Coraz więcej osób mieszka w gminie Czchów
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 06 kwietnia 2020 00:00

Do magicznej liczby 10 tysięcy zbliża się liczba mieszkańców gminy Czchów. Ale czy ją przekroczy, a jeśli tak – to kiedy? Czas pokaże. Na koniec 2019 roku w naszej gminie  mieszkało 9934 osób. A jeszcze dwa lata temu było to – 9826 osób. W 2018 roku (31 grudnia) w gminie było zameldowanych 9919 obywateli.


W ubiegłym roku w gminie Czchów urodziło się 102 dzieci. Więcej było w 2017 – 127 oraz w 2018 – 147.  Warto przy tej okazji dodać, że 28 nowych dzieci, których rodzice mają zameldowanie na terenie naszej gminy, przyszło na świat poza granicami kraju. Czy wrócą do Polski? W gronie nowonarodzonych dominowali chłopcy – było ich 56 i 46 dziewczynek. Najwięcej dzieci urodziło się w Tymowej – 21, najmniej w Będziszynie, bo 2 dzieci. W pozostałych miejscowościach na świat przyszło: Biskupice Melsztyńskie – 4; Czchów - 18, Domosławice – 8, Jurków – 14; Pisaki Drużków – 4, Tworkowa – 12, Wytrzyszczka – 4, Złota – 15. Te dane mają ogromne znaczenie biorąc pod uwagę planowanie polityki oświatowej i edukacyjnej w gminie. Niestety, liczba dzieci spada… Oczywiście mowa nie tyle o porównaniu do czasach wielkiego wzrostu demograficznego: w latach 50. i 60. Rodziło się wtedy ponad dwieście dzieci rocznie, ale także w latach 80. tamtego wieku, kiedy to średnio w gminie na świat przychodziło 160 – 200 dzieciaków. Najwięcej osób mieszka w samym Czchowie – 2371 osób, w pozostałych miejscowościach gminy jest to 7563 osoby. Kolejne pod względem ilości mieszkańców, po Czchowie miejscowości to: Tymowa, Złota, Jurków. Najmniej osób mieszka w Będziszynie – 145. Ponad pięćset osób (dokładnie 522) to osoby powyżej 65 roku życia. – To pokazuje, że musimy stawiać na politykę senioralną. Żyjemy coraz dłużej: to z jednej strony efekt poprawy stanu opieki zdrowotnej, ale także warunków życia – standardu. Dlatego nie dziwi chyba polityka senioralna naszej  gminy – tłumaczy burmistrz Marek Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr052020p

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .