Click on the slide!

Szpital: Profilaktyka depresji „Wyprzedzić smutek”

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 15.03 Brzesko. Sekcja pływacka BOSiR (0)
 • 15.03 Gnojnik. Zaprojektuj logo, wygraj t... (0)
 • 14.03 Dębno. Mniej za ogrzewanie (0)
 • 13.03 Gnojnik. Blisko półtora tysiąca dzi... (0)
 • 12.03 Gnojnik. Znowu na szlaku (0)
 • 12.03 Brzesko. Zmagania harcerskie (0)
 • 12.03 Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora... (0)
 • 12.03 Dębno. Fundusz Sołecki podzielony (0)
 • 10.03 Dębno. O pożarach wiedzą prawie wsz... (0)
 • 10.03 Szczurowa. Medal za syna w wojsku (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
 • 09.01 Gmina Dębno z nowym budżetem (0)
 • 25.12 Życzenia dla Czytelników od Edwarda... (0)
 • 12.12 Otwarcie biura poselskiego w Dąbrow... (0)
 • 28.11 Budżet powiatu wstępnie skrojony (0)
 • 27.11 Honorowy Obywatel Gminy Dębno (0)
 • 27.11 Brzesko. Onkologia jest już w szpit... (0)
 • 27.11 Czchów. Nowy radiowóz dla policji (0)
 • 05.11 PWSZ Tarnów: Kolejne spotkanie z cy... (0)
Porozumienie Czchowa z Zakliczynem
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 16 lutego 2016 00:00

DSC01155Wiele wskazuje na to, że 1 września 2016 roku, na „mapie szkół artystycznych” w Polsce, pojawi się nowa placówka: mowa o filii Szkoły Muzycznej I stopnia z Domosławic (gmina Czchów), która powstanie w Paleśnicy, w gminie Zakliczyn. Dzisiaj porozumienie w tej sprawie parafowali: burmistrz Czchowa, Marek Chudoba, burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak, dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Domosłwicach (w strukturach tej placówki działa Szkoła Muzyczna I stopnia) Kazimierz Wojnicki oraz dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Paleśnicy, Sylwester Gostek.  – To przełomowy moment w historii obudzi szkół, jak też obydwu samorządów. Jest wola na powstanie kolejnej filii, tym samym obejmiemy kształceniem artystycznym dzieci z Zakliczyna i kilku gmin sąsiednich – mówili sygnatariusze porozumienia.

Jak podkreślał burmistrz Czchowa Marek Chudoba podpisanie porozumienia otwiera formalną drogą do powołania filii. – Mamy już bogate doświadczenia w kształceniu artystycznym. Co prawda nasza szkoła powstała dopiero przed kilkoma laty, ale dzisiaj z jej oferty korzysta kilkaset uczniów, z kilkunastu gmin, z kilku powiatów. Młodzież udziela się w życiu lokalnej społeczności. Placówka ma doskonałe recenzje wśród pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu, jako szkoła artystyczna, podlega.  Cieszy mnie, że kolejna filia powstanie po sąsiedzku, w gminie Zakliczyn. Współpraca z tamtejszym samorządem układa się nam naprawdę wzorowo. Widać to chociażby na przykładzie szkoły w Domosłwicach. W tej placówce uczą się bowiem dzieci z dwóch miejscowości w gminie Zakliczyn. Nigdy nie było między nami sporów z tym związanych. Dlatego z wielką radością podpisałem to porozumienie. Rolą samorządu jest zapewnienie wszelkich potrzeb swoim mieszkańcom: potrzeba edukacji, w tym potrzeba edukacji artystycznej, zajmuje w tym przypadku szczególne miejsce – ocenia burmistrz Marek Chudoba.
Gospodarz Zakliczyna jest przekonany, że z naborem nie będzie żadnego problemu. Wybór miejsca – lokalizacji filii nie jest dziełem przypadku. – Szkoła w Paleśnicy jest duża, znajdzie się tam miejsce także dla uczniów szkoły muzycznej, obiekt jest zlokalizowany na pograniczu gminy Zakliczyn, z gminami Ciężkowice i Gródek nad Dunajcem. Nie ukrywam, że chcemy także tamtejsze społeczności zachęcić do skorzystania z naszej oferty. Rozmawiałem na ten temat już chociażby z przedstawicielami kapeli ludowej Pogórzanie z Jastrzębiej, w gminie Ciężkowice, Jestem przekonany, że będą ambasadorami naszej wspólnej, dobrej sprawy. Dobrej, bo przecież wykształcenie na najwyższym poziomie dzieci i młodzieży to nasz obowiązek jako samorządowców, ale także jako obywateli naszych Małych Ojczyzn – podkreśla burmistrz Dawid Chrobak.

Szkoła Muzyczna w Domosławicach zobowiązała się do zapewnienia kadry pedagogicznej i dostarczenia instrumentów muzycznych. – To jest nasza kolejna filia. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że mam bardzo dobre doświadczenie z pracy z rodzicami, dziećmi i samorządowcami z gminy Zakliczyn. Zachęcam wszystkie dzieci z tego regionu, ale także z gmin sąsiednich, do skorzystania z naszej oferty. Już niebawem rozpocznie się nabór do szkoły – zapewnia dyrektor Kazimierz Wojnicki. Radości z powtsania filii nie krył także dyrektor szkoły z Paleśnicy, Sylwester Gostek. – Na pewno, pod względem zabezpieczenia sal lekcyjnych, przygotowania obiektu pod potrzeby filii, będziemy gotowi na czas. Liczę na dobry oddźwięk wśród dzieci i rodziców. Zapraszam do naszej filii, a dyrektorowi Kazimierzowi Wojnickiemu oraz burmistrzom Markowi Chudobie i Dawidowi Chrobakowi serdecznie dziękuję – mówił po konferencji Sylwester Gostek.

Jaka będzie oferta filii? - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych grą na: skrzypcach; altówce; wiolonczeli; kontrabasie; gitarze; klawesynie; oboju; puzonie; waltorni; flecie; saksofonie;  klarnecie; fagocie;  trąbce; akordeonie; fortepianie; organach; perkusji oraz naborem do klasy wokalno-aktorskiej – mówi dyrektor Wojnicki. Wiele wskazuje na to, że nabór rozpocznie się już 1 marca 2016 i potrwa (najprawdopodobniej) do końca maja. Za kilka tygodni, w sekretariacie Szkoły Muzycznej trzeba będzie złożyć następujące dokumenty: kwestionariusz (do pobrania w sekretariacie Szkoły Muzycznej w Domosławicach lub na stronie internetowej www.domoslawice.edu.pl); zaświadczenie lekarskie (od lekarza rodzinnego) o stanie zdrowia kandydata. Dodajmy, że Kadrę Szkoły Muzycznej stanowią absolwenci i nauczyciele akademiccy Akademii Muzycznej w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Bydgoszczy. Szkoła Muzyczna jest bezpłatna, a okres nauki odbywa się w dwóch cyklach i trwa 6 lat lub 4 lata – w zależności od wieku kandydata. Przyjęcia do szkoły dokonuje się po pomyślnie zdanym egzaminie, tzw. przesłuchaniu, którego zakres obejmuje: badanie pamięci muzycznej; badanie poczucia tonalnego; zaprezentowanie własnej piosenki; powtarzanie głosem pojedynczych dźwięków, krótkich odcinków melodycznych; śpiewanie dźwięków składowych akordów; powtarzanie schematów rytmicznych; badanie warunków psychofizycznych, zdolności ruchowych i manualnych. W kwietniu w Szkole Muzycznej w Domosławicach odbędą się bezpłatne warsztaty oraz lekcje otwarte, które prowadzone będą przez nauczycieli szkoły. W trakcie tych zajęć będzie możliwość przygotowania się do przesłuchań.

Przypomnijmy, że Szkoła Muzyczna w Domosławicach powstała 1 września 2012 roku. Już w pierwszym roku szkolnym uczyło się w niej blisko trzystu uczniów. Zainteresowanie nauką w placówce jest ogromne. Jest szansa na to, że pozytywnie zostanie rozpatrzony wniosek o to, by w przyszłości utworzyć także Szkołę Muzyczną II stopnia. Urzędnicy z ministerstwa z uznaniem patrzyli na rozwój placówki. Są pod wrażeniem liczby uczniów. To pokazuje, jaki jest ogromny „głód kształcenia artystycznego” w małych miasteczkach i na wsiach. Dyrektor jednego z departamentów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewniał, że resort nie będzie utrudniał, a pomagał w rozwoju szkoły. Gmina liczy na środki, na adaptację budynku wolnostojącego, który przed wieloma laty został wybudowany przy szkole. Miały tam być mieszkania służbowe, ale z czasem okazało się, że nie ma takiej potrzeby. Obiekt doskonale nadaje się, by przeznaczyć go na obiekt administracyjny szkoły. Na pewno urządzimy w nim aulę i może dwie – trzy salko koncertowe – dodają samorządowcy.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR022016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Gmina Brzesko: Program 500 plus

  Czy te 800zł to dochód brutto czy netto ???

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  gdyby niektórzy dyrektorzy jednostek co roku nie "dawali" sobie podwyżek i swoim pożal się Boże zast...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  a wujek Rysiek to zatrudnił tą z Bochni i jeszcze innych paru pociotków i teraz mamy to co widać !

 • Brzesko. Miasto wybuduje oczyszczalnie ścieków?

  Trzeba w końcu oczyścić uszwice a winnych karać konkretnie.Scieki są cały czas wpuszczane i wszyscy...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  jak to kto? wujek Andrzej smilies/smiley.gif

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  O jak by byłó pięknie, gdyby tak połowę tych "fachowców" z tytułami licencjata brzeskiej wszechnic...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  Najwyższa pora! koniec z tymi urzednikami darmozjadami i prozniakami!

 • Mammobus na Placu Kazimierza Wielkiego

  kiedy w końcu społeczeństwo zrozumie, że mammografia jest szkodliwa??!! częste "naświetlanie" jakim...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .