Click on the slide!

Domosławice: Instrumenty od ministra

Łączna wartość instrumentów to 115 tysięcy złotych.    

więcej...
Click on the slide!

Fotorelacja z Dni Brzeska 2014

Tłumy na Placu Kazimierza Wielkiego.      

więcej...
Click on the slide!

40 odsłona rajdu KRAK

Międzynarodowy Zjazd Pojazdów Zabytkowych.  

więcej...
Click on the slide!

Brzesko: Beach Park Volley 2014

Zmagania na obiektach Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.    

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 04.12 Domosławice: Instrumenty od ministr... (0)
 • 03.12 Mikołajki na kręgielni (0)
 • 03.12 Szkolne Dni Kariery (0)
 • 03.12 Czchów: Ocena wypadła nad wyraz dob... (0)
 • 03.12 Podziękowanie Józefy Szczurek-Żelaz... (0)
 • 03.12 Podziękowanie Stanisława Pacury (0)
 • 02.12 Wigilijne Dzieło Pomocy dzieciom (0)
 • 01.12 Gnojnik: Podziękowania wójta (0)
 • 01.12 Gnojnik: Nabór do projektu (0)
 • 01.12 Czchów: W radzie bez zmian (0)
 • 01.12 Gnojnik: Podziękowania wójta (0)
 • 28.11 Region: Nowy starosta bocheński (0)
 • 06.11 Olimpiada przedszkolaków (0)
 • 30.10 Brzesko: Konwencja Prawa Sprawiedli... (18)
 • 26.10 Gnojnik: Bokserskie zmagania (0)
 • 23.10 Wmurowano kamień węgielny (0)
 • 22.10 Łysa Góra: Spotkanie z Jerzym Bogus... (0)
 • 22.10 Jubileusz Środowiskowego Domu Samop... (0)
 • 18.10 Tarnów: Konwencja wyborcza Prawa i ... (0)
 • 17.10 Święto pracowników służby zdrowia... (1)
Jubileusz Środowiskowego Domu Samopomocy
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 22 października 2014 22:37

TR2 8486Uroczysta msza święta, odprawiona w brzeskiej farze, zainaugurowała obchody 10.rocznicy powstania Środowiskowego Domu Samopomocy. – W latach 80. o problemach osób niepełnosprawnych, nie mówiło się prawie w ogóle. Praktycznie nie widać było ich na ulicach, w miejscach publicznych. Kiedy z przyjaciółmi jeździliśmy na saksy do Niemiec, tam niepełnoprawnych widywaliśmy niemal na każdym kroku. Myślałem: jak to jest, że tyle osób sprawnych inaczej jest u naszych zachodnich sąsiadów, a nie ma ich praktycznie w Polsce. Teraz wiem, że byli „poukrywani” w domach. Na szczęście nasza świadomość znacznie się zmieniła. Brzeski ŚDŚ powstał przed 10 laty. Było to w czasach kiedy starostą brzeskim, był obecny burmistrz Grzegorz Wawryka, a przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego, obecny starosta Andrzej Potępa – wspominał podczas oficjalnej części jubileuszu wicestarosta brzeski Ryszard Ożóg.

Uroczystości rozpoczęła msza święta. Ksiądz Józef Drabik w homilii nawiązał do filozofii życia Matki Teresy z Kalkuty, patrona brzeskiego ŚDS, która niema całe swoje Zycie poświęciła pracy na rzecz osób ubogich, kalek, osób schorowanych i starszych. Na pewno jest doskonałym wzorem do naśladowania. Ksiądz Drabik tłumaczył, że praca w środowisku osób niepełnosprawnych jest na pewno trudna, ale bardzo potrzebna, modlił się w intencji pracowników ŚDS, jak również ich podopiecznych. PO nabożeństwie uczestniczy przeszli do Schroniska Młodzieżowego, gdzie odbyła się część oficjalna. W gronie gości nie zabrakło radnej wojewódzkiej, a zarazem dyrektora szpitala powiatowego w Brzesku, Józefy Szczurek – Żelazko, wicestarosty brzeskiego Ryszarda Ożóga, samorząd powiatowy reprezentowali przewodniczący Kazimierz Brzyk oraz radna powiatowa, szefowa Komisji Zdrowia, Ewa Cierniak – Lambert, miejski wiceburmistrz Jerzy Tyrkiel. Nie zabrakło szefa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Stanisława Lamberta oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek z Bochni i Muchówki. Składając gratulacje z okazji jubileuszu dyrektor szpitala Józefa Szczurek – Żelazko mówiła, że placówka doskonale wpisała się w potrzeby osób niepełnosprawnych. – Życzę całej społeczności ŚDS sukcesów - mówiła Józefa Szczurek – Żelazko. Wiceburmistrz Jerzy Tyrkiel przypomniał, że w czasach kiedy starostą brzeskim był obecny burmistrz Grzegorz Wawryka powstały dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzesku i Zawadzie Uszewskiej oraz brzeski Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzesku. –Odważne decyzje ówczesnego starosty sprawiły, że dzisiaj powiat brzeski jest liderem w zakresie opieki nad niepełnosprawnymi – mówił Jerzy Tyrkiel. O historii powstania jednostki opowiadał dyrektor Jolanta Piech. 26 sierpnia 2004 roku Rada Powiat Brzeskiego podje cła uchwałę o utworzeniu jednostki organizacyjnej pomocy społecznej - Środowiskowy Dom Samopomocy. Na potrzeby placówki zaadaptowano parter budynku „starego szpitala w Brzesku”. ŚDS świadczy usługi dostosowane do szczególnych potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie w szczególności poprzez pracę socjalną, psychoterapię i rehabilitację zawodową, usprawnianie, organizację czasu wolnego. Terapeuci dostosowują swoje działania do zmieniających się potrzeb i możliwości osób korzystających ze wsparcia w ŚDS.

Środowiskowy Dom Samopomocy pomaga w utrzymaniu się osób w środowisku poprzez kształtowanie akceptowanych przez otoczenie zachowań, wyrabianie nawyku celowej aktywności, treningu w samodzielnym funkcjonowaniu. Przewlekłej chorobie, trwającej czasami kilka lat, często towarzyszy niedobór bodźcówi monotonia powodujące taką bierność i brak zainteresowań, iż dla rehabilitacji społecznej często konieczne jest odtworzenie takich umiejętności i zachowań jak: samoobsługa, dbałość o higienę i estetyczny wygląd, gospodarowanie pieniędzmi, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z ludźmi, postrzeganie, ocenianie i rozwiązywanie problemów. Jak mówi nam Marek Trybalski najważniejszym celem działania ŚDS jest wsparcie i „bycie” z drugą osobą. Często zdarza się, że osoby przychodzące do ŚDS na spotkania potrzebują rozmowy i obiektywnego spojrzenia na ich problemy i dylematy. Ich rodziny często ze względu na rodzaj ich schorzeń, minimalizują ich problemy emocjonalne czy odsuwają je na plan dalszy zaspakajając potrzeby podstawowe. Działa tutaj siedem pracowni. Zajęcia terapeutyczne odbywają się w pracowni rękodzielniczej, plastycznej, technicznej, komputerowej, gospodarstwa domowego oraz technik różnych – kinezjoterapii. Dodajmy, że Środowiskowy Dom Samopomocy jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej pobytu dziennego, w której zajęcia trwają od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 swoim zasięgiem obejmuje teren powiatu brzeskiego. Środowiskowy Dom Samopomocy spełnia bardzo ważną funkcję gdyż zaspakaja potrzeby ludzi chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie, aktywizuje ich, wypełnia wolny czas, zapewnia terapię nie odrywając ich od własnego środowiska. Pobyt w placówce jest częściowo odpłatny - wysokość opłaty uzależniona jest od dochodu uczestnika ( zgodnie z ustawą o pomocy społecznej). Przyjęcie odbywa się za zgodą uczestnika na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku. - Dom nasz jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, działającym na rzecz integracji społecznej oraz angażującym we wszystkie działania osoby niepełnosprawne. ŚDS jest optymalną społecznie i ekonomicznie realizacją konstytucyjnych praw osób niepełnosprawnych. Środowiskowy Dom Samopomocy, realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości. Zajęcia w ŚDS są prowadzone zgodnie z indywidualnym planem rehabilitacji przygotowanym dla każdego uczestnika przez Radę Programową ŚDS. W programach tych uwzględnia się wspieranie uczestnika w trakcie zajęć w ŚDS w trudnym dla niego i jego otoczenia okresie – dodaje Marek Trybalski.

[mir]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR112014

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  Pan Klimek zapalony PO-wiec więc co się dziwić smilies/wink.gif.

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  1. Co najmniej dziwne jest, że burmistrz sugerował cokolwiek radnym. Przecież rada i burmistrz to dwa ...

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  Jeżeli Burmistrz zgodnie z sugestią PISu ma pracować pod dyktando Rady, a nie Rada pomagać Burmistrzo...

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Szykuje się "szorstka przyjaźń" jak mawiał pewie...

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  koniec narzekania zatem, cała władza w Brzesku w rękach PiSu!

 • Ciaciek i Kwaśniak poparli Pacurę

  zycze zeby rozum dorownal urodzie!a Duch niech przewodzi sercu!czy mozesz z brzydoty ludzkiej uczynic pie...

 • Grzegorz Wawryka burmistrzem Brzeska

  Myślący obywatelu - zostań naszym burmistrzem! Polityka bez nieuczciwości,oszczerstw i oczerniania? T...

 • Grzegorz Wawryka burmistrzem Brzeska

  Czesiek ponoć ci się ten 20 letni zielony złom na trasie krzsztusi i dławi od kiepskiego gazu. Kup se...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .