Jaki rozkład mandatów do Parlamentu Europejskiego?
WYDARZENIA - WYBORY 2019
sobota, 26 stycznia 2019 00:00

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 19 stycznia – w Polsce wygrałaby PiS.  Zjednoczona Prawica może liczyć na 25 – 27 mandatów z 51, które mamy do „rozdysponowania”. 17 trafi do Platformy Obywatelskiej, cztery do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na 3-4 mandaty może liczyć ruch Kukiz 15. Nadal nie wiadomo co z lewicą: zdaniem socjologa polityki Marcina Palde – Sojusz Lewicy Demokratycznej może liczyć, przy sprzyjających warunkach na 3 mandaty, ale... może i w ogóle nie uczestniczyć w podziale unijnego „tortu”.  Badania nie uwzględniły jednak nowej partii – ruchu Roberta Biedronia. Zdaniem specjalistów powstanie nowej formacji odbiera głosy przede wszystkim partiom centro – lewicowym. Chichot polityki w tym przypadku polega na tym, że im mocniejsza partia Biedronia, tym mocniejsza prawica, a słabsza SLD oraz PO z Nowoczesną. Kilkuprocentowe poparcie dla Biedronia oznacza mniejsze notowania PO i SLD, przyu podobnych dla PiS. Szkopuł w tym, że podział mandatów zdecydowanie premiuje silniejsze ugrupowania.

A jak wyglądałoby to w naszym okręgu wyborczym?  Przypomnijmy, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego województwo małopolskie ze świętokrzyskim stanowi jeden okręg wyborczy. Dzisiaj pochodzi z niego siedmiu posłów do PE. Warto jednak pamiętać, że liczba mandatów w okręgu uwzględnia frekwencję. A ta – zdaniem specjalistów –  na południu Polski będzie wyzsza niż na północy i zachodzie. Zatem w praktyce oznaczać to może – wiele wskazuje na to, że w naszym okręgu będzie ostatecznie osiem, a nie siedem mandatów.

Ich rozkład przedstawi się następująco (najprawdopodobniej): cztery – PiS, dwa PO i Nowoczesna, po jednym ruch Kukiz 15 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Na kilka miesięcy przed wyborami – w porównaniu do sondaży z początku 2014 roku – kiedy odbyły się poprzednie wybory do PE, poparcie dla PiS jest o 5 procent wyższe. Zyskała też PO i PSL. Ta ostatnia formacja o dwa procent.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .