Click on the slide!

Samorządowy opłatek

więcej...
Click on the slide!

Czchów. Biuro poselskie już działa

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 14.03 Powiatowe ćwiczenia strażackie (0)
 • 12.03 Gmina:Pamiętali o oświacie (0)
 • 12.03Niedzielska: Gościmy uczniów (0)
 • 12.03 Powiat: Sesja (0)
 • 12.03Gmina: Sportowcy w Brzesku (0)
 • 12.03Brzesko: W zdrowym ciele (0)
 • 12.03Biadoliny:Scena gotowa (0)
 • 07.03 Szczepanów: Odblaskowa szkoła (0)
 • 06.03Brzesko: Potrójne wito (0)
 • 06.03Czchów ma rację w sporze z Limanową (0)
 • 26.02 Za nami XXI edycja Międzynarodowego... (0)
 • 26.02 Jadowniki. Wilczym Tropem (0)
 • 09.01 Brzesko. Samorządowy opłatek (0)
 • 08.01 Ziarenka Nadziei w RCK-B (0)
 • 06.01 Brzesko. Orszak Trzech Króli przesz... (0)
 • 02.10 Biadoliny Szlacheckie. Oddali hołd ... (0)
 • 26.09 Uszew. OSP w systemie (0)
 • 14.08 Zawada Uszewska. Strażacki jubileus... (1)
 • 14.08 Dożynki w gminie Dębno (0)
 • 09.07 Czchów. Jazz na całego (0)
Gmina Gnojnik: Wsparcie dla rodzin i osób w potrzebie
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 08 października 2016 22:01

Paczki żywnościowe, realizacja rządowego programu Rodzina 500+, stypendia dla dzieci i młodzieży, pieniądze na dożywianie dzieci w szkołach i przedszkolach, wypłata zasiłków okresowych, rodzinnych, alimentacyjnych, ale także pomoc finansowa przy zakupie węgla czy leków – to niektóre działania podejmowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku. Warto dodać, że pomoc żywnościowa, realizowana jest, jako zadanie dodatkowe (nie jest obowiązkiem gminy). Wójt Gminy Gnojnik uznał jednak, że skoro można pozyskać różnego rodzaju produkty spożywcze dla mieszkańców, należy się o nie postarać. Udało się. –  Na pewno, pod względem wsparcia dla rodzin i osób potrzebujących, nasza gmina wyróżnia się w powiecie brzeskim – zapewnia wójt Sławomir Paterek.

Rządowy program: 500+

Prawie 2.5 miliona złotych (stan na koniec sierpnia 2016 roku) wypłaciła gmina Gnojnik, za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, w ramach rządowego programu: Rodzina 500+. To pierwszy w dziejach kraju systemowy projekt wsparcia dla rodzin. – Z jednej strony ma doprowadzić w niedalekiej już przyszłości do zwiększenia dzietności, bo w Polsce, podobnie jest także w naszym regionie, obserwujemy wielki niż demograficzny, z drugiej strony jest to realna pomoc dla rodziców, swego rodzaju zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego i socjalnego – trafnie ocenia wójt Sławomir Paterek. Do końca sierpnia, do GOPS w Gnojniku wpłynęło 709 wniosków. 669 wniosków złożono w formie papierowej, a 40 przesłano nam elektronicznie. Wydaliśmy 584 decyzje. 141 wniosków przekazaliśmy do Krakowa, do rozpatrzenia przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Na koniec sierpnia krakowski ROPS wydał 15 decyzji – wylicza Kinga Broszkiewicz – Kuchno. Największa pomoc, w kwocie 3500 miesięcznie, trafia do rodziny z siedmiorgiem dzieci poniżej 18.roku życia. Na koniec sierpnia wsparciem finansowym objętych było 1273 dzieci. – Co miesiąc, do naszych rodzin, będzie trafiało około pół miliona złotych. Na rok 2017 zaplanowaliśmy potrzeby finansowe z tym związane w kwocie około sześciu milionów złotych. Z naszych obserwacji wynika, że realizacja programu już przyczyniła się do znacznego zmniejszenia sfery ubóstwa i wykluczenia społecznego w naszej gminie – podkreśla wójt Paterek. W ocenie pracowników GOPS, znakomita większość rodziców złożyła już wnioski. Oczywiście nie zmienia to faktu, że pracy w Gminnym Ośrodku Opieki Społecznej nie brakuje. – Rotacja jest spora, a wynika ona chociażby z urodzeń, czy ukończenia przez dziecko 18 roku życia, czy podjęcia pracy przez rodzica. Przypominam, że wnioski można składać w siedzibie GOPS, która mieści się w Urzędzie Gminy Gnojnik – informuje Kinga Broszkiewicz – Kuchno.

Żywność za darmo

Osiem ton żywności trafiło właśnie (28 września) do potrzebujących rodzin w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020; Podprogram 2016. Gmina Gnojnik jest jedną z nielicznych w regionie, która wzięła na siebie ciężar zorganizowania akcji. To druga edycja programu. Pierwsza była realizowana w poprzednim roku i do połowy tego roku. Wtedy z programu skorzystało 872 osoby, a do Gnojnika dotarło ponad sto ton żywności. Tym razem pomoc materialna trafi do około 800 osób - tych wszystkich, którzy złożyli wniosek i spełniają kryterium dochodowe oraz przesłanki wskazane w art. 7 ustawy o pomocy społecznej. Wsparcie trafi w sumie do ponad 250 rodzin w gminie Gnojnik. Program będzie realizowany do czerwca 2017 roku, a paczki żywnościowe wydawane raz na dwa miesiące. Kolejny transport zaplanowano na listopad tego roku. – Prosimy, aby do siedziby GOPS w Gnojniku (II piętro, pokój nr 19) zgłaszały się osoby, które korzystały z ww. programu we wcześniejszej edycji celem kontynuacji uczestnictwa oraz osoby nowe, spełniające kryterium dochodowe i przesłanki wskazane w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, celem przystąpienia do programu i wypełnienia stosownych dokumentów. Dokładne miejsce wydawania żywności to lokal pomiędzy sklepem spożywczym „Malinka” a sklepem odzieżowo – obuwniczym „Gosia” w Gnojniku – informuje GOPS. Każda osoba otrzyma paczkę o wadze 10 kilogramów. W jej składzie znajdą się: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, ser żółty, mleko UHT, fasola biała, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, cukier biały oraz olej rzepakowy. Warto wspomnieć, że oprócz wsparcia żywnościowego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku realizować będzie cykliczne działania, takie jak: warsztaty kulinarne,   żywieniowe i ekonomiczne. Podobne akcje prowadzono w ramach Podprogramu 2015. Pierwsze warsztaty zaplanowano już 10 października 2016 roku. Zdaniem wójta Paterka realizacja tego programu, pomimo dodatkowej pracy dla GOPS, doskonale wpisuje się w inne projekty gminy, których celem jest walka z wykluczeniem społecznym. Dodajmy, że w miesiącu czerwcu w Krakowie miało miejsce spotkanie informacyjne podsumowujące poprzednią edycję programu POPŻ 2014-2010 Podprogram 2015. Przedstawiciel GOPS w Gnojniku został poproszony o zreferowanie dobrych praktyk i podzielenie się zdobytym doświadczeniem”.

Stypendia i dożywianie

Dnia 15 września upłynął termin składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie (tj. 514 zł), w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, a także, gdy rodzina jest niepełna. Na przełomie listopada i grudnia zostaną wydane ostateczne decyzje przyznające stypendium, co uzależnione jest od otrzymania środków finansowych w formie dotacji. - Praktyka ostatnich lat wskazuje, że z tej formy pomocy korzysta około 180 dzieci - podkreśla Anna Boczarska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku. Gmina Gnojnik bierze również udział w państwowym wieloletnim programie wspierania finansowego gmin w zakresie dożywania. W bieżącym roku szkolnym 204 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i przedszkoli skorzysta z bezpłatnych obiadów. - Rodziny korzystające z tej formy pomocy muszą spełnić kryterium dochodowe wynoszące obecnie 771 zł netto na osobę w rodzinie – tłumaczy Anna Boczarska.
 (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr022017 

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Brzesko: Zakończył się remont ulicy Wiejskiej

  W materiale, Pan Antoni Staszczyk informuje nas, że w przyszłym roku (remont odbył się w 2012) zostan...

 • Józefa Szczurek - Żelazko odebrała nominację

  Gratulacje!!!

 • Restauracja ma się... smacznie

  Jest XXI wiek i jest to knajpa dla plebsu. Niestety żadnych podstawowych standardów. Do toalet nie da s...

 • Józefa Szczurek - Żelazko odebrała nominację

  Gratulacje )

 • Restauracja ma się... smacznie

  Smród niestety odraża. Niezbyt estetycznie i niezbyt czysto.

 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego

  Serdecznie gratuluję sukcesu i życzę wytrwałości i zapału w dalszych działaniach!

 • Ostatnie Pożegnanie

  Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. +++ R.I.P. +++

 • Brzesko. Trzydniowe święto niepodległości

  "12 listopada, o godzinie 17.00 w RCK-B odbędzie się wykład prof. Tomasza Panfila (KUL) zatytułowany ...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .