Rozmowa z wicemarszałkiem Małopolski, Edwardem Czesakiem
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 27 stycznia 2020 23:03

Rozmowa z wicemarszałkiem Małopolski, Edwardem Czesakiem.

Od dwóch miesięcy pełni Pan funkcję członka zarządu województwa małopolskiego. Już Pan wdrożył się w swoją nową rolę?
Myślę, że tak. Zresztą zawsze mogę liczyć na jakieś sugestie ze strony Pana Marszałka, jest też do dyspozycji sztab urzędników Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Zresztą, tematyka samorządowa, z racji pracy w samorządzie, pracy w Sejmie i Parlamencie Europejskim nie jest mi obca.

Bywa Pan częstym gościem w regionie tarnowskim?
Mam nadzieję, że uda się mi doprowadzić do sytuacji, w której będę miał możliwość spotykania z mieszkańcami, samorządowcami w tarnowskiej agendzie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Wszystko wskazuje na to, że będę miał dyżury w każdy piątek.

Podczas  szesnastej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęto uchwałę w sprawie budżetu województwa na 2020 rok. Jaki to budżet?
Jeden z najlepszych w dziejach samorządu województwa małopolskiego. I nie są to słowa wypowiedziane na potrzeby tego wywiadu, ale o tym świadczą fakty. Gros środków, ponad 45 procent wydajemy na inwestycje. To jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. Pokazuje, że budżet województwa  małopolskiego ma charakter proinwestycyjny, prospołeczny i prorozwojowy. Są tam środki nie tylko na same inwestycje. Ale akcenty tego budżetu są tak rozłożone, by trafiły na wsparcie w różnych płaszczyznach życia. Cel, który nam przyświecał podczas planowania budżetu województwa na 2020 rok to zrównoważony rozwój całego regionu. Zaznaczmy również, że jest to budżet rekordowy, bo zwiększamy wydatki na inwestycje niemal we wszystkich obszarach działania województwa.  
 
A gdzie dowody, że tak jest?
Chcę podkreślić, że wśród wydatków w najważniejszych obszarach warto zwrócić uwagę na dużą zmianę w stosunku do 1 stycznia 2019 r. w wydatkach chociażby na informatykę (największy wzrost – aż o 29,7 proc.). Dostrzeżone zostały potrzeby związane z ochroną zdrowia (wzrost o 27,7 proc.), turystyką i kulturą fizyczną (wzrost o 22,1 proc.). To co cieszy kierowców to wzrost nakładów na transport i łączność (wzrost o 14,6 proc.), ale także oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą (wzrost o 13,2 proc.). I coś dla ducha, zwiększono pulę pieniędzy kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (11,4 proc).

Najwięcej środków w tegorocznym budżecie będzie przeznaczonych na inwestycje w obszarze transportu i łączności. W sumie w budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 900 milionów złotych. Mamy jakieś dobre wieści dla regionu tarnowskiego?
Od wielu lat środowisko Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że stworzenie sprawnej sieci komunikacyjnej to priorytet władz województwa. Zapewnienie mieszkańcom szybkiego i bezpiecznego transportu pozwoli na przyspieszenie rozwoju gospodarczego w całym regionie i umożliwi większy dostęp do dóbr nauki i kultury dla wszystkich Małopolan. Stąd tyle środków na transport.  Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę obwodnicy Tuchowa. Na ten cel w budżecie województwa małopolskiego mamy 45,2 miliona zł, w planach jest także rozbudowa drogi wojewódzkiej  (Paleśnica - Bartkowa Posadowa – Dąbrowa). Mamy na to 34,2 miliona zł.

Powiedzmy jeszcze o jednej inwestycji: budowie zjazdu z autostrady w Wierzchosławicach?
To inwestycja z listy tych inwestycji, które już powinny być dawno zrealizowane. Autostrada to Tarnowa została wybudowana kilka lat temu. Już w kadencji 2010 – 2014, kiedy w zarządzie województwa małopolskiego był Roman Ciepiela i Stanisław Sorys trzeba było podjąć decyzję o przekazaniu środków na ten cel. Nic, powtarzam nic nie usprawiedliwia koalicji PO – PSL, która Małopolską rządziła w latach 2006 – 2018.  Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w 2018 roku. Potrzebowaliśmy kilka miesięcy na podjęcie decyzji o budowie zjazdu wraz z mostem na Dunajcu, o przeznaczeniu na ten cel środków i rozpisaniu przetargu. To była decyzja polityczna. Szybka, skuteczna, właściwa.

Z jakich programów będą mogły skorzystać samorządy w regionie tarnowskim?
Jest ich wiele. W obszarze środowiska największe środki przeznaczono na modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej, realizacja zadań wynikających z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, projektu zintegrowany LIFE w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego. Mamy też program  EkoMałopolska czy EkoDoradcy. Natomiast w obszarze zdrowia i polityki społecznej największe środki przeznaczono chociażby na Małopolski System Informacji Medycznej. Znaczne środki przeznaczone są dla obszaru edukacji i nauki, m.in.: Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce, Małopolska Chmura Edukacyjna. To z tych programów finansowane są m.in. inwestycje w szkołach powiatu brzeskiego i tarnowskiego. Są też pieniądze na remonty remiz strażackich, kapliczek,  budowę zintegrowanej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim. Zachęcam gminy także do udziału w programie Małopolska infrastruktura rekreacyjno – sportowa - MIRS” w ramach Programu modernizacji boisk i miejsc rekreacji.

rozmawiał mir


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

skarbnikaudytm

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .