Ostatnie urodzinowe akordy w dworku w Dołędze
WYDARZENIA - Szczurowa
środa, 04 stycznia 2017 00:29

Jędrzej Cierniak na trwałe odcisnął piętno na historii, kulturze, a przede wszystkim folklorze szczurowskim. Nie dziwi więc, że 130.rocznica urodzin tego znawcy tradycji ludowych i folkloru, była pielęgnowana w sposób szczególny. W dworze, w Dołędze odbył się koncert: „Tam kochanie moje”, który był ostatnim punktem obchodów 130 rocznicy urodzin Jędrzeja Cierniaka – Patrona Publicznego Gimnazjum w Zaborowie. Zaproszeni goście mieli okazję posłuchać wokalistek Akademii Muzycznej w Krakowie: Zuzanny Mądrzyk i Karoliny Rajczyk. Akompaniowała im prof. Elżbieta Konopczak. Studentki pracują pod okiem prof. Marii Seretem – Dziewięckiej. Wokalistki zaprezentowały utwory polskiej liryki wokalnej, między innymi: Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Feliksa Nowowiejskiego, Franciszka Maklakiewicza, Stanisława Moniuszki. Punktem kulminacyjny wieczoru był utwór rodzimego kompozytora, obecnego na sali, Grzegorza Majki do słów Jędrzeja Cierniaka: ”Tam kochanie moje”. Utwór ten zaprezentowała Zuzanna Mądrzyk, absolwentka zaborowskiego gimnazjum. Całość prowadziły: Ewa Jasińska, Kustosz Muzeum w Dołędze i Teodozja Turaczy, nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Zaborowie.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na lampkę miodu, zaś młodzież na ciastko. Taki wieczór stanowił rzadką okazję do obcowania z muzyką poważną w myśl słów Johanna Wolfganga Goethego:” Gdzie słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”. By godnie uczcić rocznicę urodzin Patrona, opracowało cykl działań, trwających od początku października do 19 listopada. A były to: plener malarski, spotkanie z krewnym Cierniaka, podróżnikiem- Jędrzejem Majką, przygotowanie okolicznościowych plakatów i centralne uroczystości- Dzień Patrona Szkoły. W tym to dniu gościli w gimnazjum uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie. Po krótkim powitaniu, uczniowie i nauczyciele szkoły z Warszawy, szkoły podstawowej i gimnazjum w Zaborowie, zaproszeni goście udali się do kościoła na Mszę Świętą. Następnie w hali sportowej miało miejsce oficjalne powitanie. Swoją obecnością zaszczycił nas: Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Artur Puciłowski, Wójt Gminy Szczurowa, Marian Zalewski, Magdalena  Raboszuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie, członek Zarządu Powiatu brzeskiego, redaktor naczelny gazety „W Zakolu Raby i Wisły”,  Marek Antosz, Pan Krystian Sroka, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku, siostrzenica Cierniaka, Maria Wiecha,  Jan Bylica,  krewny Cierniaka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaborowie,  Mieczysław Chabura wraz z nauczycielami i uczniami, rodzice oraz mieszkańcy Zaborowa i okolic. Gościem honorowym była córka Patrona, Zofia Cierniakówna. Organizatorzy: Sołtys wsi Zaborów, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich w Zaborowie oraz Publiczne Gimnazjum im. Jędrzeja Cierniaka w Zaborowie składają podziękowania  sponsorom, bo dzięki ich wsparciu mogliśmy zrealizować wszystkie przedsięwzięcia.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .