Brzesko. Jednogłośnie dwa razy „tak” dla starosty
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 07 lipca 2019 09:32

Rada Powiatu Brzeskiego jednogłośnie podjęła uchwałę o udzielenie wotum zaufania i absolutorium zarządowi powiatu. Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zasiadają w ławach opozycji, podkreślają, że wotum zaufania i absolutorium to ocena merytoryczna, a nie polityczna. – Nie chcemy upolityczniać samorządu powiatowego. Możemy się różnić poglądami, mieć inne spojrzenie na niektóre problemy powiatu, na drogi ich rozwiązania, ale ogólna ocena prac zarządu powiatu brzeskiego jest pozytywna. Dlatego postanowiliśmy głosować za udzieleniem wotum zaufania, a chwilę potem za skwitowaniem zarządu z wykonania budżetu w 2018 roku. Będziemy obserwowali pracę zarządu, ostrzegali przed nadmiernym zadłużaniem. Z drugiej strony rozumiemy, że wiele inwestycji było niezbędnych, a pokusa pozyskania środków unijnych, spora – tłumaczy radny Stanisław Pacura. Radny Tadeusz Kanownik ze Wspólnoty Samorządowej podkreśla, że zadłużenie powiatu narastało przez kilka kadencji i nie można „obarczać” nim tylko tego zarządu. – Na pewno trzeba się przyjrzeć wydatkom powiatu, ale zakres inwestycji, chociażby drogowych, zmienił powiat nie do poznania. W tegorocznym budżecie realizowane są dwie inwestycje na terenie gminy Czchów i sąsiednich gmin Gnojnik i Iwkowa – mówi Tadeusz Kanownik.

Starosta Brzeski Andrzej Potępa dziękował radnym za zaufanie. Jakkolwiek powiat jest zadłużony, zresztą jak wszystkie samorządy w Polsce, to jednak zakres inwestycji zrealizowanych w tej dekadzie jest kilka razy większy. Pierwsze dwie kadencje w historii powiatu brzeskiego upłynęły pod znakiem inwestowania w oświatę, teraz w infrastrukturę drogową. Dobrym przykładem skutecznego pozyskania środków są chociażby wspomniane dwie inwestycje drogowe, realizowane w tym roku, na południu powiatu brzeskiego. Zdaniem radnego Ryszarda Ożóga – wieloletniego wicestarosty, starosty i szefa samorządu powiatowego, za kilka lat może nie być środków unijnych. – Nie wykorzystanie tego potencjału byłoby grzechem zaniechania – mówi. Przypomnijmy, że w tym roku, po raz pierwszy, rady gmin, powiatów i sejmików głosowały wotum zaufania dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów/zarządów powiatów, marszałków /zarządów województw. Głosowanie odbywa się po dyskusji na temat raportu o stanie gminy – powiatu czy województwa. Zgodnie z prawem poprzedza ono uchwałę absolutoryjną. Wotum zaufania przegłosowano jednomyślnie, potem odczytano opinię RIO i Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu w 2018 roku. Obydwie były pozytywne. Głosowanie za udzieleniem skwitowaniem było formalnością: wszyscy byli za.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .