Czchów stawia na turystów. Jarmark na Węgierskiej
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 18 kwietnia 2019 10:13

Każdy region turystyczny w Polsce ma kilka takich miejsc, zwanych atrakcjami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Co jest symbolem gminy Czchów? Wszystkie miejscowości mają swoje urokliwe miejsca, ale na pewno czchowską ziemię czynią wyjątkową: XIII-wieczna Baszta z punktem widokowym na Dolinę Dunajca (pozostałość zamku średniowiecznego); majestatyczny Rynek w Czchowie otoczony domami z podcieniami oraz zabytkowy kościół, w którym znajdują się jedne z najstarszych w Europie freski Via Crucis; piękne zabytkowe kościoły: modrzewiowy w Jurkowie, z sobotami w Tymowej, kościół w Domosławicach słynący z cudownego obrazu Matki Bożej Domosławickiej Królowej Doliny Dunajca oraz sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego na Kozieńcu (w Czchowie); zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce znany z legendy o inkaskim skarbie; kąpielisko „Chorwacja” w Jurkowie, przyciągające plażowiczów, oraz słynny na całą Polskę festiwal jazzu tradycyjnego - Baszta Jazz Festival.

Bogata oferta

Jest tutaj wiele miejsc, gdzie można spędzić aktywnie czas:
- wybierając jedną z trzech ścieżek rowerowych liczących łącznie około 50 km;
- odkrywając bogactwo fauny i flory licznych lasów poprzez piesze wędrówki (zielony szlak PTTK, Rezerwat Florystyczny Bukowiec, pomniki przyrody);
- wypoczywając nad wodą w scenerii jeziora Czchowskiego lub rzeki Dunajec;
- płynąc kajakiem, statkiem bądź promem (przez rzekę Dunajec);
- korzystając z szerokiej oferty kąpieliska „Chorwacja” w Jurkowie;
- grając w laserowy paintball nad brzegiem Dunajca w Czchowie;
- słuchając muzyki i tańcząc w jednym z najbardziej prestiżowych klubów muzycznych w Małopolsce,
- biorąc udział w imprezach kulturalno-rozrywkowych i rekreacyjnych;
- relaksując się na obiektach rekreacyjno-wypoczynkowych (place zabaw dla dzieci, boiska sportowe, siłownie plenerowe, altany z miejscem na grilla).
Gmina Czchów to również niepowtarzalne produkty lokalne. Wśród nich należy wyróżnić potrawy regionalnej kuchni, dania z fasoli „Piękny Jaś”, wysokiej jakości pszczelarskie specjały a także „Pierogi spod Baszty” z ciasta chlebowego z ziarnami. Z Czchowem kojarzone jest również rękodzieło artystyczne, w tym lalki, sowy i rycerze ze sznurka sizalowego oraz koronkowe serwety i obrusy, malowane i haftowane obrazy. Ziemia czchowska, to prawdziwy raj dla miłośników historii, przyrody, amatorów sportów wodnych, wędkarzy oraz grzybiarzy. To idealne miejsce wypoczynku dla Ciebie!

Będzie Jarmark

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej serdecznie zapraszają twórców szeroko pojętego rękodzieła, Koła Gospodyń Wiejskich, przedsiębiorców oraz firmy i instytucje do udziału w „Jarmarku na Węgierskiej”,  który odbędzie się 18 i 19  maja 2019 roku (w sobotę i niedzielę) w godzinach od 10:00 do 18:00 na placu przy ul. Węgierskiej w Czchowie (obok placu zabaw).  Podczas jarmarku pragniemy zaprezentować wytwórców wyrobów lokalnych: produktów spożywczych, rękodzieła, sztuki ludowej. Z naszej strony zapewniamy: możliwość prezentacji i sprzedaży wyrobów podczas jarmarku oraz dostęp do prądu. Zachęcamy również do wystawienia swoich wyrobów na degustację. Będzie to doskonała forma promocji Państwa, Koła, Firmy!
Szczegóły udziału prosimy uzgadniać z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   lub telefonicznie pod nr tel. 14 6843188. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2019 r. Numery stanowisk zostaną przydzielone na podstawie kolejności zgłoszeń. Stoiska będzie można rozstawiać od godz. 8:00. Jarmark na Węgierskiej towarzyszy „XXI Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego”, w ramach których najważniejsze zabytki Czchowa - kościół pw. Narodzenia NMP i zamek w Czchowie będzie można bezpłatnie zwiedzić wraz z  przewodnikami, którzy odkryją tajemnice tych wyjątkowych miejsc. Podczas jarmarku odbędą się pokazy i widowiska średniowieczne. Liczymy na życzliwe przyjęcie naszego zaproszenia, mając nadzieję, że „Jarmark na Węgierskiej” będzie stałym punktem w czchowskim kalendarzu imprez – mówi Elżbieta Ogiela, szefowa MOKSiR Czchów.

Spotkanie z historią

„Czchów – średniowieczne inspiracje - spotkanie z tańcem, muzyką i historią”.  W ubiegłym roku Czchów dostarczył wszystkim niebywałej atrakcji a mianowicie w znacznej części został odbudowany zamek w Czchowie. Nie da się ukryć jest to wyjątkowa perełka na terenie powiatu Brzeskiego, która już w okresie zimowym przyciągnęła do siebie dużą liczbę turystów. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej chcą ubogacić atrakcję historyczną, kulturową i turystyczną zostało zaproszone do udziału w Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego jako partner. Korzystając z możliwości wpisania  Powiatu Brzeskiego i Czchowa w tym wydarzeniu planujemy przygotować wyjątkowe przedsięwzięcie kulturalne. W ramach małopolskiej akcji Stowarzyszenie pragnie uatrakcyjnić pobyt turystów (w tym zarówno mieszkańców Powiatu Brzeskiego) poprzez realizację „Jarmarku na Węgierskiej” oraz „Spektaklu tanecznego osadzonego w klimacie późnego średniowiecza”. Wydarzenia te odbędą się 18 lub 19 maja w Czchowie – w Miejskim Parku Zieleni i Wypoczynku Grodzisko”, przy czym spektakl tameczny zrealizowany zostanie na dziedzińcu zamkowym.  „Jarmark na Węgierskiej” polegać będzie min. na przygotowaniu stoisk promujących rękodzieło artystyczne, kulinarne specjały, pamiątki regionalne. Jego elementem będą również: warsztaty rękodzielnicze odwołujące się do tradycji XII – XV wieku na przykład szycia XIV w. nakrycia głowy, sakiewki, krajki; pokaz historycznej żonglerki oraz warsztaty robienia podpłomyków i rozmowy na temat kuchni staropolskiej.
Podczas „Spektaklu tanecznego” widz będzie miał możliwość uczestniczenia i obserwowania średniowiecznej kultury. Występujący tancerze będą mieć na sobie ubiory zrekonstruowane na podstawie średniowiecznych rycin i obrazów. Po przez taniec będą ukazywać nastrój tamtej epoki, obyczaje, staropolski język. Na dodatek miejsce – dziedziniec zamkowy, na którym odbędzie się występ tworzy niebywałą atmosferę – zapewnia burmistrz Marek Chudoba. Oczywiście „stara część Czchowa” będzie w tych dniach tętniła opowieściami historycznymi, spacerami po szlaku militarnym, za które od strony merytorycznej odpowiedzialny jest Małopolski Instytut Kultury.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .