Click on the slide!

Samorządowy opłatek

więcej...
Click on the slide!

Czchów. Biuro poselskie już działa

więcej...
Click on the slide!

Aleksander Grad znalazł pracę u Zygmunta Solorza-Żaka

 Będzie prezesem ZE PAK.

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
 • 14.03 Powiatowe ćwiczenia strażackie (0)
 • 12.03 Gmina:Pamiętali o oświacie (0)
 • 12.03Niedzielska: Gościmy uczniów (0)
 • 12.03 Powiat: Sesja (0)
 • 12.03Gmina: Sportowcy w Brzesku (0)
 • 12.03Brzesko: W zdrowym ciele (0)
 • 12.03Biadoliny:Scena gotowa (0)
 • 07.03 Szczepanów: Odblaskowa szkoła (0)
 • 06.03Brzesko: Potrójne wito (0)
 • 06.03Czchów ma rację w sporze z Limanową (0)
 • 26.02 Za nami XXI edycja Międzynarodowego... (0)
 • 26.02 Jadowniki. Wilczym Tropem (0)
 • 09.01 Brzesko. Samorządowy opłatek (0)
 • 08.01 Ziarenka Nadziei w RCK-B (0)
 • 06.01 Brzesko. Orszak Trzech Króli przesz... (0)
 • 02.10 Biadoliny Szlacheckie. Oddali hołd ... (0)
 • 26.09 Uszew. OSP w systemie (0)
 • 14.08 Zawada Uszewska. Strażacki jubileus... (1)
 • 14.08 Dożynki w gminie Dębno (0)
 • 09.07 Czchów. Jazz na całego (0)
Rozmowa z radnym wojewódzkim A. Kwaśniakiem
WYDARZENIA - Polecamy
czwartek, 26 marca 2009 22:28
Budżet Województwa Małopolskiego na rok 2009 został już zaakceptowany. Zakłada on rekordowe wydatki na inwestycje. Co planuje się zrobić w naszym regionie?
Adam Kwaśniak: Owszem, budżet województwa małopolskiego na 2009 rok został przyjęty jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Po stronie dochodów zakłada się  1,6 mld zł, zaś wydatki pochłoną  kwotę ponad 1,9 mld zł. Faktycznie na inwestycje przeznaczono rekordową pulę środków wnosząca  aż 1,23 mld zł. Stanowi to ponad 60 % budżetu województwa. Ten właśnie wzrost zawdzięczamy w szczególności unijnym dotacjom bowiem z tego właśnie tytułu trafi do budżetu ponad 920 mln zł.Plany są bardzo ambitne, nie sposób wymienić wszystkich dotacji jakie trafią do gmin. Wymienię jednak kilkanaście z nich.  Znaczące kwoty zostały rozdysponowane  na inwestycje drogowe np. przy drodze wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa przez Tuchów w kierunku Gorlic. Ogólny koszt całej inwestycji pochłonie 30 mln złotych. W Brzesku z wielkim rozmachem zmodernizowana zostanie ulica Solskiego wraz z całą infrastrukturą. Na modernizacje i nowoczesne rozwiązania komunikacyjne liczyć może również miasto Tarnów, Marszałek Województwa jest gotów przeznaczyć 12 mln euro.
 
Aktualnie przygotowywana jest realizacja III etapu remontu drogi wojewódzkiej nr 964, w tym przebudowa obiektów inżynieryjnych tj. mostów. W wyniku wspólnych starań w ramach Programu Żwirownie samorząd województwa małopolskiego zabezpieczył także środki na przebudowę 6 kilometrowego odcinka drogi powiatowej (odcinek Bielcza – Dębno), której koszt realizacji szacuje się na kwotę 6,8 miliona złotych. Na 2010 rok przewidziano także modernizacje dróg powiatowych Bielcza – Borzęcin Górny – Borzęcin Dolny (ponad 9 km), oraz Zaborów-Górka których wartość szacuje się na ponad 12 milionów złotych.

Na wsparcie finansowe może także liczyć Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie w wysokości 9 ml euro. Zarezerwowane zostały na budowę basenu i kompleksu sportowego. Długo oczekiwana inwestycja budowy Centrum Edukacyjno – Bibliotecznego w Brzesku doczeka się również realizacji. Jej realizacja będzie możliwa w szczególności dzięki przychylności Marszałka Marka Nawary i Zarządu , który w partnerstwie realizuje niniejsze przedsięwzięcie. Całkowita kwota projektu opiewa na 17,6 miliona złotych, natomiast dotacja wyniesie 13 mln. Warto wspomnieć, że Gmina Brzesko w ubiegłym roku otrzymała z budżetu województwa małopolskiego znaczące środki na sporządzenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Również Powiat Brzeski jest beneficjentem środków z Budżetu województwa małopolskiego m.in. na budowę hali sportowej wraz z zapleczem przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnm nr 2 w Brzesku.

W bieżącym roku  z dotacji skorzystają również instytucje  kultury  w Tarnowie. Kwota  21 mln zł trafi na gruntowną modernizację i remont Mościckiego Centrum Kultury. Z dotacji skorzysta również  Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Środki będą przeznaczone na dokończenie remontu ratusza oraz na dokończenie modernizacji  zamku w Dębnie. Unijne wsparcie nie ominie również  tarnowskiego teatru , bowiem środki w wysokości  7,6 miliona złotych zapewnią nowoczesny wygląd i funkcjonalność placówki. 

Zyska również  służba zdrowia w regionie. Szpital im. E. Szczeklika zostanie doposażony kwotą 4 mln zł – na utworzenie nowoczesnego oddziału intensywnej opieki medycznej, sterylizatorni i zakup nowoczesnego urządzenia do koronografii.  Szpital im. św. Łukasza otrzymał 100 tys. zł na wykonanie  projektu oddziału psychiatrycznego. W ramach schematu 6.3 A Ochrona zdrowia Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanie otrzymają również Szpital Powiatowy w Bochni w wysokości 10 mln zł, Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej 9,4 mln zł oraz Szpital Powiatowy w Brzesku  ok. 2,4 mln zł.
 
Nie obawia się Pan, że bieżąca sytuacja ekonomiczna i groźba wieloletniego kryzysu wpłynie na zahamowanie bądź wstrzymanie zaplanowanych zadań?
Adam Kwaśniak: - Paradoksalnie z jednej strony kryzys ekonomiczny i związany z tym szalony wzrost cen walut obcych w tym Euro przy spadku wartości złotówki może stanowić w krótkim okresie szansę na większe środki finansowe w regionie. Cena euro przeliczana wg stałego wskaźnika urzędowego przy realizacji projektu jest obecnie dużo niższa, niż cena rynkowa waluty europejskiej w Polsce. Przy takim samym kwotowym finansowaniu inwestycji w euro ilość złotówek jaką możemy otrzymać za wymianę waluty jest większa, w porównaniu z pierwotnymi kalkulacjami. Wzrośnie tym samym ilość dofinansowanych zadań z budżetu województwa, co w pewnym sensie może wpłynąć na poprawę sytuacji w  regionie.

Z drugiej strony  kryzys finansowy będzie  tworzyć problem z mniejszymi subwencjami do budżetu samorządów lokalnych z budżetu centralnego, oddziałując negatywnie na ich płynność finansową. W sytuacji znacznego zadłużenia samorządów pojawią się trudności realizacji inwestycji z powodu braku  środków własnych  na pokrycie pozostałych kosztów własnych inwestycji. To z pewnością będzie mieć wpływ na spowolnienie tempa rozwoju. Kryzys zatem na pewno będzie miał oczywisty wpływ na przychody samorządów lokalnych i regionalnych, a w sytuacji  wypadku pogorszenia koniunktury lub recesji skutki będą w pierwszej kolejności odczuwane nie tylko na szczeblu lokalnym ale też  regionalnym. Stąd też staję się konieczna interwencja ze strony Rządu RP jak również Parlamentu aby ograniczyć rozszerzanie się kryzysu na sferę gospodarki, rynek pracy, a zwłaszcza na małe i średnie przedsiębiorstwa. Myślę, że w pierwszej kolejności zasadnym staję się poszukiwanie oszczędności, bynajmniej nie kosztem samorządów i społeczeństwa lecz w sejmie , senacie, instytucjach rządowych i podległych agencjach. Pojawiające się pomysły ograniczenia liczby posłów, likwidacja senatu lub ograniczenie dotacji na prowadzenie biur uznaje jako radny sejmiku za bardzo zasadnie. Jestem przekonany, że bez senatu i z mniejszą o 2/3 liczą posłów jesteśmy w stanie dobrze jako Państwo funkcjonować.

Ruszył nabór naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.  Jak Pan ocenia przygotowanie samorządów do ubiegania się o te środki?
Adam Kwaśniak: - Z zadowoleniem mogę stwierdzić, iż przygotowanie samorządów do absorpcji środków jest na wysokim poziomie. Większość gmin korzystała już z funduszy w ramach działania „Odnowa Wsi” - Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Muszę przyznać, że z wielkim sukcesem i powodzeniem, dotację na poprawę wizerunku i funkcjonalności otrzymali min. Gmina Pleśna – 3,5 mln, Gromnik – 1,6 mln , Rzezawa 1,8 mln, Lisia Góra – 790 tyś, Bochnia- 530 tyś. zł. Dofinansowanie w wysokości sięgającej 1,5 mln złotych uzyskała gmina Gnojnik. Sądzę, że  samorządy skorzystają z nadarzającej się okazji i będą w miarę swoich możliwości finansowych przygotowywać swoje projekty właśnie do PROW nie tylko na odnowę centrów wsi, ale także na inne zadania w tym poprawę gospodarki wodno – ściekowej oraz alternatywne źródła  energii.  Oczywiście zdarzać się mogą problemy i drobne trudności, ale jestem jednak spokojny i pełen optymizmu , że otoczenie  miast i wsi ulegnie w najbliższych latach 2009 – 2013 ogromnej poprawie i estetyzacji, a nasze środowisko będzie znacznie czyste i przyjazne człowiekowi.
 
[pb]

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Moda Eozone.pl

pr022018

Relacje z regionu brzeskiego

Archiwum Wiadomości

Ostatnie komentarze

 • Brzesko: Zakończył się remont ulicy Wiejskiej

  W materiale, Pan Antoni Staszczyk informuje nas, że w przyszłym roku (remont odbył się w 2012) zostan...

 • Józefa Szczurek - Żelazko odebrała nominację

  Gratulacje!!!

 • Restauracja ma się... smacznie

  Jest XXI wiek i jest to knajpa dla plebsu. Niestety żadnych podstawowych standardów. Do toalet nie da s...

 • Józefa Szczurek - Żelazko odebrała nominację

  Gratulacje )

 • Restauracja ma się... smacznie

  Smród niestety odraża. Niezbyt estetycznie i niezbyt czysto.

 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna liderem województwa małopolskiego

  Serdecznie gratuluję sukcesu i życzę wytrwałości i zapału w dalszych działaniach!

 • Ostatnie Pożegnanie

  Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. +++ R.I.P. +++

 • Brzesko. Trzydniowe święto niepodległości

  "12 listopada, o godzinie 17.00 w RCK-B odbędzie się wykład prof. Tomasza Panfila (KUL) zatytułowany ...

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .