Click on the slide!

Brzesko. Potrójne święto

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 25.10 Buty damskie na lato, jakie wybrać (0)
 • 25.10 Czchów ma rację w sporze z Limanową... (0)
 • 25.10 Brzesko. Potrójne święto (0)
 • 25.10Szczepanów. Odblaskowa szkoła (0)
 • 25.10 Biadoliny Szlacheckie. Scena niemal... (0)
 • 25.10 Brzesko. W zdrowym ciele… (0)
 • 24.10 Gmina z najlepszą bazą sportową (0)
 • 22.10 Powiat. Sesja pod znakiem oświaty (0)
 • 20.10 Niedzielska gościły uczniów z całej... (0)
 • 20.10 Gmina Dębno. Pamiętali o oświacie... (0)
 • 20.10 Powiatowe ćwiczenia strażackie (0)
 • 02.10 Biadoliny Szlacheckie. Oddali hołd ... (0)
 • 26.09 Uszew. OSP w systemie (0)
 • 14.08 Zawada Uszewska. Strażacki jubileus... (1)
 • 14.08 Dożynki w gminie Dębno (0)
 • 09.07 Czchów. Jazz na całego (0)
 • 31.05 Brzesko. Miasto pod wodą (0)
 • 07.05 Brzesko. Strażackie uroczystości (0)
 • 30.04 III Bieg po Flagę (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
Dożynki w gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 14 sierpnia 2016 20:43

imggcsi521F406892F041FCB209BC6D8791765B0A3C2B99mpid7 copyTradycji stało się zadość: były wieńce, dzielenie chleba przez wójta Wiesław Kozłowskiego, prezentację artystyczne oraz zabawa taneczna. Dopisali także goście: parlament reprezentowała poseł Józefa Szczurek – Żelazko, sejmik samorządowy województwa małopolskiego, radny Wojciech Skruch, samorząd powiatowy, starosta brzeski Andrzej Potępa, a gminny: wójt Wiesław Kozłowski, radni, sołtysi. – Tradycją w naszej gminie jest, że co roku dożynki odbywają się w innej miejscowości. Po wielu latach wróciły do Dębna. Jesteśmy tutaj, by wspólnie dziękować Bogu za udane zbiory, by wspólnie świętować. Jesteśmy tutaj dzięki rolnikom: za ich wielką pracę, za oddanie Matce Ziemi, za trudny dnia codziennego, za pracę podczas słoty, upałów, za to że dzięki nim mamy chleb powszedni, serdecznie rolnikom dziękuję. Wierzę, że ani w naszej gminie, ani w powiecie, ani w naszej ukochanej Ojczyźnie, nikomu chleba nie zabraknie – mówił wójt Wiesław Kozłowski.

Dziękowali Bogu

imggcsi521F406892F041FCB209BC6D8791765B0A3C2B99mpid9Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona w intencji rolników oraz mieszkańców gminy Dębno. Delegacje żniwiarzy i licznie przybyli goście, pojawili się w na placu pod zamkiem (msza polowa). Nabożeństwu przewodniczył ksiądz doktor Jerzy Krzanowski. W homilii nawiązywał do słów papieża Franciszka I, mówił o potrzebie poszanowania tradycji i zwyczajów, o miłości do ziemi. Podkreślał, jak ważna jest ciężka praca rolnika.  Kościół zapewnia strawę duchową, a polscy rolnicy, strawę dla ciała. Dziękował mieszkańcom gminy – rolnikom za przywiązanie do tradycji, za Zycie zgodnie z prawem bożym. Życzył spokoju, zadowolenia i tego, by rządzący potrafili docenić wielką i ciężką prace polskich chłopów. Nie zabrakło poświęcenia chleba, wypieczonego z tegorocznego ziarna, który do świątyni przynieśli starostowie dożynek: Marta Przeklasa i Krzysztof Gala.

Gospodarze i organizatorzy

Gospodarzem dożynek był Wiesław Kozłowski. Przyjmując z rąk starostów chleb, deklarował, że zrobi wszystko, by sprawiedliwie dzielić chlebem, sprawiedliwie zarządzać gminą i jej finansami. Potem cała trójka częstowała uczestników chlebem i dożynkowym ciastem. Smakowało! Dodajmy, że organizatorami święta plonów było sołectwo Dębno, Dębińskie Centrum Kultury we współpracy z samorządem gminy. Starostami natomiast zostali: Marta Przeklasa i Krzysztof Gala. Pani Marta od urodzenia mieszka w Dębnie. Ma czwórkę dzieci, razem z mężem (który pracuje w transporcie międzynarodowym) prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 2.5 hektara. – Doskonale radzę sobie z ciągnikiem i maszynami rolniczymi. Jak nie ma męża w domu to po prostu musze się tym zająć – mówi naszej redakcji. Ale pani Marta udziela się także w Kole Gospodyń Wiejskich. Natomiast starosta Krzysztof Gala mieszka w Dębnie o trzech lat. Jest żonaty, ma małego synka. Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Krakowie, jako inżynier rolnictwa (mechanizacji) pracuje w tarnowskiej firmie WILAN, zajmującej się właśnie maszynami rolniczymi. Prowadzi swoje pięciohektarowe gospodarstwo rolne, a dodatkowo dzierżawi 10 hektarów. – Moje gospodarstwo jest nastawione na uprawę wszelkiego rodzaju zbóż – dodaje Krystzof Gala.


Goście, goście…

imggcsiDDE17504F1FA040EB97666930032BAB6DA507C3Fmpid9Tradycyjnie już gminne święto plonów swoją obecnością zaszczycili goście. Parlament reprezentowała poseł Józefa Szczurek – Żelazko, która przekazała gratulacje i podziękowania, odczytała także list od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Zapewniała, że premier Beata Szydło i cały rząd pracują nad tym, by poprawić kondycję finansową polskiej wsi i rolnictwa. Dziękowała rolnikom w imieniu rządu i Sejmu za ogromną pracę i przywiązanie do Matki Ziemi. – Dzięki waszej pracy mamy chleb, dzięki Waszej pracy Polska jest krajem coraz bogatszym – mówiła poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Posłanka przekazała na ręce wójta list od ministra Jurgiela. – Wszystkim rolnikom składam najserdeczniejsze pozdrowienia, Szczęść Boże – dodała na zakończenie poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Radny Wojciech Skruch przypomniał, że to dzięki polskim rolnikom mamy chleb powszedni. – Chleb, który jest podstawą naszego wyżywienia, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić życie. Sam pochodzę z rodziny, która miała gospodarstwo rolne. Wiem co to jest ciężka praca na roli, dlatego wszystkim Wam – rolnikom z gminy Dębno, składam pokłon i dziękuję w imieniu samorządu województwa małopolskiego – mówił radny Wojciech Skruch. Zachęcał rolników do skorzystania ze środków unijnych. – Rusza kilka programów, warto sięgnąć po te pieniądze – mówił Wojciech Skruch. Starosta brzeski Andrzej Potępa dziękował organizatorom. – Każdy, kto organizował dożynki wie, jaka to tytaniczna praca – mówił starosta Potępa. Deklarował, że władze samorządowe powiatu wspierają i nadal będą wspierały rolników. – Wszystkim życzę udanej zabawy – mówił starosta Potępa.

Wieńce i nagrody

imggcsiFB8680601E59588BFAE28C3E74EDE6C3334DCCAEmpid8Tradycją dożynek gminy Dębno jest prezentacja wieńców i konkurs na najładniejszy. Tradycją jest także to, że oceny dokonują profesjonaliści: Maria Cetera, etnograf z Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Muzeum Etnograficzne) oraz Beata Rapała, specjalista Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Filia w Tarnowie. Ich zdaniem tegoroczne wieńce oddawały „klimat przeszłości”. Oceniono je w dwóch kategoriach: wieńców tradycyjnych oraz wieńców współczesnych. W tej pierwszej kategorii przyznano aż cztery pierwsze, równorzędne miejsca. Otrzymały je delegacje żniwiarzy z Dębna, Porąbki Uszewskiej, Perły i Jaworska. Natomiast w kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajęła kompozycja przygotowana przez Jastew. Oczywiście laureaci otrzymali nagrody, ufundowane przez wójta Wiesław Kozłowskiego, a pozostali uczestnicy – także zostali docenieni finansowo. – Wieńce tradycyjne „przeniosły” nas w XIX wiek. Oddają sztukę wykonania kompozycji żniwnych, znanych w tych stronach przed stoma laty – mówiły jurorki.

Festyn…

imggcsiFB8680601E59588BFAE28C3E74EDE6C3334DCCAEmpid10Zespół Regionalny „Maszkieniczanie” zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy. W części artystycznej Dożynek Gminnych zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie, zespoły regionalne oraz Ania i Kinga Gurgul – laureatki programu „Aplauz, Aplauz!”. O 19 rozpoczął się koncert pochodzącego z gminy zespołu młodzieżowego „The Pajx”, a tuż po nim na scenie pojawiła się Majka Jeżowska. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, na której zagra zespół Con - Amore. Dożynki Gminne to okazja do kultywowania wielopokoleniowej tradycji, która składa się na lokalną kulturę. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym święcie.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Brzesko. Pożar w Domu Nauczyciela

  The Roof, The Roof is on fire

 • Edukacja: Kadeci wyprowadzili się z Łysej Góry

  Polecam artykuł: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/edukacja/a/w-suchedniowie-rusza-szkola-kadetow-sa...

 • Restauracja ma się... smacznie

  Jedzenie super w bardzo dobrej cenie. Panie kucharki same przygotowują wszystko od podstaw świeżo i sm...

 • Brzesko. Szpital walczy z depresją

  Szanowny przedmówco jeśli umiesz czytać ze zrozumieniem to wyrażnie pisze, że jest to program profil...

 • Wojciech Wojdak rozpoczyna olimpijskie zmagania

  Niestety polscy pływacy zaprezentowali się bardzo słabo .......wręcz beznadziejnie.

 • Zawada Uszewska. Strażacki jubileusz

  Chyba coś niedoinformowany ten dziennikarz. Skopiowana żywcem historia jednostki i nawet na końcu nie ...

 • Brzesko. Szpital walczy z depresją

  Ten ich program to kompletna pina. Lepiej zapisać się do dobrego psychiatry i psychologa poza Brzeskiem...

 • Okocim – Gosprzydowa. Będą zbiornik retencyjne?

  Dlaczego zbiornik ma nazywać się Okocim skoro 90% jego powierzchni będzie znajdowało się na terenie ...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .