Gmina Drwinia. Bojowe ćwiczenia: „Biała 19”
WYDARZENIA - Region Bocheński
niedziela, 28 kwietnia 2019 16:35

Koordynacja działania różnych służb ratowniczych oraz współpraca z samorządem i mieszkańcami – te cele przyświecały organizatorom ćwiczeń na wypadek powodzi, które przeprowadzono w gminie Drwinia.
Pod koniec marca na terenie gminy Drwinia przeprowadzone zostało ćwiczenie epizodyczne reagowania kryzysowego pk. ,,Biała 19”. Jego inicjatorem była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie. Ćwiczenie miało na celu omówienie możliwości wsparcia sił i środków służb ratowniczych na wypadek zagrożenia powodziowego w powiecie bocheńskim. Wójt Gminy Drwinia Jan Pająk powitał przybyłych uczestników ćwiczenia: przedstawicieli WKU w Tarnowie na czele z Komendantem ppłk Piotrem Waręckim, przedstawicieli Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Krakowie, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Bochni Wydziału ds. operacyjno – szkoleniowych oraz przedstawiciela Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bochni. Ćwiczenie było okazją do wymiany informacji i doświadczeń z pamiętnej powodzi jaka miała miejsce w 2010 r. Uczestnicy podczas rekonesansu w terenie mieli okazję zobaczyć newralgiczne miejsca na terenie naszej gminy, w których prowadzone były działania ratownicze z udziałem dużej ilości sprzętu oraz ludzi. Żołnierze formowanej obecnie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie będą w przyszłości wspierać działania służb ratowniczych np. podczas zagrożenia powodziowego o dużej skali. Jak mówi wójt wybór gminy Drwinia nie jest dziełem przypadku. - Nasza gmina graniczy z Wisłą, także lokalne dopływy wiele razy dawały się nam we znaki. Wolimy dmuchać na zimne, stąd organizujemy takie ćwiczenia. To nie jedyne działania podejmowane przez samorząd w ostatnich latach w naszej gminie. Inwestujemy w OSP, zbudowaliśmy magazyn powodziowy – mówi naszej redakcji wójt Jan Pająk. Jego zdaniem na druhach z OSP opiera się system Obrony Cywilnej.


(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .