Click on the slide!

Szpital: Profilaktyka depresji „Wyprzedzić smutek”

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 15.03 Brzesko. Sekcja pływacka BOSiR (0)
 • 15.03 Gnojnik. Zaprojektuj logo, wygraj t... (0)
 • 14.03 Dębno. Mniej za ogrzewanie (0)
 • 13.03 Gnojnik. Blisko półtora tysiąca dzi... (0)
 • 12.03 Gnojnik. Znowu na szlaku (0)
 • 12.03 Brzesko. Zmagania harcerskie (0)
 • 12.03 Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora... (0)
 • 12.03 Dębno. Fundusz Sołecki podzielony (0)
 • 10.03 Dębno. O pożarach wiedzą prawie wsz... (0)
 • 10.03 Szczurowa. Medal za syna w wojsku (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
 • 09.01 Gmina Dębno z nowym budżetem (0)
 • 25.12 Życzenia dla Czytelników od Edwarda... (0)
 • 12.12 Otwarcie biura poselskiego w Dąbrow... (0)
 • 28.11 Budżet powiatu wstępnie skrojony (0)
 • 27.11 Honorowy Obywatel Gminy Dębno (0)
 • 27.11 Brzesko. Onkologia jest już w szpit... (0)
 • 27.11 Czchów. Nowy radiowóz dla policji (0)
 • 05.11 PWSZ Tarnów: Kolejne spotkanie z cy... (0)
Wyborcza karuzela
WYDARZENIA - Przegląd Parlamentarny
środa, 16 września 2015 22:36

W sumie 162 osoby che być posłem z tarnowskiego okręgu wyborczego, a pięciu kandydatów widzi się w ławach wyższych parlamentu – w Senacie RP. Oczywiście „na razie”, bo oficjalny komunikat w tej sprawie zostanie wydany najprawdopodobniej w piątek. Komisje okręgowe, jak i Państwowa Komisja Wyborcza nadal pracują, mogą być odwołania, trwa jeszcze weryfikowanie podpisów – usłyszeliśmy przed momentem w Biurze Prasowym Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć kandydatom na posłów i senatorów (na razie pozytywnie zweryfikowanych i ostatecznie już zarejestrowanych.

Zacznijmy od Senatu. Tarnowski okręg wyborczy (nr 15), który obejmuje miasto Tarnów oraz powiaty brzeski, bocheński, dąbrowski, tarnowski, wielicki i proszowicki został podzielony na dwa w przypadku wyborów do senatu. W okręgu, który obejmuje powiat tarnowski, dąbrowski i miasto Tarnów o mandat senatora walczy dwóch kandydatów: Łukasz Węgrzyn zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe (będzie go popierała także Platforma Obywatelska) oraz profesor Kazimierz Wiatr (obecny senator RP) popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast w okręgu złożonym z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, wielickiego i proszowickiego o godność senatora ubiega się trzech kandydatów: Zbigniew Cichoń z Prawa i Sprawiedliwości – był senatorem w latach 2007 – 2011, Jan Pająk z Polskiego Stronnictwa Ludowego – kandydat otrzyma także poparcie Platformy Obywatelskiej oraz Grzegorz Przybyło, zarejestrowany przez partię KORWIN.

 

Ciasno w Sejmie

O mandat poselski walczy 162 osoby: 94 mężczyzn i 68 pań. Średni wiek kandydatów wynosi 43 lata, pań też 43, a panów 42 lata. O mandat poselski walczą przedstawiciele 10 komitetów wyborczych (w tym komitetów partyjnych). Na listach do Sejmu doszukaliśmy się nazwiska ośmiu obecnych posłów (4 z PiS, trzech z PO i jednego z PSL), dwóch radnych wojewódzkich, jednego byłego posła, starosty, wicestarosty, wójtów, radnych powiatu i gmin. Mamy też cała gamę zawodów, które wykonują kandydaci. Ot i kilka ciekawostek. Na listach wyborczych znajdziemy żołnierza, bioinżyniera, geodetów (w tym doktora nauk geodezyjnych), kilku lekarzy i stomatologów (w tym doktora nauk medycznych), kilku studentów, wykładowców akademickich, ale tez nauczycieli, ekonomistów, menadżerów, florystykę, pielęgniarki, przedsiębiorców, doktora politologii, prawników, jest socjolog czy kierownik pociągu. Znakomita większość kandydatów mieszka w tarnowskim okręgu wyborczym, ale kilku poza nim: w Warszawie, Krakowie. Jak nie trudno się domyślić najwięcej kandydatów podało miejsce zamieszkania w Tarnowie. Kilku mieszka w Brzesku, z czego aż trzech na liście PO, natomiast na liście PiS jest dwie osoby z Tuchowa, także u Kukiza jest kilku kandydatów z miasta Goetza – Okocimskiego. Stosunkowo niewielu kandydatów jest z powiatu dąbrowskiego i proszowickiego. Na 10 komitetów, liderzy trzech list mieszkają w Tarnowie, jeden w Krakowie (lider PSL), lider PiS w Nowym Brzesku (powiat proszowicki).

 

„Recydywa”

Wielu kandydatów to „wyborczy recydywiści”. Kandydowali do Sejmu i Senatu wiele razy. Na listach wyborczych jest wielu kandydatów, którzy w wyborcze szranki, z większym czy mniejszym powodzeniem, startują od lat. Andrzej Sztorc, od 2010 roku poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, po raz pierwszy o mandat ubiegał się w 1991 roku. Pod tym względem „wielokrotnym recydywistą” jest także Michał Wojtkiewicz. O nim można powiedzieć do trzech razy sztuka. Startował w 1997 roku na posła, w 2001 na senatora – nie udało się, ale w 2005 roku został posłem z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dyżurnym kandydatem ludowców jest Ludwik Węgrzyn, po raz pierwszy kandydował w 1991 roku. Kilka razy w wyborcze szranki stawał także Jan Musiał z PO. Krzysztof Nowak lideruje liście Nowoczesna.PL, ale był już w 2001 roku kandydatem Platformy Obywatelskiej, „kolaborował” z Unią Wolności oraz działał w Stronnictwie Demokratycznym.

 

Naukowe tytuły

Pod względem tytułów naukowych najbardziej imponująco wyglądają kandydaci z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dwóch profesorów, dwóch doktorów, jeden student studiów doktoranckich. Ale po kolei. Kandydatem na senatora jest profesor Kazimierz Wiatr, od lat związany jest z jedną z najsłynniejszych uczelni technicznych w Polsce, Akademią Górniczo – Hutniczą. Ciekawostką jest fakt, że profesor jest działaczem ruchu harcerskiego, wolontariuszem. Tytuł profesorki ma także lider listy PiS do Sejmu, profesor Włodzimierz Bernacki (ten też pracuje w nie mniej renomowanej uczelni - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Przy okazji dodajmy, że profesor jest jednym z redaktorów Zeszytów Politycznych PiS, historykiem i politologiem w jednej osobie. Doktorat z nauk geodezyjnych posiada Michał Wojtkiewicz, przez wiele lat pracował na jednej w wrocławskich uczelni jako wykładowca. Tytuł doktora ma także Kazimierz Koprowski – obronił go z historii, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na studiach doktoranckich z prawa jest Wojciech Skruch (jest także ekonomistą – skarbnikiem gminy Ciężkowice). Nie brakuje tytułów naukowych także na liście kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Lider listy, minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak – Kamysz jest doktorem nauk medycznych. Ostatni na liście ludowców, wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys jest doktorem habilitowanym (magisterium bronił w Rzeszowie, doktorat w Warszawie, a habilitował się na Słowacji). Studia doktoranckie rozpoczął także Jacek Pajak – kandydat z listy PO. Doktorat ma także Marek Ciesielczyk z listy Ruchu Kukiza (przy okazji dodajmy, że wykładał na kilku renomowanych uczelniach w USA i w Niemczech (Harward i Stanford – żadnej dodatkowej rekomendacji nie potrzebują).

 

Z samorządu do Warszawy?

Na listach sporo samorządowców: radnych, wójtów, byłych lub obecnych włodarzy gmin lub małych miasteczek. Samorządowe korzenie ma wielu kandydatów Platformy Obywatelskiej. Starostą tarnowskim, wiceburmistrzem Tuchowa, radnym powiatu, a w latach 90. radnym Rady Miejskiej w Tuchowie był Mieczysław Kras. Przez cztery lata włodarzem gminy Zakliczyn był Jerzy Soska, wcześniej był radnym, przewodniczącym Rady Gminy w Zakliczynie. W gronie kandydatów na posła jest Anna Grabczyńska, lekarz, ale także radna powiatu tarnowskiego obecnej kadencji oraz w latach 2002 – 2010. Jacek Pająk, numer cztery na liście PO, to były starosta bocheński, a Jan Musiał (numer pięć na liście PO, był posłem na Sejm RP w latach 2007 – 2011, a w latach 1998 – 2007 burmistrzem Brzeska i radnym). Swoja przygodę z polityką na szczeblu samorządowym rozpoczynali także obecni posłowie PO: Robert Wardzała był radnym w Tarnowie, a Elżbieta Achinger zasiadała m.in. w sejmiku samorządowym województwa małopolskiego. Na liście ludowców także sporo grono samorządowców. Andrzej Sztorc numer dwa na liście PSL był radnym wojewódzkim i przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa małopolskiego. Prawdziwą ikoną samorządu w Polsce i to w każdej konfiguracji politycznej, jest Ludwik Węgrzyn. W Polsce Ludowej był naczelnikiem miasta i gminy Kamień Pomorski, potem w wolnej Polsce sprawował urząd wójta gminy Bochnia, dwa razy starosty bocheńskiego (w latach 1998 – 2006 i od 2014 roku), szefuje Związkowi Powiatów Polskich, pracował także jako szef Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, z ramienia ZPP jest w Komitecie Regionów w Brukseli. Zęby na samorządzie „zjadł” Stanisław Sorys (radny powiatu tarnowskiego w latach 1998 – 2002, wójt gminy Pleśna w latach 2002 – 2006, od 2010 roku radny sejmiku samorządowego województwa małopolskiego, członek zarządu od kilku miesięcy wicemarszałek Małopolski. Adam Kwaśniak na liście PSL jest radnym wojewódzkim, mandat radnego sprawował także w latach 2006 – 2010. Kandydat na senatora z listy PSL Jan Pająk, jest wójtem gminy Drwinia. Rządzi tam od pięciu lat, przed rokiem nie miał rywala – miał jeden z najlepszych wyników wyborczych w Małopolsce. Sporo samorządowców jest także na liście PiS. Michał Wojtkiewicz był starostą, Józef Rojek prezydentem Tarnowa, Urszula Rucecka radną sejmiku i wiceburmistrzem Wieliczki, Józefa Szczurek – Żelazko jest od 2010 radną województwa małopolskiego, radnym wojewódzkim jest Wojciech Skruch (był tez radnym powiatu i szefem samorządu powiatowego). Radnym powiatu jak i miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska był Wiesław Krajewski, był on także starostą dąbrowskim w latach 2006 – 2010.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR022016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Gmina Brzesko: Program 500 plus

  Czy te 800zł to dochód brutto czy netto ???

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  gdyby niektórzy dyrektorzy jednostek co roku nie "dawali" sobie podwyżek i swoim pożal się Boże zast...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  a wujek Rysiek to zatrudnił tą z Bochni i jeszcze innych paru pociotków i teraz mamy to co widać !

 • Brzesko. Miasto wybuduje oczyszczalnie ścieków?

  Trzeba w końcu oczyścić uszwice a winnych karać konkretnie.Scieki są cały czas wpuszczane i wszyscy...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  jak to kto? wujek Andrzej smilies/smiley.gif

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  O jak by byłó pięknie, gdyby tak połowę tych "fachowców" z tytułami licencjata brzeskiej wszechnic...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  Najwyższa pora! koniec z tymi urzednikami darmozjadami i prozniakami!

 • Mammobus na Placu Kazimierza Wielkiego

  kiedy w końcu społeczeństwo zrozumie, że mammografia jest szkodliwa??!! częste "naświetlanie" jakim...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .