Dębno i Zakliczyn. Eko Liderzy w Małopolsce
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 12 czerwca 2019 11:01

Tylko dwie gminy z regionu tarnowskiego: Dębno i Zakliczyn mogą poszczycić się tutułem Eko Lidera. Eko Liderzy z Małopolski zostali nagrodzeni podczas pierwszego dnia konferencji „Ochrona przyrody, powierzchni ziemi i krajobrazu w kontekście obowiązujących przepisów” organizowanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Nosalowym Dworze w stolicy polskichg Tatr – Zakopanem. Statuetki przyznano: EkoGmina miejsko – wiejska Biecz, nagroda pieniężna 30 tys. zł; EkoGmina wiejska – Dębno, nagroda pieniężna 30 tys. zł; EkoPrzedsięwzęcie – Gmina Zakliczyn, nagroda 20 tys. zł; EkoPrzedsięwzęcie – Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. 20 tys. zł; EkoPrzedsięwzęcie – Miasto Jordanów 20 tys. zł; EkoSzkoła – Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie 5 tys. zł oraz EekoPrzedszkole – Przedszkole Samorządowe w Światnikach Górnych 5 tys. zł.

 

Nasza gmina została doceniona za kompleksowe działania proekologiczne. Mowa nie tylko o samej rozbudowie sieci kanalizacyjnej, ale także działania związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii czy kompleksowe podejście do problemów termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Cieszy mnie ta nagroda, bynajmniej nie tylko sama kwota – bo wydamy ją na kolejne działania ekologiczne, ale sam fakt dostrzeżenia naszego wielkiego wysiłku. Jako jedyna gmina z powiatu brzeskiego i jedna z dwóch w regionie tarnowskim znalazła się w elitarnym gronie Eko Lideraów Małopolski – mówi Wiesław Kozłowski, wójt gminy Dębno.

 

Nagroda uciszyła także burmistrz Zakliczyna. Dawid Chrobak podkreśla, że teraz wszyscy zajęli się smogiem i ochroną środowiska… Dla nas te tematy zawsze były istotne, chociażby w kontekście kanalizacji, aczkolwiek faktycznie zanieczyszczenie powietrza kojarzyło się nam, jeszcze do niedawna, najbardziej z Krakowem i Nową Hutą. Kiedy pomiary stały się powszechne, okazało się, że i nas nie jest z powietrzem dobrze. Dlatego też szybko realizujemy te elementy programu walki ze smogiem, które są możliwe. Będą kontynuowane w tej kadencji dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne, prowadzimy też profilaktykę, zaczynając od najmłodszych mieszkańców

 

Te inwestycje mogą być wzorem dla innych, jak chronić środowisko naszej pięknej Małopolski, pokazują wielkie zaangażowanie gmin – mówił podczas gali Kazimierz Koprowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Konkurs Eko LIDERZY województwa małopolskiego jest organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie od kilkunastu at. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono gminy i powiaty, ich spółki komunalne, jednostki organizacyjne . W rywalizacji mogły brać również szkoły, przedszkola czy organizacje pozarządowe. Jego zdaniem  Małopolska może być naprawdę liderem w działaniach ekologicznych.

 

(mir)

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .