Czchów. Stolica małopolskiego jazzu
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 12 lipca 2019 00:00

Po raz dwudziesty organizujemy ten festiwal. W tym roku potrwa od 12 do 14 lipca. Przez kilka dni Czchów będzie stolicą jazzu. Zapraszam wszystkich na to przedsięzicie artystyczne. Kultura wysoka po raz kolejny zawita to miasteczka nad Dunajcem – zachwala burmistrz Marek Chudoba.


Po raz jubileuszowy – dwudziesty, rytmy tej muzyki zabrzmią w tej części Małopolski. Rozpoczynamy w piątkowy wieczór, 12 lipca, a zakończymy nasze wielogodzinne jazzowanie w niedzielny poranek – zapewnia Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w 2000 roku, ale związki miasta z tym gatunkiem muzyki sięgają lat 60. XX stulecia. Miasteczko zyskało wówczas status miasteczka turystycznego, latem przebywało tutaj wielu turystów. Dla nich organizowano wieczorki taneczne i dancingi. Ponieważ nie było zbyt wielu miejscowych muzyków, zatrudniano na ten czas „grajków” krakowskich, w tym nierzadko studentów. To oni, podczas wieczorków tanecznych, przemycali w repertuarze utwory jazzowe. I tak z czasem jazz zagościł na trwałe w mieście. Najpierw były to pojedyncze utwory, potem koncerty, a od dwóch dekad, lipcowy festiwal.
(mir)

Tegoroczni artyści
Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera” - Mark Shepherd to muzyk, kompozytor i tekściarz. Oczarowany nutą swingu i ekspresją jazzu; wierny miłośnik tego gatunku muzyki, a trąbka jest jego wiernym kompanem i przyjacielem. W Polsce grał m. i. z Januszem Muniakem, Wojtkiem Karolakiem, Mieczysławem Mazurem, Andrzejem Snajperem Jastrzębskim, Stanisławem Soyką, Bogdanem Hołownią, Karolem White, Pawłem Kaczmarczykiem, Dymitrem Markiewiczem i Wojciechem Kamińskim.


„Mea Culpa & Jazz Rooters” - ELA „Mea’’ CULPA, to wszechstronna charyzmatyczna i szalona wokalistka. Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego P.W.S.T. w Krakowie. Studiowała także wokalistykę na akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Uczestniczka wielu festiwali muzycznych, m. i. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel ,,Camp Meeteng’’, Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Salzburg Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego ,,Złota Tarka’’. Śpiewała także w legendarnym zespole ,,The Willows Revival Singers’’. Obecnie współpracuje z kultowym, jednym z najstarszych zespołów w Polsce ,,Old Metropolitan Band’’. Z zespołem ,,JAZZ ROOSTERS’’ w którego skład wchodzą muzycy znani z wielu krakowskich formacji, koncertowała wielokrotnie w klubach jazzowych.
„Boba Jazz Band” - jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci.


„Jazz Band Ball Orchestra & Basia Gąsienica-Giewont” – przyjaciel festiwalu „elegancka orkiestra balowa … w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności”. Czy trzeba coś więcej … dodać? Koniecznie trzeba tylko pojawić się na ich koncercie!!!


Basia Gąsienica-Giewont - wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka prestiżowych festiwali, m.in. nagroda Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf. Współpracowała m.in. z A.Sztabą, A.Brandstatterem, G.Turnauem, A.Zaryckim, A.Poniedzielskim.


„Leliwa Jazz Band”- Zespół założony przez bandżystę Edwarda Wnęka w 1978 roku; działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
„Bartek Szułakiewicz & Te Fajne dziewczyny” - znany już czchowskiej publiczności z projektu z Leliwą Jazz Band . Na festiwalu w 7-osobowym składzie (fortepian, 3 głosy, saksofon, bass, perkusja) pojawią się po raz pierwszy. Znając już ich możliwości, możemy być pewni, że dostarczą nam nieopisanych wrażeń - piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew, repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.


„RB Dixie Five” - zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego, który w RBDF gra na suzafonie. Zespół wykonuje muzykę Nowoorleańską w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez muzyków, których kariery muzyczne zaczęły się w Nowym Orleanie. Muzycy RB DIXIE FIVE, to absolwenci klasycznych i jazzowych uczelni muzycznych. Zespół jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „OLD JAZZ MEETING-ZLOTA TARKA’’ w 2015 roku.


„Kraków Street Band” - ich muzyka urzeka swobodą i pozytywną energią. Wystąpili w finale programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury. Reprezentowali Polskę w największych zagranicznych festiwalach - m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy).


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .