Dębno. Laptopy od ministra cyfryzacji
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 09 kwietnia 2020 14:37

Dokładnie 70 tysięcy złotych pozyskała gmina Dębno na zakup laptopów z Ministerstwa Cyfryzacji. To pieniądze w ramach rządowej „walki ze skutkami pandemii koronawirusa. – Dzięki tej dotacji zakupimy w sumie 35 laptopów. Zdecydowałem żeby były to uradzenia nowocześniejsze, lepsze, szybsze. W końcu mamy XXI wiek. Urządzenia już zostały zamówione. Z naszych informacji wynika, że trafia do nas w okolicach połowy kwietnia. Firma, która na rzecz gminy realizuje to zamówienie, zadeklarowała, że będą one na stanie gminy pomiędzy 12 a 15 kwietnia. Już dzisiaj wiadomo, że laptopy trafią do trzech szkół w gminie Dębno. Zostaną przekazane niezwłocznie po tym, jak dotrą do Urzędu Gminy – zapewnia w rozmowie z nasza redakcją wójt Wiesław Kozłowski.


Dotacja dla gminy Dębno jest jedną z pierwszych i jedną z najwyższych w regionie tarnowskim. Przypomnijmy, że jakiś czas temu minister cyfryzacji Marek Zagórski gościł w gminie Dębno. Spotkał się z mieszkańcami w Sufczynie. Do tej miejscowości przyjechał na zaproszenie wójta Wiesława Kozłowskiego. – Pragnę serdecznie podziękować ministrowi Markowi Zagórskiemu, wiceminister zdrowia Józefie Szczurek – Żelazko, premierowi Mateuszowi Morawickiemu, prezydentowi Andrzejowi Dudzie za pomysł wsparcia samorządów w zakupie sprzętu komputerowego. Trafi on do rodzin najbardziej potrzebujących. Każda taka forma wsparcia finansowego gmin, a tym samym obywateli, to cenna inicjatywa, to kolejna cegiełka w walce z pandemią – podkreśla wójt Wiesław Kozłowski.
Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt. Oddamy im pieniądze. Komisja Europejska poparła nasz pomysł, by zaoszczędzone do tej pory, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Nie chcemy czekać. Dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba -  także na mobilny dostęp do internetu. –  Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. –  Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC. Jak wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .