Czchów. Dwudniowa impreza na otwarcie sezonu turystycznego i oficjalne zakończenie prac na wzgórzu
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 10 marca 2019 13:25

Piknik historyczny, pokazy walk rycerskich, zwyczajów z czasów średniowiecza, ale także okresu późniejszego oraz możliwość zwiedzenia zamkowego wzgórza – to tylko kilka z wielu atrakcji, które zaplanowano w związku z oficjalnym oddaniem do użytku, po renowacji, Czchowskiego Grodziska. – Już dzisiaj zapraszam 18 i 19 maja do Czchowa. Nasze uroczystości połączone zostaną z Małopolskim Otwarciem Sezonu Turystycznego – tłumaczy naszej redakcji Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.


Prace na czchowskim wzgórzu dobiegają powoli ku końcowi. Militaria, parking, ścieżka dydaktyczna: historyczno – militarna, odnowiony teren wokół czchowskiej baszty  - to tylko niektóre atrakcje, jakie pojawiły się na wzgórzu zamkowym w Czchowie. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu, które pozyskała Tarnowska Organizacja Turystyczna, która koordynowała projekt realizowany przez kilka gmin subregionu tarnowskiego. Poczesne miejsce zajmowała w nim gmina Czchów.  Zdaniem specjalistów odnowiony teren czchowskiej baszty będzie prawdziwym turystycznym hitem. Jak podkreśla burmistrz Marek Chudoba założeniem projektu było kompleksowe zagospodarowanie wzgórza zamkowego. Dotyczyło to odbudowy otoczenia, części murów, wykonania bramy zwodzonej, zadaszenia. Wykonano też ścieżki, wiaty, miejsca postojowe, w ramach projektu realizowana była także budowa rodzinnego parku rekreacyjnego. Teren jest oświetlony i odpowiednio przystosowany dla turystów.


Wielką atrakcją wzgórza zamkowego w Czchowie jest  szlak militarny. Jestem przekonany, że to żywe obcowanie z historią i militariami będzie atrakcyjne dla uczniów szkół i przedszkoli, ale także dla dorosłych. Zakupiliśmy w sumie blisko 30 urządzeń z okresu od średniowiecza do XX wieku – wylicza burmistrz Marek Chudoba. Dodajmy, że prace na wzgórzu zamkowym, to jedna z największych inwestycji realizowanych dzięki pieniądzom pozyskanym przez Tarnowską Organizację Turystyczną ze środków europejskich. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 miliona złotych. Odnowienie wzgórza sprawi, że gmina zyska nowy, lepiej opakowany produkt turystyczny – podkreśla Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. W ramach wspólnego projektu kilku samorządów subregionu tarnowskiego Gmina Czchów została beneficjentem dwóch zadań: „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego etap I – Grodzisko – Miejski Park Zieleni i Wypoczynku w miejscowości Czchów – zwiększenie atrakcyjności Gminy Czchów poprzez aranżację Wzgórza Zamkowego” – część 1. Wartość łączna zadania 2, 419 miliona zł , kwota dofinansowania 1,215 miliona zł. Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego etap I – Grodzisko – Miejski Park Zieleni i Wypoczynku w miejscowości Czchów – „a szlaku militarno - turystycznym” – budowa oferty turystycznej Gminy Czchów - część 2. Wartość łączna zadania 1,226 miliona zł, kwota dofinansowania 506 tysięcy złotych.  Kompleksowość zrealizowanych działań (od odbudowy, odtworzenia części przyzamkowej, zagospodarowanie całego terenu wzgórza, stworzenie zaplecza pod wypoczynek, aż po montaż tematycznych szlaków militarnych) otwiera możliwości na zaproponowanie potencjalnym odwiedzającym nowych form obcowania z naszą historią i tradycją.


Rozwój turystyki weekendowej, opartej na zasobach przyrodniczych oraz kulturowo – historycznych: taki kierunek gospodarczego boomu marzy się burmistrzowi Markowi Chudobie. I trudno się mu dziwić, wszak gmina ma ku temu odpowiedni potencjał i sporo podejmuje działań, by ten potencjał wzmocnić. Grodzisko i Wzgórze Zamkowe w Czchowie będą mocnym punktem na mapie turystycznej od nowego sezonu. W najbliższym otoczeniu popularnej Baszty dzięki staraniom władz Czchowa i projektowi partnerskiemu którego liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna, wybudowano budynek zamkowy mieszkalny, powstała też wieża bramna, a grodzisko zostało zagospodarowane o nowe obiekty dla turystów, którzy na miejscu zobaczą repliki ciężkiego uzbrojenia z okresu XVI-XX wieku. Militaria zamontowano na trzech szlakach: średniowiecznym, II wojny światowej i nowożytnym. Okoliczny teren „uzbrojono” w m. in.: trebusz, taran, dźwig do oblewania smołą, moździerze, armatę przeciwlotniczą czy pistolety CKM-y. Niezwykłe eksponaty bez wątpienia będą magnesem turystycznym. W ramach inwestycji przeprowadzono też prace restauratorskie dwóch bunkrów i okopów. Te unikatowe budowle stanowią kolejny argument, by odwiedzić Czchów.


Nowością na Wzgórzu Zamkowym jest między innymi  pomost pieszy nad doliną oraz pomost nad fosą przy zamku. Przebudowano schody do budynku gospodarczego „stróżówki”. Tarnowska Organizacja Turystyczna zapowiada, że w przyszłości wzgórze będzie obiektem koncertów, gier terenowych, pokazów rycerskich i „żywych” lekcji historii.Wzgórze zamkowe i grodzisko zaaranżowano w sposób kompleksowy. Po zakończeniu zwiedzania, turyści mogą wypocząć przy nowopowstałej altanie z grillem. Zainstalowano też elementy małej architektury, jak: ławki, stoły, kosze na śmieci, siedziska na skarpie, tablice informacyjne. Teren został oświetlony, dzięki czemu będzie bezpiecznie także po zmroku. Całość dopełnia platforma widokowa z widokiem na malowniczą panoramę Czchowa i Dunajca.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .