Powiat brzeski. Wiele atrakcji w regionie
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 07 maja 2019 15:02

Odnowione wzgórze zamkowe w Czchowie, ścieżka historyczno-militarna pod tamtejszą Basztą, wieża widokowa na Szpilówce w Iwkowej, sieć nowych tras rowerowych, szałas myśliwski w Strzelcach Wielkich, sławny zamek w Dębnie, dwór w Dołędze zwany „Nadwiślańskim Soplicowem”, imponujący pałac Goetzów w Brzesku – to tylko niektóre z wielu miejsc godnych polecenia na mapie turystycznej powiatu brzeskiego. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tutaj zainaugurowany został tegoroczny letni sezon turystyczny.

Wieża na Szpilówce
W sumie ma trzydzieści cztery metry wysokości, usytuowana jest na wzniesieniu liczącym 516 m n.p.m., góruje nad koroną drzew, dzięki czemu widać z niej krajobraz z czterech stron świata. Wieża widokowa na Szpilówce w Iwkowej, bo o niej mowa, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych subregionu tarnowskiego. Stalowa konstrukcja stanęła niemal w tym samym miejscu, w którym niegdyś znajdowała się wieża triangulacyjna, nieco niższa i drewniana, wykorzystywana do celów geodezyjnych, wzniesiona w latach 50. ubiegłego wieku.
Dzięki środkom unijnym odmieniono również najbliższe otoczenie budowli. Odtworzono ziemiankę, a teren został zagospodarowany w elementy małej architektury. Mało kto wie, że to miejsce skrywa wiele tajemnic z przeszłości. Ten niewielki drewniano-ziemny bunkier pochodzi z czasów Polski Ludowej, kiedy przez jakiś czas Szpilówka była swego rodzaju bazą wojskową Armii Czerwonej – najprawdopodobniej stacjonowali tutaj żołnierze, którzy odpowiadali za łączność telekomunikacyjną. Czerwonoarmiści przebywali tutaj w latach 1962-1966, ale pojawili się jeszcze w 1968 roku, podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Dwa lata później baza została ostatecznie zlikwidowana.
Wieża w Iwkowej to doskonały pomysł na weekendowy wypad. Przy okazji można zwiedzić zabytkowy kościół w Iwkowej i skorzystać z bogatej oferty tutejszej bazy gastronomicznej. Przypomnijmy również, że z wieży można podziwiać niezwykłą panoramę z widokiem na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. Ponadto w sąsiedztwie znajdują się: krzyż powstańców, źródełko powstańców, pustelnia św. Urbana czy rezerwat Bukowiec. Jest co zwiedzać!

Pod Basztą
Piknik historyczny, pokazy walk rycerskich, zwyczajów z czasów średniowiecza, ale także okresu późniejszego oraz możliwość zwiedzenia zamkowego wzgórza – te i wiele innych atrakcji zaplanowano w związku z oficjalnym oddaniem do użytku, po renowacji, Czchowskiego Grodziska. Wzgórze zamkowe odżyło – turyści mogą nie tylko podziwiać odnowiony teren wokół czchowskiej Baszty, ale także spacerować wzdłuż ścieżki historyczno-militarnej wzbogaconej o imponujące eksponaty pochodzące ze średniowiecza i czasów nowożytnych. W pobliżu parkingu, przy Skwerze Katyńskim ustawiono armaty z okresu II wojny światowej.
W otoczeniu Baszty i w parku zobaczymy eksponaty rodem z czasów średniowiecznych, a w tym między innymi: onager, kuszę wałową, dźwig do oblewania smołą, drabinę szturmową, taran, trebusz czy perrier. Z kolei szlak nowożytny zawiera uzbrojenie w postaci moździerza, falkonetu o armaty oblężniczej na lawecie. Wszystkie eksponaty są opatrzone ciekawym opisem w języku polskim i angielskim.
Renowacja Grodziska w Czchowie była możliwa dzięki dofinansowaniu pozyskanym przez Tarnowską Organizację Turystyczną, która koordynowała projekt realizowany przez kilka gmin subregionu tarnowskiego. Zdaniem specjalistów odnowiony teren czchowskiej Baszty będzie prawdziwym turystycznym hitem zbliżającego się sezonu. Założeniem projektu było kompleksowe zagospodarowanie wzgórza zamkowego. Dotyczyło to odbudowy otoczenia, części murów, wykonania bramy zwodzonej, zadaszenia. Wykonano też ścieżki, wiaty, miejsca postojowe, w ramach projektu realizowana była także budowa rodzinnego parku rekreacyjnego. Teren jest oświetlony i odpowiednio przystosowany dla turystów. Wielką atrakcją wzgórza zamkowego w Czchowie jest szlak militarny. Dodajmy, że prace na wzgórzu zamkowym to jedna z największych inwestycji realizowanych dzięki pieniądzom pozyskanym z funduszy europejskich przez Tarnowską Organizację Turystyczną. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 miliona złotych.

Rowerowe wycieczki w Powiecie Brzeskim
Wiślana Trasa Rowerowa to częściowo istniejący szlak rowerowy biegnący wzdłuż Wisły, łączący Beskidy z Bałtykiem. Budowany od 2015 roku odcinek WTR Drwinia-Szczucin obejmuje niemal 40-kilometrową trasę zlokalizowaną nad prawym brzegiem rzeki w powiecie brzeskim. Ścieżka ciągnie się tutaj od Uścia Solnego aż do Woli Przemykowskiej, a poprowadzona została głównie wałami przeciwpowodziowymi. Wiślana Trasa Rowerowa budowana jest przede wszystkim z myślą o rowerzystach i biegaczach, a w okresie zimowym również z myślą o miłośnikach narciarstwa biegowego czy kuligów. W naszym regonie trasa przebiega przez powiaty: bocheński, brzeski, tarnowski, dąbrowski i gminy: Szczurowa, Wietrzychowice, Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów i Szczucin.
Powiat Brzeski stara się również rozwijać wewnętrzną sieć szlaków rowerowych. W ubiegłym roku wniosek złożony w ramach projektu pn. Zintegrowany produkt turystyczny Subregionu Tarnowskiego „Trasy Rowerowe Pogórza”, gdzie liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna, uzyskał ocenę pozytywną. Ten sukces wymagał bardzo dużego zaangażowania i wielu starań – Zarząd TOT-u, w którym na stanowisku wiceprezesa działa starosta brzeski Andrzej Potępa, trzykrotnie składał odwołania od decyzji Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki stanowczym działaniom i znakomitej współpracy wszystkich członków Tarnowskiej Organizacji Turystycznej już wkrótce na terenie gmin: Borzęcin, Dębno, Szczurowa, Wietrzychowice, Brzesko, Tarnów i gminy Miasta Tarnowa oraz powiatów brzeskiego i dąbrowskiego powstanie gęsta sieć ścieżek i tras rowerowych. Co więcej planowane szlaki zostaną połączone z realizowanymi przez Urząd Marszałkowski małopolskimi odcinkami międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo.
Projekt obejmuje także budowę nowych i remont istniejących szlaków rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci miejsc postojowych, wiat, stojaków dla rowerów, ławek, stołów, koszy na śmieci, map czy urządzeń rekreacyjno-gimnastycznych. Powiat Brzeski w ramach zadania utworzy dodatkowo tzw. Miejsce Obsługi Rowerzysty – między innymi w Brzesku przy ul. Piastowskiej 2B – wraz z obiektami małej architektury. Zlokalizowanie takiego punktu w bezpośrednim sąsiedztwie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego to znakomity sposób na zwiększenie ruchu turystycznego w naszym regionie. Powiat Brzeski wydatkuje na ten cel kwotę sięgającą ponad 500 000 złotych. W tym miejscu warto także wspomnieć, że wkrótce za budynkiem Starostwa Powiatowego przy ul. Piastowskiej powstanie rozległy i funkcjonalny parking, z którego bezpłatnie będą mogli korzystać klienci urzędu, pracownicy, goście SSM i rowerzyści.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr022020

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .