Tymowa. Przygotowania do jubileuszu
WYDARZENIA - Czchów
czwartek, 10 stycznia 2019 15:53

W tym roku rozpoczną się przygotowania do setnej rocznicy powstania jednostki OSP w Tymowej. - To jedna z najstarszych i najpracowitszych jednostek w regionie tarnowskim – ocenia Marek Chudoba. Przypomnijmy, że Ochotnicza Straż Pożarna w Tymowej powstała w 1900 roku z inicjatywy Wojciecha Jasnosza, Jakuba Barwiołka, Michała Lendy i Marcina Kluby. Pierwszym komendantem był Wojciech Jasnosz, następnie funkcję tę pełnili: Jan Szpila, Stefan Ziółkowski, Wojciech Nastałek, Aleksander Tekiela, Kazimierz Marcinek, Eugeniusz Kornaś, Roman Trepa, Zbigniew Adamczyk i Tadeusz Szot. W 1954 roku OSP otrzymała sztandar ufundowany przez mieszkańców i samochód z demobilu marki Dodge, następnym pojazdem w Tymowskiej remizie był Lublin.

Warto dodać, że w latach 70. tamtego wieku podjęto decyzję o budowie nowej wielofunkcyjnej remizy OSP. Głównymi inicjatorami budowy strażnicy byli Waleria Goryl, Władysław Jeleń, Jan Marzec, Eugeniusz Kornaś i Józef Malaga. Ochotnikom przewodniczył Roman Trepa. Kamień węgielny położono 1 czerwca 1980 roku, a cztery lata później budynek został oddany do użytku. Przez cały okres przeprowadzonej działalności straż inwestowała w obiekt: założono centralne ogrzewanie, wykonano remonty i przebudowy. W 2000 roku podjęto decyzję o rozbudowie budynku i w tym roku wykonano plan nowej części budynku. Tutejsi druhowie nie tylko pomagają w trudnych zdarzeniach, ale podnoszą również swoje kwalifikację uczestnicząc w kursach i szkoleniach organizowanych przez Powiatową Straż Pożarną w Brzesku. Biorą pilny udział w zawodach sportowych i pożarniczych. Obecnie Straż liczy 45 członków w wieku od 18 lat. 10 druhów od 16 do 18 lat, oraz 10-ciu druhów w wieku od 10 do 16 lat.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .