Powiat Tarnowski. Polityka senioralna powiatu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 16 kwietnia 2019 20:39

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się seminarium, tematycznie związane z obchodami Światowego Dnia Zdrowia. Jest to święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia, i przypadające na 7 kwietnia. W bieżącym roku motywem przewodnim obchodów było zagadnienie „Seniorem być i w zdrowiu żyć - powszechna opieka zdrowotna” i taki też temat przyświecał seminarium. Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, otwierając seminarium zauważył: - Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej osobom w każdym wieku, w tym w szczególny sposób zadbanie o osoby w wieku podeszłym. Zdrowie nie jest czymś stałym, danym raz na zawsze. Należy je zdobywać, tak jak inne dobra. Olbrzymia jest więc rola promocji zdrowia, jako procesu umożliwiającego zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawą poprzez edukację zdrowotną i szeroko rozumianą profilaktykę. Rozpoznawanie czynników ryzyka najgroźniejszych chorób oraz precyzowanie i wdrażanie prozdrowotnego stylu życia ma szansę przynieść radykalną poprawę stanu zdrowia każdego człowieka. Oczywistym bowiem jest fakt, że zdrowie stanowi warunek normalnego funkcjonowania i satysfakcji z życia.


Następnie uczestnicy wydarzenia wysłuchali trzech prelekcji. Jako pierwszy z tematem „Profilaktyka grypy. Szczepienia zalecane pacjentom w podeszłym wieku - co, u kogo i dlaczego” wystąpił dr n. med. Michał Surynt, specjalista chorób wewnętrznych z Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żabnie. W kolejnym punkcie spotkania Łukasz Malisz - fizjoterapeuta z Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego RehaMedica w Tarnowie - zaprezentował temat „Dbaj o swój kręgosłup”. Na zakończenie pierwszej części seminarium - Paweł Popek - Dyrektor Działu IT CenterMed Sp. z o. o. w Tarnowie, wystąpił z tematem „Cyfryzacja w służbie zdrowia: e-recepta, e-zwolnienia, e-skierowanie, Internetowe Konto Pacjenta”. Po przerwie, kontynuując program seminarium, Krzysztof Krzemień oraz Witold Duda, obaj reprezentujący Powiatową Stacę Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, zaprezentowali zagadnienie „Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia zdrowia i życia”. Ponadto w trakcie seminarium pielęgniarki z Mościckiego Centrum Medycznego Sp. z o. o. w Tarnowie wykonywały bezpłatne badania profilaktyczne poziomu glukozy oraz ciśnienia tętniczego krwi, z których skorzystało 42 osoby. Na zakończenie spotkania głos zabrała Elżbieta Sterkowiec, Kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie, która dokonała podsumowania zaprezentowanej w wystąpieniach problematyki.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr022020

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .