Click on the slide!

Brzesko. Obwodnica z trzy lata?

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • 25.10 Konkurs ekologiczny (0)
 • 25.10 Nowe stawki podatków (0)
 • 25.10By tradycji... (0)
 • 25.10Kulinarne warsztaty (0)
 • 25.10Remiza do remontu (0)
 • 24.10Hala z dachem (0)
 • 22.10Brzesko: O narodzeniu... (0)
 • 20.10Otwarcie biura poselskiego (0)
 • 20.10Bezpieczna droga... (0)
 • 20.10Gmina zaprasza... (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
 • 09.01 Gmina Dębno z nowym budżetem (0)
 • 25.12 Życzenia dla Czytelników od Edwarda... (0)
 • 12.12 Otwarcie biura poselskiego w Dąbrow... (0)
 • 28.11 Budżet powiatu wstępnie skrojony (0)
 • 27.11 Honorowy Obywatel Gminy Dębno (0)
 • 27.11 Brzesko. Onkologia jest już w szpit... (0)
 • 27.11 Czchów. Nowy radiowóz dla policji (0)
 • 05.11 PWSZ Tarnów: Kolejne spotkanie z cy... (0)
Gnojnik. Centrum Kultury na szóstkę
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 14 lipca 2015 20:51

To już tradycja. W gminie Gnojnik, latem organizowane są półkolonie. A wszystko za sprawą  świetlic wiejskich, które działają w Gnojniku, Gosprzydowej i Lewniowej tegoroczne za nami. Jak nas informuje Ewa Świerczek szefowa gminnej placówki kultury wzięło w nich udział ponad 100 osób.  Uczestnikami I tury były dzieci w wieku od I-IV klasy. Zajęcia sportowe w centrum rekreacyjno-sportowym w Gnojniku poprowadziły animatorki z „Family Fun”. Ponadto dzieci uczestniczyły w wycieczki na basen, do kina i okolicznych miejscowości. II tura letnich ferii, dla dzieci od V klasy wzwyż, była pod znakiem dobrych manier, za sprawą Marii Bujas - Łukaszewskiej (aktorki teatralnej i filmowej, specjalistki, ds. „savoir-vivre’u” i etykiety w biznesie, autorki programu Akademii Dobrych Manier dla uczniów, konsultantki Polskiego Radia Pr. II oraz TVN24 i „Rzeczpospolitej”, RMF FM), która skorzystała z zaproszenia organizatorów półkolonii, dzięki czemu dzieci i młodzież nauczyły się podstaw dobrego wychowania.

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Biesiadki czekają na turystów
WYDARZENIA - Gnojnik
wtorek, 14 lipca 2015 20:19

Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kościołów w Małopolsce. Świątynia w Biesiadkach, w gminie Gnojnik, dzięki pracom renowacyjnym, odzyskała swój dawny, barkowy blask. Zakres prac, wykonanych w latach 2007 – 2014 był ogromny: to nie tylko wymiana dachu, pokrytego gontem, ale także prace konserwatorskie na zewnątrz jak i wewnątrz. Wokół kościoła można przespacerować się dróżką, ułożoną z kamienia. Odnowiona świątynia powinna mieć ogromny wpływ na ożywienie ruchu turystycznego w gminie. W sumie remont kosztował kilkaset tysięcy złotych. Pierwsza świątynia pochodziła z 1199 roku. Po spustoszeniu obiektu przez wojska siedmiogrodzkie w 1657 roku został odbudowany w 1661r. Kilka razy był modernizowany (w latach 1876 i 1881), a w 1936 – z powodu wzrostu liczby ludności - rozbudowany. Pojawiło się wówczas kaplica, przedłużono nawę, przez co trzeba było nieco przesunąć i podwyższyć wieże. Jest to drewniany kościół, wzniesiony z modrzewia. o konstrukcji zrębowej, natomiast wieża jest o konstrukcji słupowej i kryta gontem. Trójboczne zakończenie prezbiterium, obok niego jest zakrystia, a przy nawie kaplica zakończona trójbocznie. Kościół został wybudowany na planie prostokąta, podzielony jest G dwiema parami słupów, co naturalnie dzieli go na trzy nawy: główna i dwie boczne. W wejściu jest gotycki ostrołukowy portal z ozdobnymi okuciami i antabą. Prostokątna, barokowa wieża kościelna została podzielona zadaszeniami na trzy kondygnacje. Nakryta jest hełmem z latarnią. Godnym polecenia jest barokowy ołtarz główny z 1681r. z figurami ewangelistów, świętych, Mateusza, Marka, Łukasza i Jana Ewangelisty. Bardzo cennym zabytkiem jest późnogotycka Pieta, która pochodzi z początku XVI w oraz obraz świętego Mateusza z 1681 roku. Natomiast tabernakulum to już wyrób rokokowy (późnobarokowy) i pochodzi z II połowy XVIII w. Ołtarze boczne SA rokokowe, z XVIII stulecia, a ołtarz w kaplicy jest eklektyczny z przełomu XIX i XX stulecia, w którym wkomponowano obraz św. Rozalii z postacią fundatora (obraz barokowy). W świątyni są drewniane chrzcielnice w kształcie kielicha z XVIII w. oraz prospekt organowy z przełomu XVIII i XIX w. Obrazy, rzeźby, krucyfiksy maja ogromną wartość.

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Gnojnik. Remiza w remoncie
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 09 lipca 2015 20:34

Grubo ponad sto tysięcy złotych (około 120) będzie kosztował remont kapitalny budynku remizy strażackiej w Gnojniku.  Trudno się dziwić, wszak zakres prac zaplanowanych na ten rok, jest spory. Oczywiście sama inwestycja jest bardzo kosztowna: budżet gminy by jej nie „udźwignął”, dlatego gmina wystąpiła o dotację na ten cel. Skutecznie. Ostatnio, w ramach konkursu ogłoszonego przez samorząd województwa małopolskie „Małopolskie Remizy 2015” Gnojnik otrzymał dotację w kwocie 39 450,00 zł. – To najwyższa z możliwych dotacji. Warto dodać, że wnioski złożyło  154 samorządy, 102 zostały zaopiniowane pozytywnie, z czego tylko co piaty, otrzymał maksymalne wsparcie finansowe – mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek, dodając, że  oprócz tego gmina otrzyma pomoc z Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Krakowie.  

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Gosprzydowa. To już osiemset lat
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 08 lipca 2015 19:31

W najbliższą sobotę 11 lipca, Gosprzydowa, w gminie Gnojnik będzie świętowała osiemsetlecie istnienia. Urodziny dostojnej jubilatki zapowiadają się naprawdę przednie. Oczywiście będzie gigantyczny tort, ale także wiele atrakcji. Program imprezy przewiduje wiele atrakcji dla  najmłodszych. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania – zachęcają wspólnie wójt gminy gnojnik Sławomir Paterek oraz sołtys Gosprzydowej, Dorota Mucha.  O godzinie 15.30. w miejscowym kościele parafialnym, zostanie odprawiona msza w intencji mieszkańców, ale także wszystkich, którzy tutaj, w wielowiekowej historii, mieszkali. Po nabożeństwie zaplanowano poświęcenie obelisku – który został ustawiony w centrum wsi. Około godziny 17. rozpocznie się blok poświęcony Historii wsi. Wieczorem, na scenie pojawi się zespół Anna Cover Band. Około godziny 21 zaplanowano zabawę taneczną: w trakcie pokaz ogni sztucznych. Imprezie będzie towarzyszył urodzinowy tort, animatorki kultury zajmą się twarzami dzieci, zaplanowano także dmuchańce oraz rozgrywki sportowe.

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Gnojnik. Zatańcz ze mną
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 06 lipca 2015 20:34

To ciekawa i cenna inicjatywa szkoły. Już w najbliższy poniedziałek 13 lipca 2015r. o godzinie 17.00 w Publicznym Gimnazjum w Gnojniku odbędą się pierwsze zajęcia kursu tańca zorganizowanego w ramach „Młodzieżowej Inicjatywy Obywatelskiej” dla młodzieży w wieku 12 -19 lat, zamieszkałej w gminie Gnojnik. Zajęcia prowadzone będą przez instruktora tańca. Chęć udziału należy potwierdzić, wysyłając maila na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (imię i nazwisko, wiek) lub w czasie spotkania organizacyjnego w dn. 13 lipca o godz. 16.30. Młodzież do 16 roku życia na pierwsze spotkanie przynosi oświadczenie rodziców o zgodzie na udział w kursie, które można pobrać ze strony lub po wysłaniu maila na podany adres. Wypełnione oświadczenie rodziców jest warunkiem uczestnictwa w kursie tańca. Ilość miejsc jest ograniczona. W przypadku zbyt dużej ilości chętnych  pierwszeństwo udziału przysługuje uczniom gimnazjów. Serdecznie zapraszamy do udziału w kursie – zachęca Dorota Mucha z Gimnazjum Publicznego w Uszwi.

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Dni Gnojnika i osiemsetne urodziny miejscowości
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 28 czerwca 2015 23:14

Przez dwa dni świętowali w tym roku mieszkańcy gmin Gnojnik. W tym roku okazja była szczególna, bo wieś obchodziła osiemsetne urodziny. Jak przystało na tak zacny wiek: nie zabrakło okolicznościowego tortu, okazałego rozmiaru, bo udało się nim poczęstować kilkaset osób, były gratulacje, ale także wręczono statuetki osobom, które w ostatnich latach zasłużyły się dla rozwoju wsi Gnojnik. – To niezmiernie ważny w dziejach wsi moment. Doniosła chwila: dlatego wszystkim mieszkańcom Gnojnika składam w imieniu własnym, jak i całego samorządu gminnego, najlepsze życzenia – mówił podczas uroczystości wój Sławomir Paterek.

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Gnojnik. Święto gminy i 800 lecie miejscowości
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 22 czerwca 2015 22:06

Był rok 1215. Wtedy, po raz pierwszy pojawia się pisemna informacja o istnieniu Gnojnika.  To wypis z dokumentów biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka z Krakowa, wspomniano wtedy o dziesięcinie z Gnojnika na rzecz kapituły krakowskiej. Jakkolwiek tę datę przyjęto jako początek dziejów wsi, wiele wskazuje na to, że osadnictwo pojawiło się tutaj znacznie wcześniej. Pojedyncze wykopaliska archeologiczne wskazują, że ten teren był już zamieszkały w epoce neolitu: w momencie rewolucji rolniczej. Nie dziwi więc, że rocznica powstania Gnojnika, to motyw przewodni tegorocznych Dni Gminy Gnojnik. – Formuła, zaplanowanych na ostatni weekend czerwca Dni Gminy Gnojnik (27 – 28 czerwca) z jednej strony opiera się na tradycji tego święta, kultywowanej od wielu lat, z drugiej, zaplanowaliśmy także odniesienia do przeszłości – mówi naszej redakcji wójt Gnojnika, Sławomir Paterek.   

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
Gnojnik. Drogi od marszałka
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 15 czerwca 2015 20:51

Aż 10 dróg transportu rolnego zostanie w tym roku wyremontowane dzięki dotacji od marszałka województwa małopolskiego.  – Nasz wniosek został pozytywnie zaopiniowany i bardzo wysoko oceniony przez ekspertów Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Od kilku lat sporo środków pozyskujemy na ten cel. Drogi transportu rolnego mają ogromne znaczenie dla rolników. Wiele z nich było w fatalnym stanie: od kilku lat ich nawierzchnia diametralnie się zmienia, na lepsze, rzecz jasna – ocenia wójt gmin Gnojnik, Sławomir Paterek.  

Czytaj wiecej
Dodaj Komentarz (0)
 
pierwsza poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 42

pr032016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Tarnów: parking "park & ride" świeci pustkami

  20 aut może zaparkować wzdłuż ul. Krakowskiej pod PKS-em, ale postawiono tam zakaz parkowania, żeby ...

 • Gmina Brzesko: Program 500 plus

  Czy te 800zł to dochód brutto czy netto ???

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  gdyby niektórzy dyrektorzy jednostek co roku nie "dawali" sobie podwyżek i swoim pożal się Boże zast...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  a wujek Rysiek to zatrudnił tą z Bochni i jeszcze innych paru pociotków i teraz mamy to co widać !

 • Brzesko. Miasto wybuduje oczyszczalnie ścieków?

  Trzeba w końcu oczyścić uszwice a winnych karać konkretnie.Scieki są cały czas wpuszczane i wszyscy...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  jak to kto? wujek Andrzej smilies/smiley.gif

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  O jak by byłó pięknie, gdyby tak połowę tych "fachowców" z tytułami licencjata brzeskiej wszechnic...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  Najwyższa pora! koniec z tymi urzednikami darmozjadami i prozniakami!

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .