Dzięki samorządowi powiatowemu powiało w Brzesku kulturą wysoką
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 26 czerwca 2019 12:33

dsc-3542Rozmowa z Andrzejem Potępą, starostą powiatu brzeskiego.

Dzięki samorządowi powiatowemu powiało w Brzesku kulturą wysoką. Liczna publiczność, gromkie oklaski, zachwyt widzów, to chyba najlepsze dowody, że warto było zorganizować tego typu koncert.

Co do tego nie miałem najmniejszej wątpliwości. Byłem przekonany, że koncert spotka się z ciepłym przyjęciem mieszkańców miasta i powiatu. Zaproponowaliśmy bowiem publiczności muzykę wyjątkową. Na brzeskim Rynku, po raz pierwszy po rewitalizacji, zresztą bodaj po raz pierwszy od wielu lat, rozbrzmiały największe przeboje muzyki klasycznej, operowej i operetkowej. Utwory znane, popularne, często wykonywane w filharmoniach czy na scenach operowych świata. Zaprosiliśmy do Brzeska muzyków z najwyższej półki. Strauss Symphonic Orchestra, bo to ona wystąpiła w stolicy powiatu brzeskiego, ma ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym.

 

Zaskoczyła Pana liczna publiczność?

dsc-3291Na pewno ilość osób, która skorzystała z naszego zaproszenia była zaskoczeniem. Nie tylko dla nas, ale także dla naszych gości, sponsorów, mecenasów wydarzenia. Cieszy mnie fakt, że w tym gronie było wielu młodych ludzi. To dowód na to, że młodzież nie tylko słucha rocka, rapu czy disco polo, ale także, jeśli ma taką okazję, korzysta z wydarzeń zaliczanych do wysokiej kultury. W bardzo licznym gronie publiczności nie zabrakło mieszkańców miasta i powiatu, ale także było wielu przyjezdnych z Tarnowa, Bochni, Nowego Sącza czy Krakowa.

 

Szczęście było po waszej stronie. Dopisało wszystko…

Przez wiele lat realizowałem tego typu wydarzenia, więc w gruncie rzeczy nie bałem się samej organizacji koncertu, chociaż pod wieloma względami było to duże wyzwanie. Przede wszystkim martwiłem się o pogodę. Imprezy plenerowe mają to do siebie, że w naszych warunkach klimatycznych, dość często o ich powodzeniu decyduje właśnie pogoda. Nam rzeczywiście sprzyjało wszystko: łaskawa aura, liczni sponsorzy, mecenasi koncertu oraz liczna publiczność.

 

Koncert Strauss Symphonic Orchestra, który odbył się w ramach trzydniowej imprezy Brzesko Okocim Festiwal, w całości – pod względem logistycznym i finansowym, został zorganizowany przez samorząd powiatu brzeskiego. Nie bał się Pan takiego wyzwania, mówię o stronie finansowej, bo o logistykę – nie chciałbym żeby zabrzmiało to jak frazes uświęcony potrzebą chwili – byłem spokojny, znając Pańskie doświadczenie w tym temacie.

Tdsc-3299roszkę zaryzykowaliśmy, bo już w marcu zakontraktowaliśmy koncert, a nie mieliśmy jeszcze „dopiętego” finansowania tego wydarzenia artystycznego. Udało się nam jednak pozyskać grono sponsorów oraz zacnego mecenasa: Samorząd Województwa Małopolskiego. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Zarządowi Województwa Małopolskiego, za wsparcie finansowe. Szczególne słowa podziękowania kieruję w stronę wicemarszałek Anny Pieczarki, która z ramienia zarządu województwa nadzoruje kulturę, a nad naszym koncertem objęła patronat honorowy. Słowa uznania kieruje również w stronę wicemarszałek Marty Malec-Lech, która zaszczyciła nas swoją obecnością. Podziękowania należą się także wszystkim naszym sponsorom oraz Gminie Brzesko, która chętnie przekazała wsparcie na realizację koncertu. Nasza współpraca układała się znakomicie.

 

Możemy już dzisiaj zaprosić na kolejny tego typu koncert?

Jestem przekonany, że sukces tegorocznej edycji naszego koncertu sprawi, iż zarówno radni powiatu brzeskiego, jak i nasi sponsorzy i mecenasi, z chęcią sfinansują drugą edycję koncertu. Marzy nam się, mówię o Zarządzie Powiatu Brzeskiego, by takie wydarzenie artystyczne organizować co roku, w ramach imprezy Okocim-Brzesko Festiwal. Myślę, że mogłaby to być druga sobota czerwca.

 

Koncert wpisze się w krajobraz Brzeska, czy może zostanie zorganizowany w innej gminie powiatu brzeskiego?

Moim zdaniem Brzesko, jako stolica powiatu – powinna być miejscem gdzie koncert będzie organizowany. Brzeski Rynek, który na nasz wniosek, został w tym czasie wyłączony z ruchu, doskonale się do tego nadaje. W gminie Brzesko mieszka co trzeci mieszkaniec powiatu. Oczywiście nie zapominamy o innych samorządach. Wspieramy wiele wydarzeń kulturalnych w każdej gminie powiatu. W Iwkowej Suszą Śliwkę, w Czchowie festiwal jazzowy, w Dębnie Turniej Rycerski, w Borzęcinie Święto Grzyba, w Gnojniku Turniej Szachowy, w Szczurowej Piknik Lotniczy. Oferta kulturalna gmin powiatu brzeskiego jest bardzo bogata.

 

Rozmawiał Mirosław Kowalski

fot. archiwum Starostwa w Brzesku


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .