Reklama
Gmina Brzesko. Radni przegłosowali nowe ceny za śmieci
WYDARZENIA - Brzesko
czwartek, 28 marca 2019 16:44

Radnym: Marii Kądziołce, Marii Kuci, Bartłomiejowi Turlejowi, Leszkowi Klimkowi, Annie Lubowieckiej (wszyscy ze Wspólnoty Samorządowej), Bogusławowi Samborowi, Piotrowi Dudzie, Adrianowi Zaleśnemu, Kamilowi Trąbie, Karolowi Mrozowi (radni wybrani z listy burmistrza Tomasza Latochy), Barbarze Borowieckiej oraz Rafałowi Cichońskiemu mieszkańcy Brzeska zawdzięczają podwyżki cen śmieci, odbieranych przez BZK. Od 1 lipca 2019 roku  mieszkańcy miasta będą płacili po 15 złotych od osoby za odbiór śmieci posegregowanych. Nie będzie – przynajmniej na razie – żadnych ulg dla rodzin wielodzietnych. Okazuje się, że najbardziej po kieszeni „dostanie” jedenastoosobowa rodzina (jak nam się udało ustalić największa w gminie Brzesko). Na razie płaci 53 złote za miesiąc, według nowych stawek, po 1 lipca będzie musiała co miesiąc wyłożyć  165 złotych. Podwyżka o ponad… dwieście procent. Roczna opłata od tej rodziny wyniesie blisko dwa tysiące złotych. Nic dodać, nic ująć…


Na sesji nie było i nie głosował radny Franciszek Brzyk. Cały klub radnych Prawa i Sprawiedliwości był przeciwny podwyżkom (Barbara Górczewska, Marek Górski, Adam Kwaśniak, Marcin Ciurej, Jarosław Sorys, Jadwiga Dadej, Ewa Chmielarz-Żwawa oraz Zbigniew Łanocha – głosowali przeciwko propozycji burmistrza Tomasza Latochy)


Ostra dyskusja

O podwyżkach cen śmieci mówiło się od kilku miesięcy. Jakiś czas temu prezes zarządu Brzeskich Zakładów Komunalnych Janusz Filip zaproponował stawkę 17 złotych. Po rozmowach BZK – Urząd Miejski obniżono ją o dwa złote. Sporo na ten temat dyskutowano podczas prac komisji problemowych oraz podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Brzesku. Burmistrz Tomasz Latocha i jego zastępca Grzegorz Brach tłumaczyli, że podwyżki są nieuniknione. Podkreślali, że spowodowane jest to kilkoma czynnikami: m.in. wzrostem opłat za odbiór śmieci. Ich zdaniem samorząd gminy nie może dopłacać do wywozu śmieci – bo byłoby to niezgodne z prawem. Gospodarka śmieciowa musi się bilansować. Z tymi argumentami nie zgadzali się jednak  radni PiS.  Skoro możemy dopłacać do MPK, skoro dopłacamy do wody i ścieków, dopłacimy nie do śmieci, ale do działalności BZK i postarajmy się by ceny były niższe – apelował radny Jarosław Sorys. Ewa Chmielarz – Żwawa mówiła, że dyskusja nie jest co prawda bezprzedmiotowa, ale sensu nie ma . Jej zdaniem radni PiS i tak nie są wstanie przekonać koalicji popierającej burmistrza. A decyzja w sprawie podwyżek zapadła w  burmistrzowskich gabinetach. – My jesteśmy przeciwni – podkreślała w imneiu wszystkich radnych PiS.

Wnioski Adama Kwaśniaka

Radny Adam Kwaśniak złożył dwa wnioski: pierwszy, by zmniejszyć kwotę opłaty od dzieci do lat 18, do poziomu ośmiu złotych od osoby nielegtniej, drugi wniosek dotyczył tego samego, ale uwzględniał osoby starsze - powyżej 70 roku życia. Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kądziołka poddała wniosek pod głosowanie, podkreślając, jednak że radny Adam Kwaśniak powinien podać skutki finansowe takich zmian i wskazać źródło sfinansowania deficytu: jak nie trudno było się domyślić, obydwa wnioski zostały odrzucone głosami radnych tych samych, którzy głosowali za podwyżkami, z tym tylko wyjątkiem, że radna Barbara Borowiecka wstrzymała się od głosu.

Wniosek Jarosław Sorysa

Szef klubu radnych Jarosław Sorys złożył wniosek, by ulgi zastosować dla rodzin wielodzietnych – korzystających z Karty Dużej Rodziny. Maria Kądziołka i tym razem próbowała przekonać, że wniosek trzeba odrzucić, bo wnioskodawca nie przedstawił źródła finansowania. Najwyraźniej nie przewidziała, że klub radnych PiS użył fortelu, wciągnął ją w „pułapkę” i jest na to przygotowany. Jarosław Sorys podkreślał, że w budżecie gospodarki śmieciowej, przy założeniu że rada uchwali 15 złotych od osoby, jest rezerwa w kwocie 450 tysięcy złotych. Co pozwoli na sfinansowanie 150 tysięcznych skutków finansowych jego wniosku. Nie jest wykluczone, że pozostała 300 tysięcy złotych pozwoliłoby na sfinansowanie niższych opłat także dla seniorów. W sukurs najwyraźniej zaskoczonej Marii Kądziąłce przyszedł  burmistrz Tomasz Latocha, który odczytał opinię radcy prawnego na temat wniosku, z której wynikało, że został on formalnie źle przygotowany przez radnego Sorysa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że tej samej treści uchwałę – jak mówi radny Jarosław Sorys, uchwalili radni z Pleśnej,  w styczniu 2019 roku i nadzór prawny wojewody nie widział w niej żadnych uchybień.  (?). Burmistrz Latocha zaproponował, by wnioskiem radnego Jarosława Sorysa zajęła się Rada Miejska za miesiąc, podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Brzesku.

Divide et impera

Koalicja dzieli i rządzi. Przygotowała i przegłosowała nowe stawki opłaty śmieciowej. Oczywiście wzrost kosztów i opłat środowiskowych  jest niezaprzeczalny. Opłat, które wbrew pokrętnej logice burmistrza Tomasza Latochy, nie narzucił rząd PiS, ale wynikają one z naszych zobowiązań – z traktatu o wstąpieniu Polski do UE (podpisana przez rząd koalicji PSL – SLD, dyrektywa unijna). W całości dyskusji zabrakło mi chociażby niewielkiej próbki dyskusji na temat  obniżenia kosztów działania BZK, a tym samym ulżenia mieszkańcom. Dziwi jeszcze jedno. Frontalna zmiana stanowiska radnych Wspólnoty Samorządowej. Bodajże w poprzednim roku głosowali przeciwko podwyżce cen o złotówkę,  teraz są za podwyżką o złotych siedem. Cóż miejsce widzenia, zależy od miejsca siedzenia. Magistracka propaganda sukcesu, próbując narzuć swoją narrację wskazywała na inne samorządy regionu tarnowskiego, gdzie opłaty są na podobnym lub nawet większym poziomie. Fakt. Niezaprzeczalny. Ale jest i druga strona medalu. Jakoś pominęło się „jej”, że są też gminy w których te stawki są o kilka złotych niższe  i wynoszą  osiem – dziesięć złotych od osoby.

Mirosław Kowalski


Komentarze (17)

Pseudonim : Brzesko 29 marzec 2019 04:56
Nie lepiej poszukać innych odbiorców śmieci.
Zrobić przetarg.
Pseudonim : Aneta 29 marzec 2019 13:39
Oglądałam sesję, jestem mieszkanką gminy. Sugeruję odpady (oddaję 2 worki żółte, 1 zielony lub 1 niebieski) oraz 2 razy m-c kosz, mam kompostownik. Czy ktoś ma podobnie i ilu mieszkańców w domu? Zastanawia mnie czy sprawiedliwe jest placenie od osoby. Bo jesli tak samo ma 3 i 5 czy 6 osobowa rodzina to coś tu nie gra. Dlaczego mieszkańcy wsi mają płacić tyle co w mieście skoro nie dajemy odpadów zielonych?. Osoby, które gotują wiedzą ile jest takich odpadów. A co z osobami, które nie płacą może warto to zweryfikować z tymi co płacą za wodę bo skoro ktoś mieszka to też produkuje śmieci. I JESZCZE JEDNO CZY TE OPŁATY PÓJDĄ NA GOSPODARKĘ ODPADAMI CZY NA POKRYCIE CZEŚCI DŁUGU GMINY? Odnieść można wrażenie że nie umiemy liczyć - nawet jeśli weźmiemy pod uwagę f-re 300 tyś za m-c to rocznie wychodzi 3,6 mln a płaci za śmieci 30 tyś mieszkańców. Czyli 30000x15 wychodzi 45000 zł na m-c więc gmina ma dodatkowe środki ok 150 000 miesięcznie. Czy ja dobrze to rozumie czy się mylę?
Pseudonim : Marcin 29 marzec 2019 15:49
bzk zawsze było drogie, swojego czasu śmieci odbierała firma z Bochni i była tańsza o ok.40%,ale siłą przywrócono usługi BZK. Także na pewno są inne tańsze firmy. Ale najłatwiej utrzymywać drogi relikt przeszłości z pieniędzy mieszkańców. Niedługo Brzesko stanie się miastem duchów, a może to celowe.
Pseudonim : M 29 marzec 2019 16:28
Z tym zadłużeniem to ściema dobrze jest na coś zwalić ,wszystkie miasta są podobnie zadłużone ,należy tylko trochę poczytać a nie wierzyć w to co piszą brukowce
Pseudonim : O 29 marzec 2019 16:30
Co wybraliście to macie
Pseudonim : Jurek 29 marzec 2019 19:01
Oglądam spoty wyborcze Latochy: jest o boiskach o inwestycjach, o rozwoju, ale nic o podwyżkach. Dobrze zaczyna. Brawo chłopaki z brzesko.com.pl piszcie o tych nowych naszych elytach
Pseudonim : Andrzej 29 marzec 2019 22:27
wstydu nie mają, judasze sprzedajne ,
Pseudonim : Mirek 30 marzec 2019 10:15
Oj żeby się wrócił październik
Pseudonim : Mirek 30 marzec 2019 11:11
Może mi ktoś powie kim z wykształcenia jest pan burmistrz bo zastępca to nauczyciel języka polskiego
Pseudonim : Olek 30 marzec 2019 13:20
?????i nic
Pseudonim : LAnc 30 marzec 2019 16:53
Przecież te śmieci płyną do Chin to o jakim by składowaniu piszemy ...
Pseudonim : Olek 30 marzec 2019 22:23
A miało być tak pięknie
Pseudonim : Adam 31 marzec 2019 18:30
Przecież tak czy siak podwyżek byśmy nie uniknęli, czy za poprzedniego burmistrza gdyby wygrał wybory w październiku albo innego burmistrza niezależnie, czy by był to burmistrz czy też cała rada z PIS-u lub innego ugrupowania. Ceny opłat za śmieci rosną w całym kraju. A najgłośniej krzyczą ci co wywożą śmieci do lasów i innych podobnych miejsc.
Pseudonim : s 31 marzec 2019 19:02
Adam problem w tym, że w Brzesku ceny wzrosły bardziej niż w innych miastach, wystarczy zobaczyć i porównać ile płaci rodzina 3-4 osoby, a tak w ogole, to wez sobie porownaj zapowiedzi burmistrza z kampanii, i z bryndzy ktora jak byla tak jest...
Pseudonim : kuba 31 marzec 2019 19:10
Adam, zachowałem na szczęście ulotkę wyborczą Pana Latochy, program ciekawy, tylko coś gorzej z realizacją, a czas leci...
Pseudonim : Malwina 31 marzec 2019 19:37
Adam, podwyżek byśmy nie uniknęli to fakt. Ale jaką alternatywę przedstawił burmistrz? Żadnej. Zakładana podwyżka to 450 tys wiecej niż przedstawił w kalkulacji na 2019 r prezes BZK licząc po 15 tylko za segregowane! A przecież niesegregowane po 30! więc kwota wzrośnie! Mając swoją firmę BZK ( 100% udziału Brzesko i dając jej zarabiać, też można by liczyć na wiecej!!! niż na przetargu, a tu co? - nic! (popatrz ościenne gminy) Znając z komisji decyzje radnych Wspólnota Samorządowa - Nowoczesna - PSL- propozycja Klubu radnych PiS dążyła do złagodzenia podwyżek seniorom i dziecim do 18 roku życia.
Osobny projekt uchwały zaproponowany przez przewodniczacego klubu PiS to ulgi w opłatach dla rodzin wielodzietnych. Dwie pierwsze propozycje zostały odrzucone przez zwolenników burmistrza Latochy. W sprawie ulg dla rodzin wielodzietnych głosowadzie zapowiedziano na nastepnej sesji.
Pseudonim : Stefan 11 kwiecień 2019 08:34
Kiedy połatają dziury w Brzesku? Coraz więcej ich się pojawia!
Zamiast się lansować z PSL może by tak coś zrobić dla ludzi?!

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

akw4

345px X 300px  100dpi sak

prr092019a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .