Powiat dąbrowski walczy z powodzią
WYDARZENIA - Region Dąbrowski
środa, 22 maja 2019 20:19

Powiat dąbrowski walczy z powodzią. Sytuacja dramatycznie wygląda nie tylko w Dąbrowie Tarnowskiej, ale także w Suchym Gruncie koło Szczucina. Tam wylał miejscowy potok. Z powodzianami spotkał się premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Beata szydło. Obydwoje zapewnili, że rząd uruchomi natychmiast pomoc dla poszkodowanych mieszkańców, ale pomoże także gminom i powiatowi w usuwaniu skutków powodzi. Strażacy, gdzie to możliwe, odpompowywują wodę i umacniają wały. Najgorsza sytuacja jest w tym momencie jest w Radgoszczy i Szczucinie, gdzie woda przesącza się przez wały, choć strażacy walczą o ich uratowanie.

Natomiast w Dąbrowie Tarnowskiej woda sukcesywnie opada. Gmina – za pośrednictwem MOPS – u, może wypłacić tzw. „pierwszą pomoc” – zasiłek do 3 tys. zł. Większe straty gmina będzie zgłaszać do wojewody, licząc na to, że ten uzna te zdarzenia za powódź. Wydaje się, że straty są już tak wielkie – zarówno w zakresie dobytku mieszkańców, budynków użyteczności publicznej jak i szeroko pojętej infrastruktury . Ewakuowani znaleźli schronienie wśród rodzin i bliskich.  Dodajmy, że obok Dąbrowy Tarnowskiej, ogromnie ucierpiała też Nieczajna Dolna, Sutków, Szarwark, Smęgorzów. Miejscowe podtopienia były też na Morzychnie.
W Dąbrowie ewakuowano 24 osoby. Zalana jest głównie ulica Nadbrzeżna, Oleśnica i okolice kina Sokół. W gminie Radgoszcz, rzeka Dęba przesącza się przez wał. Droga powiatowa w kierunku Brnia jest zalana i odcięta. Podobny problem z drogą dojazdową ma Olesno. Straż pożarna  w Dąbrowie Tarnowskiej odnotowała dotąd ponad 150 zdarzeń tego typu.


Burmistrz Szczucina zawiadamia, że rolnicy którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego tj. powodzi i deszczu nawalnego, mogą składać wnioski celem oszacowania strat. Przedmiotowe wnioski należy składać niezwłocznie, nie później jednak niż 10 dni od dnia ustąpienia wody, na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta i Gminy Szczucin lub w pok. nr 28 II piętro w godz. pracy urzędu. Druk wniosku wraz załącznikami jest dostępny do pobrania ze strony www.szczucin.pl (pod ogłoszeniem dot. powodzi), w pok. Nr 28 (II piętro), u Sołtysów oraz na Dzienniku Podawczym.
 
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię wniosku o płatności w ramach wsparcia bezpośredniego złożonego do ARiMR w roku wystąpienia klęski (dotyczy rolników korzystających z w/w formy pomocy),
- wydruk z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) na dzień wystąpienia n.z.a. (dotyczy rolników utrzymujących bydło, owce, kozy lub świnie),
- mapkę zawierającą numery ewidencyjne działek rolnych wraz z zaznaczonym obszarem i gatunkiem uszkodzonych upraw,
- dokumentację fotograficzną w przypadku uszkodzonych budynków gospodarczych i maszyn rolniczych.
Wniosek o oszacowanie strat należy wypełnić czytelnie i kompletnie wraz z niezbędnymi załącznikami oraz winien być  zgodny z wnioskiem o płatności złożonym do ARiMR.
 
 (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .