Click on the slide!

Szpital: Profilaktyka depresji „Wyprzedzić smutek”

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 15.03 Brzesko. Sekcja pływacka BOSiR (0)
 • 15.03 Gnojnik. Zaprojektuj logo, wygraj t... (0)
 • 14.03 Dębno. Mniej za ogrzewanie (0)
 • 13.03 Gnojnik. Blisko półtora tysiąca dzi... (0)
 • 12.03 Gnojnik. Znowu na szlaku (0)
 • 12.03 Brzesko. Zmagania harcerskie (0)
 • 12.03 Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora... (0)
 • 12.03 Dębno. Fundusz Sołecki podzielony (0)
 • 10.03 Dębno. O pożarach wiedzą prawie wsz... (0)
 • 10.03 Szczurowa. Medal za syna w wojsku (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
 • 09.01 Gmina Dębno z nowym budżetem (0)
 • 25.12 Życzenia dla Czytelników od Edwarda... (0)
 • 12.12 Otwarcie biura poselskiego w Dąbrow... (0)
 • 28.11 Budżet powiatu wstępnie skrojony (0)
 • 27.11 Honorowy Obywatel Gminy Dębno (0)
 • 27.11 Brzesko. Onkologia jest już w szpit... (0)
 • 27.11 Czchów. Nowy radiowóz dla policji (0)
 • 05.11 PWSZ Tarnów: Kolejne spotkanie z cy... (0)
Dębno: Dożynki na raty
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 17 sierpnia 2015 22:01

Ulewa, która wczesnym popołudniem nawiedziła powiat brzeski, pokrzyżowała plany organizatorów Dożynek Gminnych – Gminy Dębno 2015 . – Tak chciała Opatrzność, dwie najważniejsze części uroczystości udało się nam jednak zrealizować. Mowa o nabożeństwie dziękczynnym, które odprawiono na stadionie sportowym w Biadolinach Szlacheckich oraz o konkursie wieńca dożynkowego. Jurorzy, pomimo nawałnicy, przyjrzeli się wieńcom dożynkowym, ocenili je, a samo wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce w Domu Ludowym w Biadolinach Szlacheckich. Postanowiliśmy, że tę część uroczystości, jak występy dzieci i zabawę taneczną, przeniesiemy na najbliższą sobotę, 22 sierpnia. Ponownie zapraszam wszystkich mieszkańców naszej gminy, ale także gmin sąsiednich do Biadolin Szlacheckich – zachęca wójt Wiesław Kozłowski.


Msza dziękczynna
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji rolników. Modlono się, dziękując Bogu za tegoroczne plony, prosząc o dobra pogodę przy zbiorze pozostałych płodów rolnych, w tym owoców i roślin okopowych.  W homilii ksiądz proboszcz Anton Gieroń przypomniał, że chleb powszedni pozwala nam na życie egzystencjonalne, a duchowy – w postaci eucharystii, prowadzi nas do życia w „komunii z Bogiem”, do wiecznej szczęśliwości w niebie. Proboszcz mówił, że trzeba dziękować rolnikom za trud pracy na roli, za to wielkie ich przywiązanie do ziemi, do tradycji. Dowodem tego jest dziękczynienie w dniu święta plonów. Życzył wszystkim radości, zadowolenia z owoców ziemi, apelował do władzy o sprawiedliwy podział „gminnego chleba”. Kiedy kończyło się nabożeństwo, niebo nad gminą, zasłały czarne chmury: po momencie rozszalała się burza. Po godzinie ulewnego deszczu zdecydowano, że dożynki w formie zaplanowanej na dzisiaj, zostaną odwołane. Gości i delegacje żniwiarzy zaproszono do Domu Ludowego.


Oceniono wieńce
Organizatorzy uznali, że trzeba ocenić jednak wiece dożynkowe. Jury, powołane przez nich, bardzo sprawnie się uwinęło. Ostatecznie w konkursowe szranki stanęło 13 kompozycji. Oceniono je w dwóch kategoriach: wieńców tradycyjnych oraz wieńców współczesnych. I tak w tej pierwszej kategorii, pierwsze miejsce przyznano dwóm kompozycjom, przygotowanym przez delegacje z Niedźwiedzy oraz Woli Dębińskiej (nagrody po 500 złotych), na drugim miejscu sklasyfikowano Jastew, Porąbkę Uszewską oraz Jaworsko, natomiast cztery delegacje żniwiarzy, otrzymało nagrody III stopnia (trzecie miejsce): Perła, Łysa Góra, Maszkienice oraz Biadoliny Szlacheckie. Natomiast w kategorii wieńców współczesnych wygrała propozycja przygotowana przez delegację z Dołów, na drugim miejscu sklasyfikowano Sufczyn i Dębno, a na trzecim Łoniową. Jury podkreślało, że wieńce zostały wykonane  zgodnie ze sztuką przygotowania wieńców, która wytworzyła się tutaj w XI wieku.    Komisja wyraża ogromne zadowolenie z przygotowania w tym roku wieńców tradycyjnych oraz wieńców współczesnych, których wykonanie w niewielkim stopniu odbiegało od prezentowanych wieńców tradycyjnych. Szczególną uwagę Komisji zwróciła oprawa wieńców: wykonawcy w większości ubrani w stroje tradycyjne lub związane z „mała ojczyzną”, pięknie przygotowane dary: bochny chlebów wypiekane metodą tradycyjną, owoce, warzywa i regionalne produkty(miód, grzyby, powidła itp.). Organizowane od lat dożynki  zaowocowały tym, iż tradycja wieńców dożynkowych wróciła do gminy na stałe.


Goście dopisali
Zaproszenie rolników przyjęli politycy i samorządowcy. Sejm Polski reprezentował poseł Józef Rojek – poseł Solidarnej Polski, były prezydent Tarnowa, natomiast powiat brzeski starosta Andrzej Potępa, a samorząd gminy wójt Wiesław Kozłowski oraz radni Rady Gminy Dębno. – Takiego obrotu sprawy na pewno się nie spodziewaliśmy. Bez względu na aurę, rolnikom w naszej gminie należą się wielkie słowa uznania. Wykonują pracę bardzo ciężką, trudną, wymagającą samozaparcia, a w dodatku pracę, która jest momentami nieopłacalna. Ale bez tej pracy na naszych stołach nie byłoby chleba powszedniego. Za to, w imieniu własnym, samorządu, ale myślę że mogę powiedzieć, że także w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy, składam serdeczne podziękowania. Niech Opatrzność czuwa nad Wami, Waszymi rodzinami, Waszymi Gospodarstwami – mówił do delegacji wieńcowych, zgromadzonych w Domu Ludowym, wójt Kozłowski.  Życzenia złożył także starosta brzeski. – Pierwsze dożynki, przed czternastoma laty, zorganizowano właśnie w Biadolinach Szlacheckich. Historia zatoczyła koło, po „przemaszerowaniu imprezy po wszystkich 13 miejscowościach w naszej gminie”, święto plonów wróciło z powrotem tutaj. Byłem na wszystkich dożynkach.  Cieszy mnie, że tradycja i zwyczaje ludowe nie zanikły, że przeżywają teraz swego rodzaju renesans – mówił starosta.  Warto dodać, że starostami dożynek byli: Wiesława Mierzwa i Jan Skórnóg. Dyrektor DCK dziękował za udział w imprezie, dziękował współorganizatorom. – Napracowali się przy organizacji naprawdę wiele – podkreślał Włodzimierz Gurgul. Dalszą część dożynek zaplanowano na sobotę 22 sierpnia. Początek (najprawdopodobniej) o godzinie 17. 

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR022016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Gmina Brzesko: Program 500 plus

  Czy te 800zł to dochód brutto czy netto ???

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  gdyby niektórzy dyrektorzy jednostek co roku nie "dawali" sobie podwyżek i swoim pożal się Boże zast...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  a wujek Rysiek to zatrudnił tą z Bochni i jeszcze innych paru pociotków i teraz mamy to co widać !

 • Brzesko. Miasto wybuduje oczyszczalnie ścieków?

  Trzeba w końcu oczyścić uszwice a winnych karać konkretnie.Scieki są cały czas wpuszczane i wszyscy...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  jak to kto? wujek Andrzej smilies/smiley.gif

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  O jak by byłó pięknie, gdyby tak połowę tych "fachowców" z tytułami licencjata brzeskiej wszechnic...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  Najwyższa pora! koniec z tymi urzednikami darmozjadami i prozniakami!

 • Mammobus na Placu Kazimierza Wielkiego

  kiedy w końcu społeczeństwo zrozumie, że mammografia jest szkodliwa??!! częste "naświetlanie" jakim...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .