Pławna. Uczcili pamięć bohaterów
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 17 września 2019 23:10

Uroczystości związane z 75. rocznicą Akcji pod Pławną w gminie Ciężkowice rozpoczęły się tradycyjnie przed pomnikiem poświęconym poległym partyzantom i zamordowanym przez Niemców mieszkańcom Zborowic-Zawodzia. Burmistrz Zbigniew Jurkiewicz powitał kombatantów i weteranów, posłów, przedstawicieli władz powiatu tarnowskiego, Sejmiku Województwa Małopolskiego, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli sołectw, szkół i instytucji z terenu gminy, strażaków. Powitał także Księży Parafii Zborowice, poczty sztandarowe i Orkiestrę Dętą OSP im Jana Muchy. Słowa powitania skierował do licznie zgromadzonych przed pomnikiem mieszkańców Zborowic- Zawodzia oraz tych wszystkich, którzy swoja obecnością zapragnęli uczcić pamięć poległych. W swoim wystąpieniu powiedział między innymi:

Osiemdziesiąt lat temu – 1 września 1939 roku – rozpoczęła się II wojna światowa – największy, najkrwawszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii świata, który pochłonął blisko 60 milionów ofiar. W rocznicę tych wydarzeń, w całym kraju, z należnym szacunkiem czcimy pamięć ludzi, którzy ginęli w obronie naszej ojczyzny i tych, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli okrucieństwa wojny. W imieniu samorządu Małopolski kwiaty złożyli radni: Wojciech Skruch i Stanisław Sorys. Dziś pochylamy przed nimi głowy. Szczególną pamięcią otaczamy partyzantów Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej i mieszkańców Zawodzia, a wśród nich księdza Jana Kozioła – bohaterskiego proboszcza parafii, który nie bacząc na własne bezpieczeństwo uratował ludność cywilną Zborowic przed rozstrzelaniem i spaleniem. Tablica upamiętniająca tę wyjątkową postać, która dzisiaj zostanie poświęcona, niech będzie symbolem naszego hołdu i wdzięczności, a jednocześnie przesłaniem dla młodego pokolenia i zobowiązaniem do dalszej dbałości o historię i do pamięci o bohaterach.”

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .