Turniej Rycerski w Dębnie
WYDARZENIA - Dębno
poniedziałek, 01 lipca 2019 13:56

Tysiące osób pojawiło się na zamku w Dębnie, gdzie odbył się Turniej Rycerski. – To największa tego typu impreza w regionie. Cieszy mnie, że w tym roku aura dopisała, bo w ostatnich latach, niepisaną tradycją, był deszcz – mówił podczas oficjalnego otwarcia wójt gminy Wiesław Kozłowski. To właśnie gospodarz imprezy, wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek – Żelazko, Anną Pieczarką, wicemarszałkiem Małopolski oraz Andrzejem Szponarem, dyrektorem tarnowskiego Muzeum Okręgowego, dokonali otwarcia imprezy. W gronie gości znaleźli się m.in. poseł Michał Wojtkiewicz, poseł Urszula Augustyn, radny województwa małopolskiego Wojciech Skruch, wicestarosta brzeski Maciej Podobiński, radni powiatowi i gminni na czele z Piotrem Maturą, Kazimierzem Brzykiem, Justyną Wójtowicz – Woda.

Podczas Turnieju można było podziwiać pokazy walk rycerskich, łucznicze, a także tańców dworskich. Organizatorem wydarzenia było województwo małopolskie wraz z gminą Dębno i Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Ta impreza od lat ma swoją rangę i miejsce na mapie kulturalnej Małopolski. W niedzielę po raz kolejny w Dębnie zjawiła się elita rycerstwa europejskiego. Przyjechały grupy rekonstrukcyjne nie tylko z całej Polski, ale także z Węgier, Słowacji i Czech. Tłumy widzów oglądały mnóstwo pokazów – walk rycerskich, władania szablą, łuczniczych, tańców dworskich, kaskaderskiej jazdy na koniu i rzucania nożem do tarczy. Można było ponadto zwiedzać zamek w Dębnie. – Jestem tutaj od wielu lat. Za każdym razem jestem zafascynowana. Gratuluję pomysłu, gratuluje doskonałej organizacji imprezy – mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko. W wydarzeniu uczestniczyła Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego, która wraz z wójtem Dębna Wiesławem Kozłowskim rozdawała bigos uczestnikom imprezy. – To bardzo dobrze, że obok zamku w Dębnie organizowane jest takie wydarzenie, bo można z ery tabletów, smartfonów, cyfryzacji i informatyzacji przenieść się do epoki, gdy byli rycerze. Ten turniej to też lekcja żywej historii. W szkole podawany jest zazwyczaj suchy przekaz, tutaj młodzi ludzie mogą zobaczyć jak w praktyce wyglądało życie w czasach Zawiszy Czarnego - mówiła Anna Pieczarka. Wieczorem wystąpił krakowski zespół Kapela Hanki Wójciak, a wydarzenie zakończył pokaz sztucznych ogni. Podczas Turnieju był czas także na rozmowy kuluarowe. Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury wspólnie z radnym i szefem Komisji Budżetu Sejmiku samorządowego Województwa Małopolskiego, Wojciechem Skruchem, omówili możliwości finansowania imprezy w 2020 roku. Radny Skruch zaproponował, że impreza zostanie wpisana do budżetu województwa już w listopadzie tego roku.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .