Reklama
20 czerwca wielki koncert. Queen na zaproszenie Powiatu
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 23 stycznia 2020 22:45

Szykuje się nam kolejna wielka uczta. W czerwcu, za sprawą Starostwa Powiatowego, powieje znowu kulturą wysoką. Rozmowa z Andrzejem Potępą, starostą brzeskim.

Skąd Pan weźmie środki na sfinansowanie koncertu Queen Symfonicznie?
Pierwszy koncert spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Wiele osób pytało mnie, czy zamierzamy w przyszłym roku zorganizować coś podobnego. Od samego początku deklarowałem, że jest taka nasza wola. Koncert, który organizuje w całości Powiat Brzeski, zaplanowaliśmy na sobotę 20 czerwca, w ramach Brzesko-Okocim Festival. Już wiemy, że będziemy mieli wsparcie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Będzie to naprawdę imponujący koncert, wierzę że zgromadzi tłumy. Już dzisiaj zapraszam nie tylko mieszkańców miasta, ale całego powiatu, całej Małopolski. Queen Symfonicznie z orkiestrą i chórem – to jedno z bardziej widowiskowych wydarzeń w świecie muzyki. Artyści wykonują największe przeboje grupy Queen. Będzie można wysłuchać piosenek zaaranżowanych symfonicznie, utworów, które wpisały się w historię muzyki rozrywkowej. Nie ma dnia, nie ma stacji, by utwory napisane i skomponowane przez lidera tej grupy nie pojawiały się na antenie – Freddie Mercury to przecież prawdziwa legenda naszych czasów.


Koncert plenerowy, symfoniczny, to gigantyczne wyzwanie logistyczne…
To prawda, ale mamy doświadczenie z tym związane. Powoli rodzi się nowa tradycja w Brzesku – takie właśnie czerwcowe spotkania symfoniczne w plenerze. Oczywiście przygotowanie koncertu: scena, nagłośnienie, obsługa kilkudziesięciu artystów, to spore wyzwanie logistyczne i finansowe. Ale damy radę.

 

Nie wątpię. Rada Powiatu Brzeskiego uchwaliła budżet na 2020 rok. Jak zatem wygląda plan dochodów i rozchodów.
Budżet został uchwalony w grudniu. Skonstruowaliśmy budżet bez zaciągania jakichkolwiek kredytów, bez konieczności przeznaczania do sprzedaży powiatowych nieruchomości. Ponadto rok 2019 udało się zamknąć sporą nadwyżką budżetową, którą chcemy przeznaczyć na wcześniejsze spłaty zobowiązań. Pozwoli to zmniejszyć poziom zadłużenia Powiatu, a co za tym idzie, gdy pojawią się środki z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej, będziemy mogli po nie sięgnąć. Budżet na 2020 rok, mimo że oszczędnościowy, nadal ujmuje wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy na ten okres. Są to przede wszystkim zadania, na które wcześniej pozyskaliśmy środki europejskie.

 

Najważniejsze inwestycje powiatu?
Najważniejsze inwestycje to dwa duże zadania drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych. Jest to droga powiatowa w Przyborowie, w gminie Borzęcin, oraz droga w Sufczynie, Perle i Biadolinach Szlacheckich w gminie Dębno. W ramach tych inwestycji zaplanowano nie tylko modernizację jezdni, ale także budowę chodników, zatok przystankowych całej infrastruktury drogowej. Kontynuujemy także duże projekty edukacyjne, na które pozyskaliśmy ponad 10 milionów złotych. Projekty twarde – to pieniądze na wyposażenie szkół, pracowni tematycznych. Ale także programy miękkie – chociażby staże zawodowe (krajowe i zagraniczne) dla uczniów, dodatkowe kursy kwalifikacyjne począwszy od prawa jazdy poprzez dodatkowe kursy zawodowe: spawacza, baristy, kierowcy wózka widłowego itp. Prowadzimy również dwa duże europejskie projekty geodezyjne. Chodzi o scalenia gruntów w Strzelcach Wielkich oraz zagospodarowanie terenów poscaleniowych. Na inwestycje w tym obszarze pozyskaliśmy naprawdę imponujące fundusze, bo ponad 20 mln złotych. Ponadto prowadzimy projekt e-usługi związany z rozbudową zasobów informacyjnych, informatycznych oraz technicznych w powiecie. Inaczej mówiąc, zwiększamy dostępność naszych usług, umożliwiając klientom załatwianie spraw przez Internet, bez wychodzenia z domu. Ten projekt również jest bardzo obszerny pod względem rzeczowym i finansowym, opiewa bowiem na około 9 milionów złotych. W imieniu państwa będziemy także prowadzić prace poscaleniowe wokół autostrady. Przy finansowaniu ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad całą infrastrukturę, drogi, mosty i przepusty wykona Zarząd Dróg Powiatowych w Brzesku. W tym roku rozpocznie się inwestycja w Brzesku, gdzie zakończono już prace scaleniowe.

 

Mówił Pan, że Powiat spłaca stare kredyty. Szybciej niż planowaliście kilka lat temu. Skąd taki pośpiech?
Założenie budżetu jest takie – chcemy szybciej spłacić zobowiązania z lat poprzednich, aby odpowiednio przygotować się na nową perspektywę unijną. Już w 2019 roku spłaciliśmy więcej kredytu niż to było planowane. Całą nadwyżkę budżetową z ubiegłego roku, a jest to kwota sięgająca 3 milionów, także przeznaczymy na spłatę starych kredytów.

 

To co spędza sen z powiek nie tylko samorządowi Powiatu Brzeskiego, ale bodaj wszystkim powiatom i gminom w Polsce, to subwencja oświatowa.
Niestety z roku na rok dopłacamy do oświaty coraz więcej. W tym roku dodatkowe obciążenie spowodował nabór dwóch roczników do szkół średnich, czyli uczniów trzecich klas gimnazjalnych oraz uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej. Podwyżki płac nauczycieli oraz zwiększony dodatek za wychowawstwo to były dodatkowe koszty. W tym roku, podobnie jak przez cztery ostatnie miesiące 2019 roku, duże środki będziemy musieli przeznaczyć na uzupełnienie subwencji oświatowej. Wierzę, że w latach następnych środki na oświatę przekazane przez Ministerstwo będą wyższe.

 

Mówił Pan o Funduszu Dróg Samorządowych. Czy w tym roku prace będą prowadzone tylko w dwóch gminach: Borzęcin i Szczurowa?
Mamy przygotowaną dokumentację na remont dróg powiatowych w gminie Szczurowa. Opracowywany jest także wniosek na drogę Przyborów – Borzęcin. Jesteśmy w trakcie tworzenia projektów i wniosków na drogi powiatowe w pozostałych gminach. Przypomnę, że w ubiegłym roku udało się zrealizować dwie duże inwestycje drogowe na południu powiatu: drogę Gnojnik – Lewniowa – Złota – Biskupice Melsztńskie oraz drogę z Tymowej przez gminę Iwkową.

 

W tym roku zmieniła się filozofia wydawania środków na budowę chodników przy drogach powiatowych. Nie będzie już inwestycji finansowanych po połowie przez gminy i powiat?
Wspólnie z burmistrzami i wójtami uznaliśmy, że bardziej efektywne jest teraz, odkąd działa Fundusz Dróg Samorządowych, realizowanie inwestycji właśnie w oparciu o FDS. Prorozwojowym i racjonalnym wyjściem jest budowanie dłuższych odcinków przy udziale środków zewnętrznych. Do tej pory finansowaliśmy budowę chodników w proporcji 50% Powiat, 50% Gmina. Teraz z FDS możemy otrzymać 80%, a my, czyli samorząd Powiatu i danej Gminy, dopłacamy po 10%. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Oczywiście w przypadku FDS musimy realizować duże zadania. Przypomnę, że w tamtym roku w oparciu o Funduszu Dróg Samorządowych na południu powiatu brzeskiego, w trzech gminach, wybudowaliśmy około 3.5 kilometra chodnika.

(rozmawiał mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .