Click on the slide!

Domosławice: Instrumenty od ministra

Łączna wartość instrumentów to 115 tysięcy złotych.    

więcej...
Click on the slide!

Fotorelacja z Dni Brzeska 2014

Tłumy na Placu Kazimierza Wielkiego.      

więcej...
Click on the slide!

40 odsłona rajdu KRAK

Międzynarodowy Zjazd Pojazdów Zabytkowych.  

więcej...
Click on the slide!

Brzesko: Beach Park Volley 2014

Zmagania na obiektach Brzeskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.    

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • Najnowsze
 • Najpopularniejsze
 • Multimedia
 • 04.12 Domosławice: Instrumenty od ministr... (0)
 • 03.12 Mikołajki na kręgielni (0)
 • 03.12 Szkolne Dni Kariery (0)
 • 03.12 Czchów: Ocena wypadła nad wyraz dob... (0)
 • 03.12 Podziękowanie Józefy Szczurek-Żelaz... (0)
 • 03.12 Podziękowanie Stanisława Pacury (0)
 • 02.12 Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (0)
 • 01.12 Gnojnik: Podziękowania wójta (0)
 • 01.12 Gnojnik: Nabór do projektu (0)
 • 01.12 Czchów: W radzie bez zmian (0)
 • 01.12 Gnojnik: Podziękowania wójta (0)
 • 28.11 Region: Nowy starosta bocheński (0)
 • 06.11 Olimpiada przedszkolaków (0)
 • 30.10 Brzesko: Konwencja Prawa Sprawiedli... (18)
 • 26.10 Gnojnik: Bokserskie zmagania (0)
 • 23.10 Wmurowano kamień węgielny (0)
 • 22.10 Łysa Góra: Spotkanie z Jerzym Bogus... (0)
 • 22.10 Jubileusz Środowiskowego Domu Samop... (0)
 • 18.10 Tarnów: Konwencja wyborcza Prawa i ... (0)
 • 17.10 Święto pracowników służby zdrowia... (1)
Czchów: Gmina liderem w regionie tarnowskim
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 03 października 2014 19:28

Czy samorząd czchowski zdał egzamin? Co zdaniem włodarzy miasta i gminy jest największym sukcesem. Burmistrz Marek Chudoba nie ma wątpliwości: gmina rozwija się dynamicznie, jest liderem w regionie tarnowskim – ocenia.

Ktokolwiek pamięta stan gminy w 2002 roku, porówna go z obecnym, powinien uczciwie przyznać, że doszło tutaj do radykalnego przyspieszania na wielu płaszczyznach. Zmiany widać w każdej dziedzinie życia, w każdym segmencie spraw, które należą do samorządu gminnego Oczywiście nie da się mówić o ostatnich czterech latach, bez uwzględnienia poprzednich dwóch kadencji. - Działania podejmowane w ostatnich czterech latach są naturalną konsekwencją realizowanej od 2002 roku strategii zrównoważonego rozwoju całej gminy. Kiedy przed ponad dwunastoma laty zdecydowałem się ubiegać o mandat burmistrza Czchów, nakreśliłem plan działania, wskazaliśmy priorytety. Pod program rozwoju gminy dobieraliśmy ludzi: kandydatów na radnych, pracowników administracji samorządowej i podległych mi instytucji. Mogę powiedzieć, że z żelazną konsekwencją realizujemy strategię rozwoju gmin Czchów. Przypomnę, że w 2002 roku grupa społeczników namówiła mnie do kandydowania na burmistrza Czchowa. Ci ludzie uznali, wówczas że „stary układ” polityczno – samorządowy wypalił się. Pamiętam doskonale ten czas. Dosłownie przez kilka tygodni rozmawialiśmy o tym: jak powinna wyglądać Gmina Czchów po czterech latach, za lat 10 czy 20. Dlatego mówiąc o podsumowaniu jakiegoś okresu: nie można odnosić się tylko do czterech ostatnich lat, ale trzeba mieć na uwadze wieloletnie plany finansowe i gospodarcze, należy temat rozwinąć od ogólnych założeń, poprzez realizację zadań jakie zostały dokonane, aż po plany perspektywiczne. Bo przecież kolejne nasze zamierzenia inwestycyjne, lata 20124 – 2018, ba na cały okres budżetowy Unii Europejskiej, a wiec do roku 2020, wynikają z pewnych założeń nakreślonych w latach poprzednich. Co więcej: moim zdaniem nie można też postrzegać rozwoju gminy jednostronnie tylko poprzez inwestycje w infrastrukturę, trzeba także szeroko widzieć rozwój całej sfery społecznej, kulturalnej - ogólnie ujmując intelektualnej, bo na tym polu też mamy ogromne osiągnięcia. Często powtarzam, że inwestycja w człowieka, jego rozwój, bezpieczeństwo bytowe jest nie mniej ważna, a może nawet ważniejsza od budowy drogi czy chodnika. W tym przypadku inwestowanie w dzieci i młodzież ma ogromne znacznie. Dlatego gmina od lat przywiązujemy ogromną wagę nie tylko do rozwoju bazy oświatowej, ale także do wysokiego poziomu kształcenia w szkołach podstawowych i gimnazjach. Moim zdaniem nasze sukcesy, mówię nasze bo to sukcesy burmistrza, radnych, sołtysów, członków rad sołeckich, pracowników Urzędu Miejskiego i podległych nam instytucji, można ująć na kilku płaszczyznach: integracyjnej, edukacyjnej, gospodarczej, społecznej no i w końcu typowo inwestycyjnej – tłumaczy burmistrz Chudoba.

Jego zdaniem istotna była integracja nie tyle wokół burmistrza i samorządu, ale przede wszystkim spraw i problemów, które trzeba rozwiązać. Udało się wypracować pewien kompromis, pewną umowę społeczną, która pozwala rozwiązywać problemy a nie jałowe dysputy. Ta integracja społeczna to także wspólna troska, wspólna odpowiedzialność za losy gminy i jej mieszkańców. Sporo sukcesów odniesiono w sferze edukacyjnej. - Bynajmniej, tak jak wcześniej wspomniałem, nie tylko o inwestycje chodzi. One są ważne, baza dydaktyczna jest jednym z elementów kształcenia na wysokim poziomie, ale nie jedynym. Potrzebna jest bardzo dobra kadra i współpraca z rodzicami. Dzięki temu, od kilku lat uczniowie naszych szkół podstawowych i gimnazjów osiągają wyniki – mowa o testach kompetencji – znacznie wyższe niż średnia krajowa czy średnia dla województwa małopolskiego. Najczęściej są to najlepsze wyniki w powiecie brzeskim, lub jesteśmy w pierwszej trójce. Na tym nie koniec: do tego dochodzą liczne osiągnięcia podczas konkursów przedmiotowych oraz w licznych konkursach wiedzy i artystycznych, osiągnięcia kulturalne i sportowe. Nie sposób, w tym miejscu, nie wspomnieć o bazie dydaktycznej. - W ostatnich dwunastu latach wyremontowaliśmy kilka szkół, oddaliśmy do użytku cztery nowe sale gimnastyczne: w Złotej, Tworkowej, Tymowej i Domosławicach (każda ma boisko o powierzchni 12 na 24 metry). Gros środków na ich budowę udało się nam pozyskać z dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przypomnę, że wcześniej, wspólnie z powiatem brzeskim, została wybudowana hala widowiskowo – sportowa w Czchowie. Do tego remont kilku boisk, zakup wyposażenia dla obiektów sportowych, nowe klaso -pracownie, nowoczesny sprzęt komputerowy, pracownie internetowe, audiowizualne. Nasze szkoły nie tylko mają doskonałą bazę, ale także i wyposażenie. Ostatnie dwa lata to ogromne nakłady inwestycyjne na zagospodarowanie terenów wokół szkół, place zabaw, czy termomodernizację obiektów szkolnych. Na inwestycje oświatowe, w ostatnich dwunastu latach wydaliśmy około 20 milionów złotych. No i rzecz w tym wszystkim bodaj najważniejsza: kadra nauczycielska kształci nasze dzieci na bardzo wysokim poziomie. W szkołach pracują ambitni nauczyciele, doskonale przygotowani do swojej roli. Mamy bardzo dobrych i bardzo sprawnych menadżerów oświaty – dyrektorów szkół i przedszkoli. Za to serdecznie im dziękuję. Za oddanie, za pomysły, za zaangażowanie, bo to nie tylko praca w szkole, ale realizacja wielu projektów unijnych.

[pr]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

PR112014

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  Pan Klimek zapalony PO-wiec więc co się dziwić smilies/wink.gif.

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  1. Co najmniej dziwne jest, że burmistrz sugerował cokolwiek radnym. Przecież rada i burmistrz to dwa ...

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  Jeżeli Burmistrz zgodnie z sugestią PISu ma pracować pod dyktando Rady, a nie Rada pomagać Burmistrzo...

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Szykuje się "szorstka przyjaźń" jak mawiał pewie...

 • Krzysztof Ojczyk przewodniczącym Rady Miejskiej

  koniec narzekania zatem, cała władza w Brzesku w rękach PiSu!

 • Ciaciek i Kwaśniak poparli Pacurę

  zycze zeby rozum dorownal urodzie!a Duch niech przewodzi sercu!czy mozesz z brzydoty ludzkiej uczynic pie...

 • Grzegorz Wawryka burmistrzem Brzeska

  Myślący obywatelu - zostań naszym burmistrzem! Polityka bez nieuczciwości,oszczerstw i oczerniania? T...

 • Grzegorz Wawryka burmistrzem Brzeska

  Czesiek ponoć ci się ten 20 letni zielony złom na trasie krzsztusi i dławi od kiepskiego gazu. Kup se...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .