Click on the slide!

Szpital: Profilaktyka depresji „Wyprzedzić smutek”

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
  • Najnowsze
  • Najpopularniejsze
  • Multimedia
  • 15.03 Brzesko. Sekcja pływacka BOSiR (0)
  • 15.03 Gnojnik. Zaprojektuj logo, wygraj t... (0)
  • 14.03 Dębno. Mniej za ogrzewanie (0)
  • 13.03 Gnojnik. Blisko półtora tysiąca dzi... (0)
  • 12.03 Gnojnik. Znowu na szlaku (0)
  • 12.03 Brzesko. Zmagania harcerskie (0)
  • 12.03 Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora... (0)
  • 12.03 Dębno. Fundusz Sołecki podzielony (0)
  • 10.03 Dębno. O pożarach wiedzą prawie wsz... (0)
  • 10.03 Szczurowa. Medal za syna w wojsku (0)
  • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
  • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
  • 09.01 Gmina Dębno z nowym budżetem (0)
  • 25.12 Życzenia dla Czytelników od Edwarda... (0)
  • 12.12 Otwarcie biura poselskiego w Dąbrow... (0)
  • 28.11 Budżet powiatu wstępnie skrojony (0)
  • 27.11 Honorowy Obywatel Gminy Dębno (0)
  • 27.11 Brzesko. Onkologia jest już w szpit... (0)
  • 27.11 Czchów. Nowy radiowóz dla policji (0)
  • 05.11 PWSZ Tarnów: Kolejne spotkanie z cy... (0)
Szpital jest największym pracodawcą w powiecie brzeskim: stawia nie tylko na młodych
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 18 września 2015 22:02

Nasza placówka jest największym zakładem na terenie miasta i powiatu. Obecnie zatrudniamy na etatach ponad 750 osób, do tego dochodzi ponad dwieście osób zatrudnionych na umowach cywilno – prawnych. Większość personelu naszego szpitala to osoby, zatrudnione w placówce od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Kiedy rozpoczynali pracę ich kwalifikacje wystarczały,aby realizować ówczesne zadania, a to dawało gwarancję zatrudnienia. Zmieniające się przepisy, nowe technologie  sprawiały, że teraz, często po 20 – 30 latach pracy, muszą się szkolić, uzyskiwać nowe kwalifikacje itp. – dodaje dyrektor Szczurek – Żelazko. A jak powszechnie wiadomo szkolenia i kursy często są bardzo drogie.

Szkolenia dla pracowników
W sumie blisko 150 pracowników brzeskiego szpitala skorzystało w ostatnim czasie z różnego rodzaju kursów i szkoleń. – Nasza placówka realizuje program, którego celem jest kształcenie ustawiczne pracowników, podnoszenie przez nich kwalifikacji zawodowych, ale także uzyskiwanie dodatkowych nowych kwalifikacji. Złożyliśmy wniosek o dotacje w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Został on pozytywnie zaopiniowany, co otwarło nam drogę do podpisania umowy dotacji i realizacji programu. Zostało nim objętych blisko 150 pracowników naszego zakładu. Z tej formy mogły skorzystać osoby, które w momencie podpisania umowy miały ponad 45 lat - mówi Józefa Szczurek – Żelazko, dyrektor brzeskiego szpitala. Placówka otrzymała 240 tysięcy złotych dotacji – stanowiło to 80 procent kosztów realizacji projektu, pozostałe środki wyasygnował szpital. – Uznaliśmy, że szkolenia zorganizujemy dla pracowników za darmo, stąd dodatkowe 60 tys. z budżetu szpitala. Pracownicy do nich nie dopłacali, ponadto tym którzy wyjeżdżali na doskonalenie zawodowe poza Brzesko, udzieliliśmy urlopu szkoleniowego – podkreśla dyrektor Józefa Szczurek – Żelazko. Swoje kwalifikacje zawodowe w ramach projektu podnosili min. lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, pracownicy administracyjni. W przypadku  pielęgniarek i położnych szkolenia udało się zorganizować na miejscu, w brzeskim szpitalu. Zmiana kwalifikacji zawodowych pozwoli na zmianę stanowiska pracy, docelowo przeciwdziała ewentualnemu zwolnieniu. – Każdy kurs kończył się certyfikatem zawodowym, który daje konkretne uprawnienia. Nie zmarnowaliśmy tych pieniędzy na jakieś konferencje, ale na takie formy, które z jednej strony podnoszą kwalifikacje pracowników, potwierdzone odpowiednim dokumentem; z drugiej aktywizują zawodowo naszych pracowników – trafnie ocenia Józefa Szczurek – Żelazko.


Praca dla starszych
Nasza placówka stale rozszerza zakres działania, kontraktując nowe świadczenia w ramach umów z NFZ. To stwarza możliwość tworzenia nowych miejsc pracy. Potrzeby zatrudnienia nowych pracowników występują również z powodu osiągania corocznie przez kilku lub nawet kilkunastu pracowników wieku emerytalnego. Tutaj pojawia się możliwość zatrudnienia m.in. osób po 50 roku życia. W tym przypadku szpital posiłkuje się dodatkowymi środkami pozyskanymi z Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku. – Muszę powiedzieć, że współpraca z PUP układa się naprawdę wzorowo. W ostatnim czasie zaowocowało to stworzeniem około dwudziestu miejsc pracy. Czterech kierowców otrzymało zatrudnienie w ramach dofinansowania prac interwencyjnych z Funduszu Pracy. Kolejnych sześciu zostało zatrudnionych, bo nasz szpital realizuje program zatrudnienia osób 50+. To także są środki z Funduszu Pracy. Wyróżniamy się tym, że wszystkie osoby otrzymują po tym okresie pracy finansowanym przez Powiatowy Urząd Pracy, ofertę stałego zatrudnienia w naszej placówce – zapewnia dyrektor Józefa Szczurek – Żelazko. Ponadto w ramach innej umowy zatrudniono cztery osoby sprzątające oraz czterech pracowników gospodarczych. To efekt realizacji przez Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku innego programu, nakierowanego na pomoc osobom pozostającym dłużej bez stałego zatrudnienia. – Są to środki unijne, pozyskane z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.  

Współpraca w ramach zatrudnienia wspieranego…
Dyrektor brzeskiego szpitala jest przekonana co do skuteczności takich programów. Dlatego placówka zamierza go realizować w przyszłości. – Na pewno, jeśli będą takie potrzeby w naszym zakładzie, będziemy w ten sposób rekrutowali nowych pracowników. Staramy się pomagać nie tylko osobom młodym – absolwentom organizując staże, ale także osobom 50+. Skala potrzeb jest ogromna. Często zatrudnienie znajdują osoby, które są jedynymi żywicielami rodziny. Jako dyrektor placówki, która realizuje takie programy, jak też jako radna wojewódzka, zachęcam wszystkich pracodawców w mieście i powiecie do pomocy osobom 50+. Moje doświadczenia wskazują, że to sumienni, pracowici i rzetelni pracownicy o dużym doświadczeniu zawodowym, które warto wykorzystać– dodaje Józefa Szczurek – Żelazko.


(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR022016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

  • Gmina Brzesko: Program 500 plus

    Czy te 800zł to dochód brutto czy netto ???

  • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

    gdyby niektórzy dyrektorzy jednostek co roku nie "dawali" sobie podwyżek i swoim pożal się Boże zast...

  • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

    a wujek Rysiek to zatrudnił tą z Bochni i jeszcze innych paru pociotków i teraz mamy to co widać !

  • Brzesko. Miasto wybuduje oczyszczalnie ścieków?

    Trzeba w końcu oczyścić uszwice a winnych karać konkretnie.Scieki są cały czas wpuszczane i wszyscy...

  • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

    jak to kto? wujek Andrzej smilies/smiley.gif

  • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

    O jak by byłó pięknie, gdyby tak połowę tych "fachowców" z tytułami licencjata brzeskiej wszechnic...

  • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

    Najwyższa pora! koniec z tymi urzednikami darmozjadami i prozniakami!

  • Mammobus na Placu Kazimierza Wielkiego

    kiedy w końcu społeczeństwo zrozumie, że mammografia jest szkodliwa??!! częste "naświetlanie" jakim...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .