Gnojnik. Kolejny klub Senior +
WYDARZENIA - Gnojnik
piątek, 21 czerwca 2019 21:30

Już dwa kluby Senior + działają w gminie Gnojnik. Kilka miesięcy temu powstał w Lewniowej. Teraz rozpoczął działalność w Gnojniku. Klub "Senior +" powstał z myślą o osobach po 60. roku życia, którzy są nieaktywni zawodowo, a także tych którzy czują się samotne. Klub mieści się w Domu Strażaka w Gnojniku, a oficjalne otwarcie go miało miejsce 5 czerwca 2019r. Gmina Gnojnik czyniła starania o pozyskanie środków z Ministerstwa Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej  na Utworzenie Klubów Seniora. W 2017 – taki Klub utworzono w Lewniowej. W 2018 roku dzięki kolejnym środkom przeprowadzono modernizację Domu Strażaka  w Gnojniku , co pozwoliło na otwarcie kolejnego Klubu SENIOR +. Remont i nowe wyposażenie pomieszczeń Klubu kosztował 260 tys. zł  z tego 150 tys. zł gmina pozyskała na ten cel z programu Senior +. Gnojniccy seniorzy mogą korzystać z Sali widowiskowej z pełnym wyposażeniem, z mniejszej Sali klubowej, szatni, sprzętu komputerowego, telewizora, sprzętu rehabilitacyjnego. Spotkania seniorów odbywają się  2x w tygodniu / poniedziałek i środa/.Seniorzy korzystają z zajęć świetlicowych, szycie, szydełkowanie, kulinarnych, rehabilitacyjnych, wyjeżdżają do kina i na wycieczki.


Niedawno odbyło się uroczyste  spotykanie  z okazji oficjalnego otwarcia klubu SENIOR +. w Gnojniku. W spotkaniu uczestniczyli  licznie zaproszeni  gości i gnojniccy seniorzy. Stowarzyszenie Pomocna Dłoń jest partnerem w realizacji tego zadania. Spotkanie prowadziła Prezes Stowarzyszenia „ Pomocna Dłoń”, która powitała przybyłych gości. Wójt Sławomir Paterek również w swoim imieniu powitał zebranych oraz przedstawił zakres prac inwestycyjnych w realizacji tego przedsięwzięcia. Ewa Cierniak-Lambert przedstawiła  dziewięcioletnia działalność Klubu Seniora Wrzos.  W tym okresie seniorzy korzystali z pomieszczeń obiektów Centrum Medycyny Rodzinnej w Gnojniku/ sal wykładowych  i terapeutycznych, kawiarenki, świetlicy, groty solnej i sal ćwiczeń, uczestniczyli w ponad 20 różnych projektach realizowanych przez Stowarzyszenie Pomocna Dłoń. Wyjeżdżali na ponad 20 wycieczek , brali udział w balach seniorów  oraz innych imprezach okolicznościowych np. festynach , dożynkach , spotkaniach z jubilatami …, w Senioraliach w Krakowie . Zespół kabaretowy Klubu występował cyklicznie w ORW EWA i RDO STAŚ,  Artyści Seniorzy gościli na występach w Kłaju, w Krakowie, w kopalni w Wieliczce, Brzesku, Wąwolnicy ,Alwernii ..Brali udział w czterech Przeglądach Twórczości Senioralnej „Starsi Panowie Dwaj „ gdzie zdobywali nagrody. Są laureatami nagrody Wójta Gminy Gnojnik  w dziedzinie krzewienia kultury.

Członkowie Klubu dwukrotnie  byli nominowani w Małopolskim Plebiscycie Poza Stereotypem-SENIOR ROKU  organizowanym przez ROPS w Krakowie / Barbara Strzesak i Stanisław Kornaś/.
Zespół nagrał dwie płyty  z kolędami i z piosenkami biesiadnymi. Przedstawiono piękną prezentację obrazująca działalność  Klubu Seniora WRZOS. Wzruszającym  akcentem było uczczenie chwilą ciszy  zmarłych członków Klubu/ Cecylii Wiśniowskiej , Stanisława  Kołodzieja, Tadeusza Konstantego i Stanisława  Kornasia/. Uroczystość uświetnił występ  członków klubu ,w którym przedstawiono szeroki wachlarz możliwości artystycznych seniorów. Występ bardzo podobał się zebranym. Uczestnicy spotkania mogli również zapoznać się z  Kroniką  Klubu Seniora WRZOS/ prowadzoną przez Prezes Ewę Cierniak-Lambert/ oraz z wystawą fotografii obrazujących działalność klubu. Była również możliwość podziwiania prac wykonanych na zajęciach . Nie obyło się też bez podziękowań dla osób ,które przyczyniły się do tej uroczystości. Wójt Gminy i Prezes Stowarzyszenia wręczali okolicznościowe listy i symboliczne upominki.  Dodatkowo Seniorzy dziękowali za działalność na rzecz Klubu Seniora WRZOS wręczając piękny bukiet róż. Nie obyło się bez wzruszeń. Zaproszono uczestników spotkania na poczęstunek przygotowany przez członkinie Klubu., a potem do zabawy .
Otwarcie Klubu Senior + odbyło się w przemiłej atmosferze. Zebrani mogli podziwiać szeroką działalność Klubu Seniora WRZOS, o której niejednokrotnie nie mieli pojęcia. 
 Cieszymy się  i jesteśmy wdzięczni ,że  Gmina Gnojnik znalazła środki i możliwości lokalowe ,  aby skorzystać ze środków  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i utworzyć Klub Senior + , w którym uczestniczą członkowie Klubu WRZOS. Jest to  piękna kontynuacja dotychczasowej działalności Klubu. Serdecznie dziękujemy wszystkim ,którzy przyczynili się do modernizacji Domu Strażaka i przygotowanie pomieszczeń dla naszej działalności. Prosimy o kontynuację dalszych prac.


(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

pr122019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .