Click on the slide!

Brzesko. Potrójne święto

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 25.10 Buty damskie na lato, jakie wybrać (0)
 • 25.10 Czchów ma rację w sporze z Limanową... (0)
 • 25.10 Brzesko. Potrójne święto (0)
 • 25.10Szczepanów. Odblaskowa szkoła (0)
 • 25.10 Biadoliny Szlacheckie. Scena niemal... (0)
 • 25.10 Brzesko. W zdrowym ciele… (0)
 • 24.10 Modele RC - Prezent dla dziecka (0)
 • 22.10 Powiat. Sesja pod znakiem oświaty (0)
 • 20.10 Niedzielska gościły uczniów z całej... (0)
 • 20.10 Gmina Dębno. Pamiętali o oświacie... (0)
 • 20.10 Powiatowe ćwiczenia strażackie (0)
 • 02.10 Biadoliny Szlacheckie. Oddali hołd ... (0)
 • 26.09 Uszew. OSP w systemie (0)
 • 14.08 Zawada Uszewska. Strażacki jubileus... (1)
 • 14.08 Dożynki w gminie Dębno (0)
 • 09.07 Czchów. Jazz na całego (0)
 • 31.05 Brzesko. Miasto pod wodą (0)
 • 07.05 Brzesko. Strażackie uroczystości (0)
 • 30.04 III Bieg po Flagę (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
Szczurowa. Folklor w Parku Kępińskich
WYDARZENIA - Szczurowa
czwartek, 02 czerwca 2016 00:00

Za nami największe święto folkloru w regionie tarnowskim i jedno z największych w Małopolsce. Jak co roku w przedostatni majowy weekend: od piątku do niedzieli w przepięknej, wiosennej scenerii  Parku Kępińskich w Szczurowej, rozbrzmiewały melodie krakowskie, a zamaszyste kierezje i krakuski z pawimi piórami unosiły się w takt sztajerów, polek, walczyków i  krakowiaków. Było co podziwiać. – Przegląd na trwałe wpisał się w krajobraz naszej gminy. Zresztą tegoroczne wyniki konkursowych zmagań, w których doskonale spisali się reprezentanci naszej gminy, to najlepszy dowód na to, że „inwestowanie w folklor” opłaciło się – mówi Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa. 34. edycja KRAKOWSKIEGO WIANKA – Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka, który został zrealizowany w dniach 20-22 maja 2016r. przeszedł już do historii, ale pozostawił w nas wszystkich niedosyt i oczekiwanie na następną,  jubileuszową 35. edycję.

Komisja Artystyczna pod przewodnictwem Aleksandry Szurmiak - Boguckiej miała nie lada zagwozdkę po obejrzeniu przez trzy dni 74 prezentacji konkursowych, w której uczestniczyło 600 wykonawców tj. 11 zespołów regionalnych w tym: 5 zespołów prezentujących formy autentyczne, 6 zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane, 1  grupy regionalnej,  6 dorosłych kapel ludowych, 1kapeli  młodzieżowej, 4 mistrzów i 9 uczniów,  8 solistów-instrumentalistów, 28 grup śpiewaczych oraz 15 śpiewaków ludowych z 6 powiatów regionu krakowskiego tj. brzeskiego, bocheńskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, myślenickiego, tarnowskiego.
Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie Komisja Artystyczna postanowiła przyznać: W KATEGORII: DOROSŁYCH ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY AUTENTYCZNE: NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK Zespołowi Regionalnemu PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej, gm. Dębno, pow. Brzeski za program:„CO DWA K uONIE, TO NIE JEDEN”. W KATEGORII:  MŁODZIEŻOWYCH ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY ARTYSTYCZNIE OPRACOWANE
I MIEJSCE Zespołowi Pieśni i Tańca PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej, gm. Brzesko, pow. Brzeski za program: „TAŃCE I PIEŚNI ZABOROWSKIE”. W KATEGORII:  KAPELE LUDOWE – DOROSŁE Dwa równorzędne I MIEJSCA Kapeli Ludowej SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. Tarnowski, Kapeli SIEDLECKIEJ z Siedlca, gm. Bochnia, pow. Bocheński. W KATEGORII:  KAPELE LUDOWE – MŁODZIEŻ I MIEJSCE Kapeli Ludowej PASTUSZKOWE GRANIE ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski . W KATEGORII:  INSTRUMENTALISTÓW – DOROŚLI NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK Władysławowi NIEMCOWI z Wróblowic (skrzypce), gm. Zakliczyn, pow. Tarnowski I MIEJSCE Damianowi MAJ z Barczkowa (heligonka), gm. Szczurowa, pow. Brzeski. W KATEGORII:  INSTRUMENTALISTÓW – MŁODZIEŻ I MIEJSCE: Bartoszowi WILK z Uścia Solnego, gm. Szczurowa, pow. Brzeski. W KATEGORII: KOBIECE GRUPY ŚPIEWACZE Dwa równorzędne I MIEJSCA Kobiecej Grupie Śpiewaczej Z KUŹNI z Igołomi gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. Krakowski, Kobiecej Grupie Śpiewaczej KOZIEROWIANIE z Kozierowa, gm. Michałowice, pow. krakowski
W KATEGORII: MĘSKIE GRUPY ŚPIEWACZE I MIEJSCE, Męskiej Grupie Śpiewacza ZALASOWIOKI z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. Tarnowski. W KATEGORII: ŚPIEWAK LUDOWY – DOROŚLI NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK Danielowi KÜBLEROWI z Igołomi, gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. Krakowski. Trzy równorzędne I MIEJSCA Kazimierzowi MAZUROWI z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. Tarnowski, Wandzie GUCWIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. Tarnowski, Lidii SZOPIE z Igołomi, gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, pow. Krakowski. W KATEGORII: MISTRZ – UCZEŃ. NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK MISTRZOWI Michałowi PASTUCHOWI z Brzeska (heligonka), gm. Brzesko, pow. brzeski
uczniowie:  Małgorzata KAWIORSKA z Dołęgi, Wiktor DZIEŃ ze Szczurowej i Patryk MAJ z Barczkowa. Do udziału na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych, Drużbów i Starostów Weselnych „SABAŁOWE BAJANIA”, które odbędą się w sierpniu 2016 r. w Bukowinie Tatrzańskiej,  Komisja kwalifikuje: INSTRUMENTALISTĘ – Władysława NIEMCA z Wróblowi, INSTRUMENTALISTĘ – Damiana MAJA z Barczkowa, INSTRUMENTALISTĘ– Bartosza WILKA z Uścia Solnego (młodzież), ŚPIEWACZKĘ – Lidię SZOPĘ z Igołomi, ŚPIEWACZKĘ – Wandę GUCWĘ z Jastrzębi, ŚPIEWAKA – Daniela KÜBLERA z Igołomi, ŚPIEWAKA – Kazimierza MAZURA z Zalasowej, Kobiecą Grupę Śpiewaczą W KUŹNI z Igołomi, Kobiecą Grupę , KOZIEROWIANIE z Kozierowa, Męską Grupę Śpiewaczą ZALASOWIOKI z ZalasowejDo udziału na Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej, w 2017 r., Komisja kwalifikuje: Grupę Regionalną z Gnojnika z programem: „WYSKUBEK” „Komisja wyraża radość, że 34. KRAKOWSKI WIANEK potwierdza potrzebę organizacji imprezy, która jest nie tylko miejscem konfrontacji dorobku ruchu folklorystycznego regionu krakowskiego, ale wpływa również w sposób widoczny na poziom merytoryczny i artystyczny folkloru tego regionu. Cieszy szczególnie kierunek pracy z dziećmi wzbudzając w nich zainteresowanie, zapał i chęć do wiernego kultywowania muzycznych tradycji ojców. Ogromne zainteresowanie konkursem grup śpiewaczych wymusza na  organizatorach konieczność rejonowych kwalifikacji tych grup.”  - czytamy w protokole. W obecności dostojnych gości: Andrzeja POTĘPY – Starosty Brzeskiego, Mariana ZALEWSKIEGO – Wójta Gminy Szczurowa i Małgorzaty KALARUS zastępcy Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odczytano  protokół Komisji Artystycznej oraz dokonano uroczystego wręczenia przyznanych GŁÓWNYCH NAGRÓD – statuetek KRAKOWSKICH WIANKÓW  i okolicznościowych dyplomów.
 
KRAKOWSKI WIANEK to najstarszy przegląd sięgający lat 80.  XX wieku, którego głównym celem jest ochrona i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Krakowiaków i  Podgórzan (Pogórze Ciężkowickie)  poprzez kultywowanie i wierną, sceniczną prezentację dawno już zapomnianych rodzimych tradycji zawartych w tańcu, śpiewie, muzyce, obrzędach, zwyczajach i obyczajach - tak pięknym, wartościowym i wielobarwnym dorobku twórczym naszych Ojców, w naszych małych Ojczyznach. Uczestnikami Przeglądu, który ma charakter konkursu są młodzieżowe i dorosłe zespoły regionalne, kapele ludowe, soliści – instrumentaliści, mistrzowie i ich uczniowie, grupy śpiewacze i śpiewacy ludowi. Zgodnie z oczekiwaniami animatorów kultury ludowej od obecnego roku Przegląd został poszerzony o nową kategorię konkursową tj. grupa regionalna nie będąca systematycznie działającym zespołem folklorystycznym. 
 
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Brzesko. Pożar w Domu Nauczyciela

  The Roof, The Roof is on fire

 • Edukacja: Kadeci wyprowadzili się z Łysej Góry

  Polecam artykuł: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/edukacja/a/w-suchedniowie-rusza-szkola-kadetow-sa...

 • Restauracja ma się... smacznie

  Jedzenie super w bardzo dobrej cenie. Panie kucharki same przygotowują wszystko od podstaw świeżo i sm...

 • Brzesko. Szpital walczy z depresją

  Szanowny przedmówco jeśli umiesz czytać ze zrozumieniem to wyrażnie pisze, że jest to program profil...

 • Wojciech Wojdak rozpoczyna olimpijskie zmagania

  Niestety polscy pływacy zaprezentowali się bardzo słabo .......wręcz beznadziejnie.

 • Zawada Uszewska. Strażacki jubileusz

  Chyba coś niedoinformowany ten dziennikarz. Skopiowana żywcem historia jednostki i nawet na końcu nie ...

 • Brzesko. Szpital walczy z depresją

  Ten ich program to kompletna pina. Lepiej zapisać się do dobrego psychiatry i psychologa poza Brzeskiem...

 • Okocim – Gosprzydowa. Będą zbiornik retencyjne?

  Dlaczego zbiornik ma nazywać się Okocim skoro 90% jego powierzchni będzie znajdowało się na terenie ...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .