Promocja historii w Ciężkowicach
WYDARZENIA - Region Tarnowski
sobota, 05 stycznia 2019 14:23

„W dawnych Ciężkowicach. Krótkie szkice do portretu miasta i jego mieszkańców" – to najnowsze dzieło dotyczące historii tego uroczego miasta.  Autorem książki jest dr Łukasz Kssacki-Lytwyn – adwokat i historyk, koordynator Programów Wschodnich w Ośrodku Koordynacyjnym Szkół Praw Obcych Wydziału Prawa i Administracji UJ, autor licznych publikacji z zakresu historii mieszczaństwa, od pięciu lat badający dzieje Ciężkowic, Wicemarszałek Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach, opowiedział o genezie publikacji i o ciekawych wątkach naszej historii, które się w niej nie znalazły.

Wielu współcześnie żyjących mieszkańców Ciężkowic odnajdzie w Krótkich szkicach swoich dalekich przodków i pozna przy okazji wycinek dziejów ich własnych rodzin.  Nie ulega bowiem wątpliwości, iż społeczeństwo Ciężkowic XXI  wieku może poszczycić się łącznością genetyczną z obywatelami miasta żyjącymi w XVIII-tym wieku, a często także tymi z czasów złotego okresu w dziejach ośrodka, jakim był wiek XVI. Niejeden współczesny ciężkowiczanin przechodzi obok ratusza miejskiego zupełnie nie zdając sobie sprawy z faktu, iż jego wcale znów nie tak odległy antenat był panem radziec, a więc rajcą tego królewskiego niegdyś miasteczka – podkreśla autor.


(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .