Radni PiS: Polityka prorodzinna wystrzelona w kosmos
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 26 kwietnia 2019 21:02

Radnym: Marii Kądziołce, Marii Kuci, Bartłomiejowi Turlejowi, Annie Lubowieckiej, Franciszkowi Brzykowi (wszyscy ze Wspólnoty Samorządowej), Bogusławowi Samborowi, Piotrowi Dudzie, Adrianowi Zaleśnemu, Kamilowi Trąbie, Karolowi Mrozowi (radni wybrani z listy burmistrza Tomasza Latochy) zawdzięczamy upadek polityki prorodzinnej w mieście – grzmią radni opozycji. Co z tego, że mamy Kartę Wielkiej Rodziny skoro jednym głosowaniem radni burmistrza Tomasza Latochy przekreślili tę politykę. A tak swoją drogą ciekawi jesteśmy co na to lider ludowców Władysław Kosiniak – Kamysz, który promował politykę prorodzinną. Powinien ich z PSLu wyrzucić – ironizują radni Prawa i Sprawiedliwości.

Cały klub radnych Prawa i Sprawiedliwości był za wprowadzeniem ulg dla rodzin wieloosobowych. Za wnioskiem klubu PiS głosowali Barbara Górczewska, Marek Górski, Adam Kwaśniak, Marcin Ciurej, Jarosław Sorys, Jadwiga Dadej, Ewa Chmielarz-Żwawa oraz Zbigniew Łanocha. Wniosek PiS poparł także... Leszek Klimek ze Wspólnoty Samorządowej oraz Barbara Borowiecka, natomiast Rafał Cichoński wstrzymał się od głosu. W tym przypadku jednak jego postawa okazała się Judaszowym Pocałunkiem, bo wniosek PiS przez to został odrzucony (gdyby nie wział udział w głosowaniu byłoby inaczej). - To była ustawka. Radni popierający burmistrza mieli wszystko „dogadane”, głosy policzone - uważa radny Jarosłaow Sorys, szef klubu radnych PiS.

(mir)

 

-----------------------------

Wniosek klubu radnych PiS odrzucony przez radnych popierających burmistrza Tomasza Latochę

W ostatnich miesiącach większość gmin zmienia ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jest to związane z ogólną tendencją na światowych rynkach, podnoszeniem opłat za składowanie, standardem usług, słabym popytem na surowce wtórne.

Podwyżek jako takich w gospodarce odpadami trudno uniknąć i wszyscy jesteśmy tego świadomi. Jednocześnie trudno zgodzić się na zaproponowane podwyżki przez burmistrza Brzeska w chwili gdy w ościennych gminach np. Dębno, Gnojnik odbiór śmieci komunalnych kształtuje się na poziomie 8 zł od osoby przy wywozie śmieci 1 X na miesiącu, w Zakliczynie 1 X na 3 tygodnie stawka od osoby to 10 zł, w Gminie Iwkowa 11 zł od osoby. W Gminie Brzesko kalkulacja zakładająca wywóz 1X w miesiącu czy 1 X na trzy tygodnie nie została przedstawiona radnym mimo wniosku komisji Gospodarki Finansowej.

Wzrost obciążenia finansowego przy stawce 15 zł od osoby za śmieci segregowane dla mieszkańców kształtuje się na średnim poziomie ok. 70% dla rodzin z trójką dzieci, im większe rodziny ten wzrost jest większy.

Z danych przedstawionych w Analizie Stanu Gospodarki Odpadami za 2018 r. jak również kalkulacji cenowej na rok 2019 przygotowanej przez Urząd Miejski wynika, że cena opłat za prowadzenie gospodarki odpadami w wysokości 15 zł od osoby jest naszym zdaniem za wysoka. Uważamy ponadto, że mając swoją spółkę miejską i powierzając jej zadanie z zakresu prowadzenia gospodarki odpadami bez konieczności rozpisywania przetargów powinniśmy wynegocjować lepsze stawki dla mieszkańców.

Jesteśmy przeciwni wysokości tak skalkulowanych i przegłosowanych stawek przez radnych Wspólnota Samorządowa i Odnowa.

Dlatego chcąc pomóc tym najbardziej potrzebującym na ostatniej sesji popieraliśmy zniżki dla seniorów, następnie dla dzieci do 18 roku życia. I jedna i druga propozycja w jakimś sensie pomocy ze strony samorządu przy tak dużych podwyżkach dla swoich mieszkańców spotkała się niestety z Państwa odmową. Dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu projekt uchwały przyjęty również przez wiele innych samorządów chociażby Tarnowie, Pleśnej, Miechowie, Brzegu, Michałowicach, Olkuszu, Ostrowie Wielkopolskim, Karczewie, Stargardzie i wielu innych.

Po odrzuceniu przez Państwa propozycji zniżek dla seniorów i dzieci przedkładamy projekt uchwały zakładający zniżki w wysokości 30 % dla członków rodzin 3+ . Poprzedni system naliczania opłat za śmieci, który zaproponowaliśmy mieszkańcom od nieruchomości uzależniał wysokość opłat od ilości osób w nich zamieszkujących. W ten sposób preferowaliśmy rodziny wielopokoleniowe również wielodzietne i potrafiliśmy wtedy wszyscy wspólnie podejmować te ważne decyzje. Rodzina wielodzietna zawsze w społeczeństwie jest wartością. Również wśród nas żyją takie rodziny. Rodziny, które podejmując trud wychowania większej liczby dzieci nigdy nie korzystały z pomocy opieki. Swoją zaradnością, pracowitością mimo większej ilości obowiązków nigdy nie stały się beneficjentami opieki społecznej. Wyjdźmy Im naprzeciw, doceńmy ich trud. Zdaniem członków Związku Dużych Rodzin konieczna jest praca nad zmianą społecznego odbioru i przywrócenie rodzinom wielodzietnym sprawiedliwości - bo są to rodziny, które ponoszą większy wysiłek i wydatki, a zysk jest dla całego społeczeństwa. Mądre wspieranie nie degraduje nas jako społeczeństwo lecz mobilizuje do dawania czego z siebie.

W imieniu radnych klubu PiS proszę o pozytywne przyjęcie proponowanej przez nas uchwały.

Skutki finansowe przy proponowanej stawce 15 zł wyniosą ok. 211.740 zł. rocznie. Przyjmując dane na podstawie wydanych kart dużej rodziny. 674 rodziny otrzymały taką kartę. Rodzin z trójką dzieci jest 536, z czwórką 116, z piątką 17, z szóstką 3, z siódemką 2.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

skarbnikaudytm

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .