Nowy Biskup w Diecezji Tarnowskiej
WYDARZENIA - Aktualności
niedziela, 17 lutego 2008 00:28

Ks. Wiesław Lechowicz przyjął sakrę biskupią w tarnowskiej katedrze. 46 - letni dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego jest dziewiątym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Na hasło swojej posługi biskup Wiesław Lechowicz wybrał słowa: "Do końca umiłować" - Towarzyszy mi ono od początku kapłaństwa. Te słowa są wskazaniem dobrej drogi, którą trzeba się kierować. Służyć Bogu, Kościołowi i być blisko ludzkich spraw - mówi nowy biskup pomocniczy. Tarcza herbowa nowego biskupa ma kształt serca. Umieszczono na niej postać Dobrego Pasterza oraz symbole krzyża i pastorału.
W uroczystości uczestniczyło ponad 20 biskupów. Byli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, a także duchowni, siostry zakonne, klerycy i wierni z całej diecezji. Sakry biskupiej udzielił ks. Lechowiczowi biskup tarnowski Wiktor Skworc, a współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz
metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który także wygłosił homilię.

- Biskup powinien bezinteresownie służyć, budzić w ludzkich sercach nadzieję, okazywać szczególną troskę ubogim, cierpiącym, chorym, żyjącym na marginesie - podkreślił kardynał Dziwisz. Wskazywał, że ideałem każdego pasterza jest Najwyższy Pasterz - Jezus Chrystus. Hierarcha mówił także, że biskup ma za zadanie robić miejsce Bogu w świecie, na przekór wszystkim negacjom i w ten sposób bronić wolności człowieka. Biskup powinien także ułatwiać ludziom spotkanie z Bogiem, oraz uzdrawiać. - Już samo głoszenie Ewangelii oznacza uzdrawianie, bo człowiek potrzebuje przede wszystkim prawdy i miłości - dodał metropolita krakowski.

W uroczystościach uczestniczyli biskupi z całej Polski - m.in. arcybiskup Damian Zimoń z Katowic, arcybiskup Józef Życiński z Lublina, bp Zygmunt Zimowski z Radomia, bp Jan Styrna z Elbląga. Obecni byli także kardynał Marian Jaworski ze Lwowa i jego koadiutor arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, a także bp Jan Niemiec biskup pomocniczy z diecezji kamieniecko - podolskiej na Ukrainie.


Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc swojemu bliskiemu współpracownikowi powierza troskę o najmłodsze duchowieństwo diecezji tarnowskiej. - Kapłani potrzebują duszpasterza w osobie biskupa, któremu mogą się zwierzyć oraz prosić o radę. Biskup Lechowicz zna dobrze młodych kapłanów. Taką właśnie rolę będzie pełnił dla najmłodszych księży, którymi będzie się opiekował - podkreśla ordynariusz tarnowski.


Od 2004 roku bp Wiesław Lechowicz był rektorem największego w Polsce seminarium duchownego, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 220 alumnów. Klerycy wypowiadają się dobrze o swoim przełożonym. - Życzliwy, otwarty, dużo się modlił, miał dla nas czas - mówią alumni.


Diecezja tarnowska jest jedną z większych w Polsce. Jej obszar to blisko 8 tysięcy kilometrów kwadratowych, 446 parafie i półtora tysiąca kapłanów. Po tym jak bp Stanisław Budzik został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski i wyjechał do Warszawy - pracy w diecezji było bardzo dużo. Kalendarz nowego biskupa pomocniczego Wiesława Lechowicza jest już zaplanowany. - Mam wyznaczone daty udzielania sakramentu bierzmowania, wizytacje części parafii z dekanatu Krynica. 17 maja po raz pierwszy w życiu udzielę święceń kapłańskich dwóm saletynom w Dębowcu - wylicza nowy biskup pomocniczy. Biskup Wiesław Lechowicz ma 46 lat. Jest doktorem teologii pastoralnej. Zna język włoski i niemiecki. Interesuje się sportem, kulturą, italianistyką.
 
[dsi

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .