Gmina Czchów: Kilkanaście milionów na inwestycje
WYDARZENIA - Czchów
środa, 27 listopada 2019 21:54

Blisko jedenaście  milionów złotych na inwestycje przeznaczyła w tym roku gmina Czchów. Udało się osiągnąć taki wynik, pomimo tego, że do utrzymania sieci szkół i przedszkoli dołożyliśmy ponad pięć milionów złotych – mówi naszej redakcji Marek Chudoba, burmistrz gminy Czchów.  

W tym roku wykonano remonty dróg dojazdowych do pól uprawnych. Na ten cel gmina wydała około 70 tysięcy złotych. Udało się opracować projekt wodociągu w miejscowości Jurków, Wytrzyszczka. Wykonano także  rozbudowę sieci wodociągowej w miejscowości Jurków, Tymowa, i w Piaskach Drużków. Kilkaset tysięcy złotych przeznaczono na prace remontowe przy drodze wojewódzkiej, w tym budowę chodnika w miejscowości Tymowa. Razem z powiatem brzeskim realizowane były dwie inwestycje przy drogach powiatowych: Tymowa – Łososina oraz Złota – Gnojnik.  Przygotowane profesjonalnie dwa wnioski o dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019  uzyskały pomoc finansową uzyskując wysokie bo 2 i 5 miejsce na liście. Dzięki temu na połowę pozyskano 50 procent kwoty potrzebnej na modernizację tych ciągów drogowych. Bardzo szeroki zakres prac wpłynie na znaczną poprawę bezpieczeństwa ruchu i podniesienie standardu obsługi jego  uczestników. Droga Tymowa – Łososina Dolna została przebudowana na odcinku blisko 11.5 kilometra. W gminie Czchów prace prowadzone w miejscowościach  Tymowa. Ogólna wartość projektu 5 737 332,23 zł w tym; udział powiatu 1 752 432,23 złotych; dotacja 3 436 188,00 zł udział gmin (Iwkowa i Czchów) 548 712,00 zł.  Natomiast druga droga remontowana była w ramach dotacji z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019. Prace wykonywano m.in.  w miejscowościach Złota, Biskupice Melsztyńskie. W sumie dotyczą odcinka o długości blisko 8.3 kilometra. Przebudowa dotyczy całej długości drogi od skrzyżowania drogi powiatowej z drogą krajową Brzesko – Nowy Sącz w Gnojniku, po skrzyżowanie tej drogi z drogą wojewódzką: Jurków – Roztoka (w miejscowości Biskupice Melsztyńskie). Ogólna wartość projektu 5 194 159,50  zł w tym: udział powiatu 1 493 209,39 zł; dotacja  3 107 093,00 zł.,  udział gmin 593 857,11  zł.  


Około miliona złotych kosztowały inwestycje oświatowe. Prace prowadzono w Tymowej i Domosławicach i Złotej. Jak mówi burmistrz Marek Chudoba ich dokończenie zaplanowano w 2020 roku. W sumie koszt tych inwestycji, rozłożonych na dwa lata, zamknie się kwotą około 2.5 miliona złotych. Grubo ponad cztery miliony złotych kosztowała rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w aglomeracji czchowskiej. Dzięki temu wszystkie – sto procent domów na terenie aglomeracji – zostało w pełni skanalizowanych. Pod tym względem gmina jest niekwestionowanym liderem w powiecie brzeskim, wyprzeda m.in. bardziej zurbanizowane Brzesko. W latach następnych – jak zapewnia burmistrz Marek Chudoba, prace będą prowadzone w miejscach poza aglomeracją czchowską. Gmina prowadziła także inwestycje na drogach gminnych, remontowała i wspierała jednostki OSP, zakończono także proces przenoszenia zbiorów biblioteki publicznej do nowego lokum.  Zakończono i rozliczono  także sztandarową inwestycje ostatnich lat: odbudowano wzgórze zamkowe – Grodzisko w Czchowie. Przypomnijmy, że w tym roku, w maju oficjalnie oddano obiekt do użytku. Na ten cel, w tegorocznym budżecie przeznaczono 1.4 miliona złotych. Cała inwestycja kosztowała kilka milionów, w znakomitej większości były to jednak środki pozyskane z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach pieniędzy unijnych.  Jakkolwiek na samo podsumowanie całego sezonu jest jeszcze za wcześnie: jeden wniosek nasuwa się sam. Miasto przeżywa swój wielki renesans. Przeżywa za sprawą odnowienia wzgórza zamkowego. W mojej ocenie odwiedziło nas nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów – mówi burmistrz Marek Chudoba. Zamek w Czchowie, popularnie nazywany Basztą to malownicze ruiny na wzgórzu, zlokalizowane nieopodal miejscowego Rynku. Budowla ta była jednym z grodów strzegących szlaku handlowego z Węgrami. Jeszcze przed dwoma laty z pośród zarośniętych resztek ruin, widoczna była jedynie baszta: pozostałość po zamku, który zajmował cały wierzchołek wzgórza nad płynącym niżej Dunajcem. To co spędza sen z powiek samorządu to rosnące wydatki na oświatę. – Tylko w tym roku dołożyliśmy do utrzymania sieci szkół i przedszkoli 5.2 miliona złotych. Z naszych wyliczeń wynika, że w przyszłym roku będzie to kwota około siedmiu milionów – wylicza burmistrz Marek Chudoba, który liczy na to, że w trakcie przyszłego roku subwencja oświatowa zostanie zwiększona, albo gminie uda się pozyskać pieniądze  z rezerwy budżetowej Ministra Edukacji.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .