Click on the slide!

Szpital: Profilaktyka depresji „Wyprzedzić smutek”

więcej...
Click on the slide!

Trwa budowa hali sportowej przy „Trójce”

więcej...
Click on the slide!

Gmina Dębno: Blisko 700 tysięcy złotych dotacji na wyposażenie przedszkoli

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 15.03 Brzesko. Sekcja pływacka BOSiR (0)
 • 15.03 Gnojnik. Zaprojektuj logo, wygraj t... (0)
 • 14.03 Dębno. Mniej za ogrzewanie (0)
 • 13.03 Gnojnik. Blisko półtora tysiąca dzi... (0)
 • 12.03 Gnojnik. Znowu na szlaku (0)
 • 12.03 Brzesko. Zmagania harcerskie (0)
 • 12.03 Czchów. Odzyskiwanie brzegu jeziora... (0)
 • 12.03 Dębno. Fundusz Sołecki podzielony (0)
 • 10.03 Dębno. O pożarach wiedzą prawie wsz... (0)
 • 10.03 Szczurowa. Medal za syna w wojsku (0)
 • 28.02 Gnojnik. Królewskie zmagania w mist... (0)
 • 24.01 Gnojnik. Wielkie kolędowanie (0)
 • 09.01 Gmina Dębno z nowym budżetem (0)
 • 25.12 Życzenia dla Czytelników od Edwarda... (0)
 • 12.12 Otwarcie biura poselskiego w Dąbrow... (0)
 • 28.11 Budżet powiatu wstępnie skrojony (0)
 • 27.11 Honorowy Obywatel Gminy Dębno (0)
 • 27.11 Brzesko. Onkologia jest już w szpit... (0)
 • 27.11 Czchów. Nowy radiowóz dla policji (0)
 • 05.11 PWSZ Tarnów: Kolejne spotkanie z cy... (0)
Prezydent Andrzej Duda gościł w Dąbrowie Tarnowskiej
WYDARZENIA - Przegląd Parlamentarny
niedziela, 09 sierpnia 2015 15:39

Nie do Berlina, Brukseli, Waszyngtonu, ale do Dąbrowy Tarnowskiej przyjechał z pierwszą wizytą prezydent Polski Andrzej Duda – mówił pół żartem, pół serio burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski witając go przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Prezydent  przyjechał do Dąbrowy Tarnowskiej na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Edwarda Czesaka oraz szefa struktur powiatowych Prawa Sprawiedliwości, a zarazem radnego powiatowego, Wiesława Krajewskiego. – Pan prezydent miał być u nas wiosna tego roku, ale pilne sprawy spowodowały, że w ostatnim momencie odwołał wizytę, zapowiedział, że przyjedzie, słowa dotrzymał - mówią Edward Czesak i Wiesław Krajewski. Przed spotkaniem z jej mieszkańcami na parafialnym cmentarzu Andrzej Duda złożył kwiaty przy pomniku ku czci poległych lotników bombowca Halifax JP-276 A.


Projekty prezydenta
Prezydent Andrzej Duda zapewniał, że  godne ze wszech miar rozważenia, ponieważ pamiętajmy, to nie były żadne inicjatywy partyjne. Sprawa 6-latków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrona lasów - to są trzy sprawy, które były przedmiotem wniosków obywatelskich. Tam były miliony podpisów, o ile pamiętam prawie 6 milionów, gdyby to zsumować. – Wielkie dzieło naprawy Rzeczpospolitej wymaga współdziałania między prezydentem i rządem – mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej. Jego zdaniem rząd ma większe kompetencje i w wielu obszarach prezydent sam może nie wystarczyć. - Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jakie są kompetencje prezydenta Rzeczpospolitej; krótko mówiąc, co prezydent może, a czego nie może. Może składać projekty ustaw, ale w oczywisty sposób nie jest w stanie sam każdej ustawy przygotować. Są czasem kwestie bardzo skomplikowane. Dlatego mówiłem, że jestem absolutnie przeświadczony co do konieczności naprawy Rzeczypospolitej – tłumaczył prezydent. Według niego Polska dzisiaj potrzebuje w wielu obszarach takich rozwiązań, które będą prowadziły do jej naprawy. Andrzej Duda zapewniał, że trzeba naprawić służbę zdrowia, edukację oraz trzeba wspomóc polskich przedsiębiorców. – Stworzyć im możliwości inwestycyjne, lepsze niż te, które są. Preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców, odliczenia od podatku wydatków, które są czynione na cele inwestycyjne, zwłaszcza na cele innowacyjne - wyliczał prezydent.


Dla dzieci
Jego zdaniem – co w Dąbrowie Tarnowskiej owacyjnie przyjęło kilka tysięcy osób -  jednym z kluczowych programów, który pomógłby wsi, jest propozycja 500 zł dopłat na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a także na kolejne dzieci, poczynając od drugiego w rodzinach o średnim dochodzie. - Ten plan musi zostać zrealizowany w absolutnym współdziałaniu z rządem, bo rząd będzie musiał przygotować tutaj projekt ustawy. W każdym razie nie wyobrażam sobie możliwości przygotowania tego projektu bez bardzo ścisłej współpracy, bo to jest poważna kwestia finansowa. To też jest bardzo poważne wyzwanie dla państwa  - podkreśla prezydentDduda.  Jego zdaniem nadal niektórzy dziennikarze i niektórzy politycy ochoczo manipulują moimi słowami mówiąc, że wycofuję się z obietnic wyborczych.  –  Otóż ja się z żadnych obietnic wyborczych nie wycofuję. Ja tylko niestety z przykrością stwierdzam, że ci państwo chyba nie chcą tej współpracy, że chyba nie chcą podjąć tej wyciągniętej ręki. Ja to robię z serca. Uważam, że to jest dziś potrzebne. (...) Chciałbym, żebyśmy zmierzali nie do destrukcji, tylko do konstrukcji, do budowania, a nie do burzenia. Dlatego chciałbym, żeby zakończyło się wreszcie mówienie o innych z pogardą, o tych, którzy mają inne poglądy - dodał Andrzej Duda.


Reforma emerytur
Prezydent: co zgromadzeni przyjęli wielkimi owacjami, zapowiedział reformę systemu emerytalnego. Jego zdaniem systemu ubezpieczeń społecznych nie naprawia się w ten sposób. Jeszcze w sierpniu prezydent zamierza złożyć projekt ustawy dotyczącej wieku emerytalnego.- To będzie mój absolutnie pierwszy projekt - oświadczył. Projekt będzie zakładał obniżenie wieku emerytalnego, dobrowolność przechodzenia na emeryturę w połączeniu z 40-letnim okresem składkowym. Do uwzględnienia jest kwestia kobiet. Pamiętajmy, że mają okresy, w których przebywają na urlopach macierzyńskich. Trzeba ukształtować ustawę, aby była dla nich korzystna.


Goście, goście…
Andrzejowi Dudzie towarzyszyli członkowie jego gabinetu na czele z poseł Sadurska oraz posłem Kwiatkowskim.  Parlament Europejski reprezentował poseł Edward Czesak, Senat – sanator Kazimierz Wiatr, Sejm posłowie: Urszula Rusecka, Włodzimierz Bernacki, Michał Wojtkiewicz. Byli radni PiS powiatu dąbrowskiego, na czele z byłym starostą dąbrowskim, liderem PiS w regionie, Wiesławem Krajewskim oraz radna powiatową Barbarą Łuszcz. Powiat tarnowski reprezentował „drugi wicestarosta” Jacek Hudyma z zna oraz członek zarządu Tomasz Stelamach. Była młodzieżówka PiS z liderem Przemkiem Skruchem. Nie zabrakło wójtów i burmistrzów; oprócz gospodarza burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej dostrzegliśmy burmistrza Szczucina, Andrzeja Gorzkowicza, burmistrza Zakliczyna,   Dawida Chrobaka, wójta Mędrzechowa –Krzysztofa Korca, wójta Bolesławia – Kazimierza Olearczyka, wójta Radgoszczy – Marka Lupę, wójta Wietrzychowic Tomasza Banka, wójta Szerzyn – Grzegorza Gotfryda, wójta Wierzchosławic Zbigniewa Draga z asystentką Izabelą Zwoleń,  wicedyrektora powiatu brzeskiego a zarazem n PiS powiatu wielickiego i szefa sztabu wyborczego partii w tarnowskim okręgu wyborczym, Józefa Gawrona. Była szefowa samorządu powiatowego Barbara Pobiegło wraz z radnymi powiatu, byli przedstawiciele samorządu gminy Dąbrowa Tarnowska.   


Historia Halifaxa
Dodajmy, ze przed spotkaniem z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej na parafialnym cmentarzu Andrzej Duda złożył kwiaty przy pomniku ku czci poległych lotników bombowca Halifax JP-276 A. Czterosilnikowa maszyna Halifax JP-276 A dowodzona przez kanadyjskiego lotnika kapitana A.R. Blynna brała udział w akcji zrzutowej podczas powstania warszawskiego. Samolot leciał z włoskiego Brindisi do punktu zrzutowego w Skierniewicach. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku maszyna została zestrzelona przez niemiecki myśliwiec i rozbiła się w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej. Zginęła w nim cała siedmioosobowa załoga (pięciu Kanadyjczyków, Brytyjczyk i Irlandczyk). Tuż po katastrofie rozrzucone na miejscu szczątki załogi pochowano potajemnie w Dąbrowie Tarnowskiej, zaś po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Zestrzelony samolot wbił się kilka metrów w głąb ziemi i tak przeleżał ponad 60 lat. Szczątki samolotu zostały odnalezione w 2006 roku i zakonserwowane przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracownicy Muzeum zorganizowali ekspedycję archeologiczną na miejsce katastrofy; w efekcie wydobyli m.in. fragmenty maszyny, szczątki siedmiu członków załogi bombowca, a także ich przedmioty osobiste. W październiku 2007 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie podczas ceremonii wojskowej z udziałem rodzin pochowano odnalezione szczątki członków załogi Halifax.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR022016

baner-ddd

baner-cp

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Gmina Brzesko: Program 500 plus

  Czy te 800zł to dochód brutto czy netto ???

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  gdyby niektórzy dyrektorzy jednostek co roku nie "dawali" sobie podwyżek i swoim pożal się Boże zast...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  a wujek Rysiek to zatrudnił tą z Bochni i jeszcze innych paru pociotków i teraz mamy to co widać !

 • Brzesko. Miasto wybuduje oczyszczalnie ścieków?

  Trzeba w końcu oczyścić uszwice a winnych karać konkretnie.Scieki są cały czas wpuszczane i wszyscy...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  jak to kto? wujek Andrzej smilies/smiley.gif

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  O jak by byłó pięknie, gdyby tak połowę tych "fachowców" z tytułami licencjata brzeskiej wszechnic...

 • Powiat brzeski zostanie połączony z bocheńskim?

  Najwyższa pora! koniec z tymi urzednikami darmozjadami i prozniakami!

 • Mammobus na Placu Kazimierza Wielkiego

  kiedy w końcu społeczeństwo zrozumie, że mammografia jest szkodliwa??!! częste "naświetlanie" jakim...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .