DCK. Sezon kulturalno-rozrywkowy w Gminie Dębno
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 09 lipca 2019 20:39

Przed nami, obfity w cykliczne i nowe wydarzenia, sezon kulturalno-rozrywkowy w Gminie Dębno. Zapraszamy Wszystkich mieszkańców naszej gminy i gości do udziału w przygotowanej przez Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi oferty kulturalno - rozrywkowej w tym sezonie. Wierzymy, że przygotowana  oferta programowa, zgromadzi licznie mieszkańców naszej gminy i wielu gości, a każdy, bez względu na wiek i upodobania, znajdzie w niej coś dla siebie.  Tegoroczny sezon wydarzeń rozpoczął się od mocnego folklorystycznego akcentu.


W dniach 8 i 9 czerwca odbył się jubileuszowy, XXX Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK - czyli największa impreza folklorystyczna (w kategorii dziecięcej) w Małopolsce. Tym razem, oprócz honorowego patronatu Wójta Gminy Dębno i Starosty Brzeskiego, także Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego. Przegląd swoim zasięgiem obejmuje region Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich, Pogórza Ciężkowickiego i pogranicza krakowsko-rzeszowskiego. Do Łoniowej przyjechali mali tancerze i muzycy, którzy umiłowali i pielęgnują najcenniejsze wartości i tradycje folkloru dziecięcego regionu krakowskiego. Wystąpiła też mocna reprezentacja naszych gminnych dziecięcych zespołów. Tydzień później odbędzie się w niedzielę 16.06.2019 - Muzealna Noc Świętojańska na Zamku w Dębnie czyli nastrojowe, wieczorno-nocne spotkania  zamkowe ze sztuką, poezją, muzyką klasyczną. Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w tym roku odbędą się w Łoniowej. W zawodach rozgrywanych pod czujnym okiem sędziów biorą udział wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Dębno.  28 lipca zaplanowano w Dołach Turniej Sołectw. W zawodach wezmą udział drużyny z poszczególnych sołectw z terenu naszej gminy. Uczestnicy turnieju rywalizując o miano najlepszej wsi, będą musieli się wykazać nie tylko sprawnością fizyczną, ale również zręcznością. Na dębiński zamek wrócimy ponownie 4 sierpnia, kiedy to odbędą się Letnie Spotkania przy Winie oraz wernisaż wystawy retrospektywnej „Ceramika i szkło”. Sierpień to także okres sołeckich pikników, takich jak „Rodzinny piknik na sportowo w Dębnie, który odbędzie 11 sierpnia na kompleksie sportowym „Orlik”. Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się 18 sierpnia w Jaworsku. Tradycyjna Plenerowa impreza o charakterze obrzędowym. Co roku, kolejne miejscowości gminy Dębno przyjmując rolę gospodarza, goszczą rolników z wieńcami dożynkowymi. Głównym punktem imprezy jest konkurs oraz „ośpiewanie” wieńca. Każde sołectwo z gminy Dębno przygotowuje tradycyjny wieniec żniwny, który prezentuje grupa kilkunastu osób ubranych w stroje regionalne, przy asyście kapeli ludowej. Po tych obrzędach zaprezentują się wykonawcy i artyści z Gminy Dębno, z nowych zespołów, grup i projektów artystycznych. Finałem imprezy będzie koncert muzyki tanecznej i zabawa do białego rana.


Jesień, w oficjalnym kalendarzu wydarzeń Gminy Dębno, przyniesie kilka nowych przedsięwzięć społeczno – kulturalnych, ale przede wszystkim dodatkowe zajęcia i wzbogaconą ofertę warsztatów dla wszystkich grup społecznych. Zapraszamy zatem do korzystania z oferty przygotowanej przez Dębińskie Centrum Kultury.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .