Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 30 sierpnia 2019 00:00

Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Rozmowa z Andrzejem Potępą, starostą brzeskim.

 

Policja obchodzi w tym roku setne urodziny. Dostojny Jubileusz nie ujdzie chyba uwadze samorządu powiatu brzeskiego?
Nie umknie nie tylko samorządowi powiatowemu, ale wszystkich samorządom gminnym. Wszystkie gminy wraz z powiatem brzeskim ufundowały bowiem sztandar dla jednostki. Zostanie on przekazany brzeskim stróżom prawa na początku września. Wiele wskazuje na to, że w uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej w Warszawie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Od wielu lat policja, jak również straż pożarna, mogą liczyć na pomoc powiatu brzeskiego. Nie szkoda tych środków? Nie lepiej byłoby wesprzeć inne przedsięwzięcia, wszak policję finansuje państwo?
Na poprawie bezpieczeństwa nie można oszczędzać. Oczywiście, że utrzymanie i wyposażenie straży i policji to zadanie państwa. Powiat brzeski, podobnie jak gminy wchodzące w jego skład, od wielu lat jednak wspiera finansowo naszych funkcjonariuszy. Kupujemy radiowozy, sprzęt komputerowy, narkotestery, wspieramy policję przy remontach, fundujemy drobny sprzęt. Podobnie jest ze strażą pożarną. Cieszy mnie jako starostę brzeskiego, że w świetle danych statystycznych, powiat brzeski jest jednym z najbezpieczniejszych w Małopolsce. Samorządy dorzuciły do tego swoje przysłowiowe „trzy grosze”. O skuteczności pracy policji czy straży decydują ludzie, ale muszą mieć dobre wyposażenie, muszą mieć odpowiednie narzędzia do pracy.

Skoro mówimy o policji i straży: kiedy zostaną w końcu wybudowana nowe obiekty dla Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku?
Zabiegamy o to od wielu lat. Od dziewięciu lat, odkąd jestem starostą, rozmawiałem na ten temat z kilkoma ministrami. Powiat brzeski zakupił dwie hektarowe działki koło szpitala i przekazał je do dyspozycji policji i straży. Budowa komendy policji jest już przesądzona. Jest projekt techniczny, stosowna dokumentacja. Mam nadzieję, że prace rozpoczną się wiosną 2020 roku. Realizacja takiej inwestycji potrwa jakieś dwa lata. Mam nadzieję, że znajdą się także środki na budowę obiektów dla Państwowej Straży Pożarnej. Mamy działkę, na której obiekt mógłby powstać. Jest wysoko na liście inwestycji, które będą realizowane. Wierzę, że w tej kadencji samorządu i tę inwestycję uda się zrealizować, w najgorszym wypadku rozpocząć. Decyzje w tej sprawie zapadają w Warszawie. Dodam, że do ostatniego etapu „walki” o budowę komendy policji włączyła się minister Józefa Szczurek-Żelazko, za co pani poseł serdecznie dziękuję.

Niedawno, wielkim sukcesem, zakończył się STRAŻMAGEDON. Strażackie zmagania biegowe. Zmagania trudne, ale chyba potrzebne...
Powiat brzeski przekazał na organizację STRAŻMAGEDON-u osiem tysięcy złotych. Byliśmy partnerem tego przedsięwzięcia, a głównym organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach. Zainteresowanie akcją było ogromne. To najlepszy dowód na to, że warto wspierać takie przedsięwzięcia. Projekty tego typu mają na celu nie tylko promowanie aktywności fizycznej, ale także walor poznawczy i integracyjny.

Za nami kolejna odsłona projektu „Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski”. Coraz większa rzesza uczestników jest chyba najlepszym dowodem, że warto realizować takie przedsięwzięcia?
I w tym roku nasi mieszkańcy nie zawiedli. W realizacji programu uczestniczy niemal pięćset osób. Z roku na rok jest ich więcej. Oczywiście bardzo nas to cieszy i utwierdza tylko w przekonaniu, że warto organizować takie akcje. Ja przypomnę, że sama idea zrodziła się przed kilkoma laty. Chciałem zachęcić mieszkańców do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Nasz pomysł łączy w sobie kilka celów: z jednej strony aktywność, z drugiej strony propagujemy bezpieczne zachowanie na jezdniach, deptakach, na drogach, nie mniej istotny jest walor poznawczy: spacerując, biegając czy jeżdżąc na rowerze, poznajemy uroki naszego powiatu. Oczywiście nie zapomnijmy także o elemencie rywalizacji – zdrowej, opartej na zasadach fair play. To właśnie duch tej rywalizacji skłonił wiele osób do spędzania wolnego czasu na aktywnym wypoczynku. Co więcej możliwość podglądania postępów współzawodników bardzo dopinguje. Zwycięzca ubiegłorocznej edycji, w kategorii jazda na rowerze, opowiadał mi, jak bardzo motywowały go wyniki innych uczestników. Wsiadał wówczas na rower i jechał w trasę. Dodam, że uprawianie tej formy wypoczynku rozpoczął na emeryturze.

Kto brał udział w tegorocznej akcji.
Mieszkańcy całego powiatu, ze wszystkich gmin regionu brzeskiego. W sumie niemal pięćset osób poprało naszą akcję i wyruszyło na trasę. To osoby w rożnym wieku: od nastolatków do seniorów. Na liście znaleźli się przedstawiciele rożnych profesji: jedni aktywni byli w weekendy, inni przez cały tydzień.

Zrodził się podobno Panu pomysł, by w przyszłym roku realizacja projektu „Aktywny i Bezpieczny Powiat Brzeski” została połączona z jakąś akcja charytatywną.
Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Na razie analizujemy prawne aspekty tego zagadnienia. Może każdy kilometr pokonany przez uczestnika zamienimy na grosz przekazany na cele charytatywne: jakiejś organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu brzeskiego czy komuś choremu, potrzebującemu wsparcia finansowego.

Może znajdzie się sponsor?
Liczymy na to. Gdyby rzeczywiście jakiś koncern, duża firma stała się partnerem projektu i przekazała, powiedzmy grosz za każdy przejechany kilometr na cel charytatywny, byłaby to wielka sprawa.

Szpital w Brzesku zmienia się. Na jakim etapie jest największa inwestycja w dziejach placówki, budowa bloku operacyjnego?
Po pierwsze: trzeba powiedzieć, że blok operacyjny w brzeskim szpitalu był już mocno przestarzały. Decyzję o rozpoczęciu inwestycji uzależnialiśmy jednak od pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Udało się. Szpital otrzymał kilkumilionowe dofinansowania na modernizację tego kluczowego miejsca. Ja dodam, że remont obejmował także pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Inwestycji na taką skalę jeszcze w szpitalu nie realizowaliśmy. W ramach tego zadnia powiększyliśmy blok operacyjny. W efekcie powstały trzy sale operacyjne z zapleczem techniczno-socjalnym, a także sala do wybudzania pacjentów. Prace obejmowały zmiany układu pomieszczeń, ciągów komunikacyjnych, jak i mediów (instalacja wodno-kanalizacyjna, klimatyzacja).

Czy w szpitalu pojawił się także nowy sprzęt?
Oczywiście. Zakupiliśmy nowy sprzęt, z którego będzie na co dzień korzystał personel. Są to m.in. kardiomonitory, centralna stacja monitorowania, defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki elektryczne, diatermie, stoły operacyjne, aparat RTG, umożliwiający wykonanie zdjęć podczas operacji i w różnych pozycjach oraz system ogrzewania pacjenta. Szpital brzeski wykonuje około 2.5 operacji rocznie. Z roku na rok ich przybywa. Stąd decyzja o remoncie bloku operacyjnego. Dodam, że w ramach inwestycji, zmienił się również pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Przebudowano tam łazienki i wykonano wymianę sprzętu sanitarnego na taki, z którego bez problemu będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością. Zostały też wykonane instalacje, m.in. mechanizm wzywający personel, monitoring i klimatyzacja. Warto wspomnieć, że zastosowano materiały wykończeniowe, minimalizujące ryzyko zakażeń. W ramach projektu w szpitalu pojawią się w końcu nowe łóżka ułatwiające rehabilitację pacjentów po operacjach, a także aparat USG. Oddział wzbogacił się też o nową aparaturę medyczną służącą do diagnostyki chorób układu kostno-stawowego: cyfrowy aparat RTG, densytometr oraz ultrasonograf.

Modernizacja zakrojona na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej?
To prawda. Przypomnę, że ponad 5,3 mln zł dotacji pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jest to największa inwestycja, która do tej pory była prowadzona w szpitalu w Brzesku. Nowy blok operacyjny to zupełnie nowa jakość świadczonych usług.

Podczas lipcowej sesji Rady Powiatu Brzeskiego zdecydowano o dofinansowaniu zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Powiat wyręcza państwo?
Nie traktujemy tego w ten sposób. Chcemy pomóc naszym mieszkańcom. Dzięki temu jeszcze w tym roku w naszym szpitalu może zostać wykonane 40 zabiegów tego typu. Zakwalifikowani zostaną do nich tylko mieszkańcy powiatu brzeskiego. Warto dodać, że endoprotezoplastyka stawów kolanowych to nowość w naszym szpitalu. Do tej pory mieszkańcy powiatu brzeskiego, aby wykonać tego typu operacje musieli jeździć do dużych ośrodków, a to nierzadko oznaczało długi czas oczekiwania. Przypomnę tylko, że od kilku miesięcy pracuje w Brzesku nowy zespół ortopedów, którzy wykonują nierealizowane do tej pory zabiegi. Endoprotezoplastyka stawów kolanowych to kolejna nowatorska operacja, która dzięki nim będzie przeprowadzana. Jest też kolejna dobra informacja w tej sprawie. Dotacja Rady Powiatu Brzeskiego umożliwi sfinansowanie pierwszych 40 operacji w tym roku. Ich wykonanie jest konieczne, aby w przyszłym roku – mam nadzieję – szpital mógł podpisać kontrakt na realizację takich zabiegów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Gdzie mogą zgłaszać się pacjenci?
Wszystkie osoby ze wskazaniami na wykonanie operacji mogą się zgłaszać do Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Brzesku. Za zakwalifikowanie pacjentów do zabiegów odpowiadają ordynator oddziału lek. med. Krzysztof Szklanny i lek. med. Tomasz Malina. Kwalifikacje są prowadzone w czwartki od godz. 10:00 do 14:00 i w piątki od godz. 9:00 do 13:00, do czasu wyczerpania przyznanego na ten rok limitu, czyli 40 zabiegów.

(rozmawiał mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .