowany: Gdzie kończą się granice samoobrony, zaczynają agresji. Po wykładach było wspólne świętowanie: uroczysty obiad i możliwość wymiany doświadczeń, poglądów, czas na dyskusję nie tylko o pracy…


Mirosław Kowalski


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .