Gmina Dębno. Zabytek do remontu
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 02 maja 2020 00:00

Kaplica Jastrzębskich, jeden z najcenniejszych zabytków w regionie tarnowskim, która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Dębnie zostanie gruntownie wyremontowana – informuje naszą redakcję wójt Wiesław Kozłowski, podkreślając, że w ramach konkursu, Ochrona Zabytków Małopolski 2020, tutejszy samorząd otrzymał 40 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.   


Dotacja będzie przeznaczona na remont konserwatorski zabytkowej kaplicy Jastrzębskich na cmentarzu parafialnym w Dębnie. Zaprojektowana w stylu neogotyckim kaplica powstała w 1906 roku z fundacji Marii Dębińskiej z rodziny Jastrzębskich. – Odrestaurowany zostanie dach, sygnaturka kamienna nad wejściem do kaplicy oraz część elewacji. Zakres prac będzie obejmował m.in.: usunięcie pojawiających się mchów i porostów oraz zabezpieczenie przed ponownym ich pojawieniem się, wykonanie rynien i rur spustowych, zagruntowanie pokrycia dachowego i uzupełnienie pokryć dachówką ceramiczną, remont podbicia dachowego, uzupełnienie ubytków w kamieniu, zagruntowanie ściany, wykonanie hydrofobizacji piaskowca oraz scalenie kolorystyczne uzupełnień – zapewnia wójt Kozłowski.
Celem wyżej wymienionych prac będzie przywrócenie kaplicy walorów estetycznych. Oczyszczony, uzupełniony i odpowiednio zabezpieczony kamień pozostanie bez zmian a realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do wzrostu świadomości historyczno-kulturowej oraz wiedzy o lokalnej tradycji. Całkowity koszt prac renowacyjnych wyniesie 70  576,85 złotych. – 40 tysięcy przekaże nam marszałek, pozostałe środki wyasygnuje nasza gmina – deklaruje wójt Kozłowski. Remont potrwa kilka miesięcy. Jest to bowiem obiekt zabytkowy, wszelkie prace konserwatorskie odbywają się w uzgodnieniu i pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, Oddział w Tarnowie. (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .